تاثیر نورپردازی آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

تاثیر نورپردازی آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

در معماری نوین، آشپزخانه ها به حالت باز طراحی شده و از فضای سالن پذیرایی به طور کامل تفکیک نمی شوند. در واقع نورپردازی آشپزخانه و به ویژه نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه بر طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی تاثیرگذاشته و یا از سبک آن تاثیر می پذیرد. زیرا برای کسی که در سالن پذیرایی حضور دارد آشپزخانه تقریبا در دید کامل خواهد بود. بنابراین با اجرای نورپردازی چشم گیر در آشپزخانه به خصوص کاربرد نورهای مخفی، می توان موجب تنوع در نورپردازی سالن پذیرایی و بهبود در طراحی دکوراسیون داخلی شد. از طرف دیگر، معمولا افراد خانواده زمان به نسبت زیادی را در آشپزخانه ی یک خانه می گذرانند. زمانی که برای آشپزی و امور روزمره خانواده صرف می شود و همچنین زمانی که تمام افراد یک خانواده برای صرف غذا ممکن است در آشپزخانه جمع شوند. اهمیت آشپزخانه و به تبع آن اهمیت نورپردازی در آشپرخانه را نشان می دهد.

انواع روش های نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه باید مطابق با روشهای به روز و با استفاده از ابزار و تکنولوژی های نوین انجام شده و محیط آشپزخانه را به محیطی راحتتر، دلبازتر و صمیمیتر برای افراد خانواده تبدیل کند. برای طراحی نورپردازی آشپزخانه فضاهای زیادی در اختیار است. استفاده از نورپردازی مخفی در قسمت های مختلف مثل کابینت ها، کانتر یا جزیره و سقف، یکی از نورپردازی های جذاب در آشپزخانه است. به جز نورپردازی های عمومی که با هدف روشنایی محیط آشپزخانه انجام می شود نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه نیز در طراحی دکوراسیون داخلی باید لحاظ گردد. وقتی تمام تلاش خود را کرده اید تا کابینت های مدرن و شیکی انتخاب کنید اما از نورپردازی آن غافل مانده اید درست مثل این است که نیمی از جلوه ی کابینت خود را نمایان نکرده اید. نورپردازی در کابینت ها کمک می کند تا طراحی، رنگ و مدل کابینت ها خیلی واضحتر نمایش داده شود.

کدام قسمت های آشپزخانه نورپردازی دکوراتیو می شود؟

بخشی از نورپردازی آشپزخانه را می توان در سقف اجرا کرد. اگر فضای کافی موجود باشد و سقف بلند باشد استفاده از چراغ های آویز استفاده میشود. در صورت کوتاه بودن سقف، طرح های متنوع و مدرن سقف کاذب و به کارگیری نورهای مخفی در آنها امروزه بیشتر مورد توجه و جذاب است. بسته به طراحی مدل آشپزخانه شما، تلاش می شود تا سقف بالای کانتر یا جزیره به صورت جدا و منحصر به فرد نورپردازی شود. چرا که معمولا نمای جذابتری ایجاد می کند. اگرچه می توان متناسب با سقف آشپزخانه، از آویزها و یا از سقف های کاذب دکوراتیو همراه با نورهای مخفی استفاده کرد. در صورتی که آشپزخانه دارای دیوار خالی است می توان از دیوارکوب های متناسب با سبک آشپزخانه استفاده کرد که با انعکاس نور روی دیوار و یا سقف جلوه گر خواهند بود. فضاهای مختلف در کابینتها نیز مکانهای مناسبی برای اجرای نورپردازی دکوراتیو آشپرخانه هستند.

نورپردازی داخل کابینت آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه با کابینت طوسی

شاید تا به حال دقت نکرده باشید اما هر بار که در یخچال را باز می کنید روشن شدن فضای داخلی آن، در مشاهده ی محتویات داخلی به شما کمک کرده و خیلی راحتتر و سریعتر می توانید کار خود را انجام دهید. نورپردازی داخل فضای کابینت نیز به همین شکل عمل می کند. اگرچه تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته اما نقش آن در احساس راحتی و سهولت در امور روزمره در آشپزخانه غیرقابل انکار است. ممکن است در کابینتها نقاط کوری وجود داشته باشد که با باز شدن درب آن و استفاده از نور محیطی آشپزخانه، روشنایی کافی برای دیدن آن بخش مهیا نشود. به خصوص زمانی که رنگ داخلی کابینت های شما تیره باشد، در این حالت استفاده از نورپردازی داخل کابینت واقعا مفید خواهد بود.هدف اصلی از انجام نورپردازی داخل کابینت ها افزایش دید می باشد. و از کاربردهای نور مخفی در کابینت به شمار می رود.

نورپردازی داخل کشوهای آشپزخانه

نورپردازی داخل کشوهای آشپزخانه

تکنینک نورپردازی داخل کشوهای آشپزخانه نیز مشابه با نورپردازی داخل کابینت ها است. اگرچه ممکن است نقاط کور کمتری نسبت به داخل کابینت داشته و نورپردازی کمتری برای آن مورد نیاز باشد. اما در هرصورت به روشن تر شدن فضای داخلی و بهتر دیده شدن اجسام به خصوص در تاریکی شب کمک می کند و شاید دیگر نیاز نباشد تا برای برداشتن چیزی از کشوی مورد نظرمان لامپهای کل آشپزخانه را روشن کنیم. با بیرون کشیدن کشو لامپ داخلی آن روشن شده و با بستن در، خاموش می شود و به راحتی می توان وسیله ی مورد نظر را در کشو پیدا کرد. اگرچه نورپردازی داخل کشو و کابینت به دلیل اینکه مستقیما در دید و جلوی چشم نیستند ممکن است جزو نورپردازی دکوراتیو آشپرخانه نباشند. اما در هر صورت با باز شدن در آن ها و روشن شدن فضای داخلی حس راحتی و زیبایی به فرد منتقل می کنند.

نورپردازی دکوراتیو کانتر آشپزخانه

نورپردازی دکوراتیو کانتر آشپزخانه

کانتر از بخش های پر کاربرد و جذاب در طراحی دکوراسیون داخلی و هم چنین در طراحی نورپردازی داخلی به شمار می رود. علاوه بر این به طور معمول بسیاری از کار های روزمره و حساس آشپزخانه روی کانتر انجام می شود. بنابراین در نورپردازی آن سعی می شود که نور کافی تامین گردیده و روشنایی مطلوب با استفاده از نورپردازی مناسب به دست بیاید. از طرف دیگر، معمولا کانتر بیشتر از سایر بخش های آشپزخانه در معرض دید بوده و جلب توجه می کند. با توجه به این که نزدیک ترین قسمت آشپزخانه به فضای پذیرایی است، بهتر است در نور پردازی آن تناسب با پذیرایی نیز لحاظ گردد. در نورپردازی کانتر، استفاده از نورپردازی مخفی در سقف های کاذب در انواع طرح های مدرن و به روز جلوه های دکوراتیو زیبایی ایجاد می کند.

نورپردازی بالای سینک ظرفشویی آشپزخانه

سینک ظرفشویی نیز از بخش هایی از آشپزخانه به شمار می رود که شما ممکن است زمان زیادی را در آنجا صرف شست و شوی ظرف ها، میوه ها و … کنید و ضروری است تا روشنایی مناسبی داشته باشد. وقتی سینک نور کافی دارد شما شست و شو را به دقت بیشتری انجام می دهید. برای اینکه مطمئن شوید ظرفی تمیز شده است با در اختیار داشتن نور کافی به سادگی می توانید آن را بررسی چشمی کرده و اگر نیاز بود دوباره شست و شو را انجام دهید. و ناخود آگاه زمان کمتری را برای این کار صرف می کنید و راحت تر آن را انجام می دهید. نورپردازی در سینک نیز توسط نور های مخفی انجام می شود. و با انعکاس نور در سینک، این اطمینان را در شما به وجود می آورد که همه چیز در آن جا تحت نظارت شما است.

نورپردازی سقف آشپزخانه

نورپردازی سقف آشپزخانه در واقع نقش اصلی را تامین روشنایی مطلوب آشپزخانه ایفا می کند. اما با استفاده از انواع منابع روشنایی زیبا می توان سهمی در نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه نیز برای آن در نظر گرفت. در آشپزخانه هایی که سقف بلند دارند از لوسترهای متناسب استفاده می شود. اما امروزه در معماری مدرن اکثرا برای آشپزخانه ها از سقف های کاذب استفاده می کنند و انواع نورهای مخفی در آن نصب می کنند. تا نور به صورت یکنواخت و غیر مستقیم بوده و آشپزخانه به شکلی خلوتتر و مرتبتر به نظر برسد. سقف های کاذب می توانند از جنس های مختلف، طرحهای متنوع و هم چنین رنگهای گوناگونی باشند که با فضای کلی آشپزخانه هم خوانی داشته باشند. از انواع چراغ های توکار و روکار نیز می توان در سقف استفاده نمود.

سنسور های مورد استفاده در نورپردازی آشپزخانه

برای نورپردازی آشپزخانه می توان از سنسورهای نوری، حرکتی و یا هر دو استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که وقتی پا به آشپزخانه می گذارید لامپ ها روشن شده و فضای آشپزخانه برای انجام کارها نورانی گردد. و به تبع آن وقتی بیرون می روید و در آن جا کاری ندارید لامپ ها خاموش شوند. به کار بردن این سنسور ها علاوه بر اینکه شما را از استفاده از کلید های خاموش و روشن کردن لامپ بی نیاز می کنند و موجب می شوند هر زمان که نیاز داشتید فضا روشن باشد. موجب صرفه جویی در مصرف برق نیز می شوند. وجود سنسور های نوری یا حرکتی در داخل کابینت ها و کشو ها نیز ضروری است و سبب می شود با باز کردن کابینت یا کشو فضای داخلی آن ها روشن شود.

نحوه اجرای نورپردازی آشپزخانه

پس از انجام طراحی های مورد نیاز بر اساس رنگ و مدل کابینت ها، نوع کانتر یا جزیره و میزان نور طبیعی آشپزخانه، نورپردازی اجرا می گردد. ابتدا پیش زمینه های لازم برای آن مثل سیم کشی ها و تهیه لامپ های نقطه ای و نواری مورد نیاز و در صورت لزوم اجرای سقف کاذب و نصب لامپ ها درون آن انجام می شود. برای اجرای نورپردازی آشپزخانه به ویژه نورهای مخفی، با استفاده از آخرین متدهای طراحی دنیا و اروپا می توانید با متخصصین مینفری تماس بگیرید.

مزایای استفاده از نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه

نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه معمولا در قسمتهای مختلف آن اجرا می شود. بنابراین علاوه بر زیبایی محل های مورد نظر را روشن می کنند. بخش عمده ی این نورپردازی در آشپزخانه مربوط به نورپردازی کابینت ها است. استفاده از نورپردازی دکوراتیو در قسمتهای مختلف کابینت انجام می شود و یکی از مزایای آن برجسته تر کردن کابینت ها و طراحی و رنگ آنها است. معمولا دور تا دور کابینت ها نورپردازی مخفی انجام می شود. برای نمایش ظروف زیبا، می توانید از چراغ های داخل کابینتی و یا لامپ های مخفی و نقطه ای در شلف ها استفاده کنید. استفاده از آویزهای مدرن دکوراتیو در کانتر و یا جزیره نیز به جذب نگاه ها و ایجاد درخششی زیبا کمک می کند.

ایمنی در طراحی نور پردازی آشپزخانه

باید دقت کرد که اگر آب به سیم کشی ها و لامپ ها برسد احتمال اتصالی و برق گرفتگی وجود خواهد داشت. هم چنین در صورتی که در نزدیکی اجاق گاز تحت گرما قرار بگیرد، ممکن است آسیب دیده و مشکلاتی را ایجاد کند.

بنابراین باید دقت کرد که با توجه به محیط آشپزخانه سیم کشی ها و لامپ های مورد استفاده حتی الامکان دور از رطوبت و گرما قرار بگیرند. و مطمئن شد که موارد ایمنی کاملا رعایت شده و هیچ گونه آسیب احتمالی ایجاد نخواهد شد. البته در اکثر مواقع شیلنگ ها و لامپ های LED و SMD مورد استفاده در نورپردازی مخفی کاملا ضد آب و ایمن هستند. در صورتی که برای نصب از متخصص با تجربه و مهارت کافی استفاده شود جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.

نورپردازی در شلف ها و ویترین های آشپزخانه

گاهی بر حسب سلیقه ویترین یا شلف در کابینتها طراحی می شود تا برای قرار دادن وسایل دکوری مورد استفاده قرار گیرد. در این ویترین ها و شلف ها نیز نورپردازی اهمیت فوق العاده ای دارد و تفاوت بین این قسمت با سایر کابینت ها را آشکار کرده و جلب توجه می کند.

این ویترین ها معمولا بیشتر در کنج ها به کار برده می شوند. گاهی در باکس هایی که محل قرار گیری وسایل برقی مثل مایکروفر و.. است نیز از نورپردازی استفاده می شود. برای نورپردازی این قسمت از لامپ های توکار، یا شیلنگ ها و ریسه های مخفی استفاده می شود. استفاده از نورپردازی های رنگی و شاد و متناسب یا متضاد با رنگ کابینت ها و دکوراسیون آشپزخانه به زیبایی فضا و برجسته کردن ویترین می افزاید.

برخی موارد مهم دیگر در نورپردازی آشپزخانه

یکی از اثرات مثبت نورپردازی آشپزخانه بزرگتر نشان دادن فضا است . بخصوص برای آشپزخانه های کوچک این مشکل تا حدودی با نورپردازی های مخفی صحیح می تواند کمتر به چشم بیاید. استفاده از سنگهای تزئینی و نیمه شفاف در قسمتهای مختلف آشپزخانه به ویژه کانتر یا جزیره و قراردادن منابع روشنایی درون آن یکی دیگر از کارهایی است که در نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه می تواند انجام شود. که سبب ایجاد یک نور یکنواخت شده و شما کانتر یا جزیره را به شکل یک جسم نورانی مشاهده می کنید. البته باید دقت کرد که نور متناسب بوده و با دقت کافی تنظیم گردد تا سبب آزار چشمها نشود. یکی دیگر از مواردی که می تواند روی نورپردازی اثر مثبت بگذارد این است که مواد مورد نظر برای کفسازی آشپزخانه ترجیحا به رنگهای روشن و براق باشد تا نور را انعکاس داده و در جلوه گر شدن نورپردازی آشپزخانه کمک کند.

محصولات نورپردازی آشپزخانه

چرا نورپردازی اپن آشپزخانه مهم است؟

بسیاری از کار های روزمره و حساس آشپزخانه روی اپن انجام می شود. بنابراین در نورپردازی آن سعی می شود که نور کافی تامین گردیده و روشنایی مطلوب با استفاده از نورپردازی مناسب به دست بیاید. از طرف دیگر، معمولا کانتر بیشتر از سایر بخش های آشپزخانه در معرض دید بوده و جلب توجه می کند.

تاثیر نورپردازی آشپزخانه در دکوراسیون منزل چقدر است؟

در واقع نور پردازی آشپزخانه و به ویژه نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه بر طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی تاثیرگذاشته و یا از سبک آن تاثیر می پذیرد. زیرا برای کسی که در سالن پذیرایی حضور دارد آشپزخانه تقریبا در دید کامل خواهد بود. بنابراین با اجرای نورپردازی چشم گیر در آشپزخانه به خصوص کاربرد نورهای مخفی، می توان موجب تنوع در نورپردازی سالن پذیرایی و بهبود در طراحی دکوراسیون داخلی شد.

نحوه ی اجرای نور پردازی آشپزخانه به چه صورت می باشد؟

پس از انجام طراحی های مورد نیاز بر اساس رنگ و مدل کابینت ها، نوع کانتر یا جزیره و میزان نور طبیعی آشپزخانه، نورپردازی اجرا می گردد.  برای اجرای نورپردازی آشپزخانه به ویژه نورهای مخفی، با استفاده از آخرین متدهای طراحی دنیا و اروپا می توانید با متخصصین مینفری تماس بگیرید.