جذاب کردن دیوار پشت تلویزیون با نور مخفی

جذاب کردن دیوار پشت تلویزیون با نور مخفی

طراحی نورپردازی در دیوار پشت تلویزیون به یکی از ویژگی های مهم سالن پذیرایی و اتاق نشیمن تبدیل شده است. نور مخفی پشت تلویزیون بهترین گزینه برای تزئین و روشنایی اطراف تلویزیون است زیرا استفاده از این نورها چشم ها را آزار نمی دهد. برای طراحی و نصب نورهای مخفی در دیوار پشت تلویزیون ایده های جذاب زیادی وجود دارد. هر طراح با تجربه ای به شما می گوید که هنگام تزئین دیوار پشت تلویزیون، استفاده از نور مخفی یک عنصر اساسی است و هرچقدر که وسواس شدید داشته و بیشتر وقت خود را صرف چیدن و طراحی دکوراسیون دیوار کنید، به یاد داشته باشید که نورپردازی می تواند این فضا را کاملا تغییر داده و بر احساسات شما تاثیر بگذارد. اگرچه باید توجه کرد که نورپردازی در حد متعادل و مناسب انجام شود.

حتی الامکان فقط از نورهای مخفی استفاده کنید

دیوار پشت تلویزیون یکی از بخش هایی از خانه است که در طول شبانه روز افراد ساعتهای زیادی را ممکن است جلوی تلویزیون بگذرانند بنابراین طراحی نورپردازی این قسمت بسیار مهم است. نور مناسب باعث بالا رفتن خلق و خو، تحریک بهره وری و ایجاد انگیزه شده و چیزهای کوچک را زنده می کند. استفاده از نور مخفی پشت تلویزیون به نسبت نورهای آشکار مناسبتر است زیرا همانطور که ذکر شد یک نور ملایم ایجاد می شود و به چشم ها آسیب نمی زند. البته بهتر است در نورپردازی از ترکیب عناصر و المانهای روشنایی مختلف استفاده کنیم. این نور هیچ بازتابی در صفحه تلویزیون ایجاد نمی کند و فقط پس از اولین جست و خیز از دیوار به چشمان شما می رسد بهتر است مستقیماً از منبع نور آشکار استفاده نشود و لامپ هایی استفاده شود که فقط نور را به سمت دیوار و بالا یا پایین می تابند.

نصب نور مخفی در شلف ها و باکس ها

نصب نور مخفی در شلف ها و باکس ها
نصب نور مخفی در شلف ها و باکس ها

شلف ها و باکس ها همان طور که در طراحی نور مخفی پذیرایی بسیار استفاده می شوند در طراحی دیوار پشت تلویزیون و نورپردازی آن نیز می توانند عناصر بسیار مهمی باشند که فضاهای جذابی خلق کنند. نور نقطه ای با انعکاس نور به سمت پایین و یا نور نقطه ای با انعکاس نور به سمت بالا می توانند در شلف ها و باکس ها پیاده سازی شوند. علاوه بر این پیاده سازی نورهای مخفی در این شلف ها و باکس هایی که در دیوار پشت تلویزیون و اطراف آن قرار گرفته اند، به جلب توجه به وسایل دکوری و یا کتاب های قرار داده شده در آن ها نیز کمک می کند. حتی می توان عکس های زیبا را در این شلف ها به کمک نور مخفی به نمایش گذاشت و فضایی خانوادگی و خصوصی تر ایجاد کرد.

نصب نور نواری مخفی

نور مخفی نواری در زیر میز تلویزیونی که به دیوار چسبیده حس معلق و شناور بودن به میز داده و علاوه بر این با روشن کردن فضای زیر میز تلویزیون که خالی است احساس متفاوتی می تواند ایجاد می کند و به زیبایی فضا اضافه می کند. چنان چه طراحی روی دیوار را طوری انجام داده اید که یک قاب ایجاد شده پشت این قاب نیز می توان نور نواری مخفی کار گذاری کرد. همان طور قبلا عنوان شد زیر باکس ها و سلف ها نیز مکان مناسبی برای نور های نواری مخفی در رنگ های متنوع است.

نصب نور مخفی در بالای تلویزیون

نصب نور مخفی در بالای تلویزیون
نصب نور مخفی در بالای تلویزیون

یکی از طراحی های متداول نور مخفی پشت تلویزیون مربوط به قسمت بالای دیوار و تقاطع با سقف است. به طور معمول می توان با استفاده از گچ، کناف و یا چوب سقف کاذب ایجاد کرد و نورهای نقطه ای مخفی را به گونه ای پیاده سازی کرد که انعکاس آن رو به پایین و به سمت تلویزیون باشد. این طراحی از جمله نورپردازی های پرکاربرد و پر طرفدار است. گاهی نیز در صورتی که طراحی این سقف کاذب اجازه دهد از نورهای نواری در امتداد تلویزیون استفاده می شود. در واقع نورپردازی سقف بالای تلویزیون نیز می تواند گزینه دیگری جهت تنوع در نورپردازی اطراف تلویزیون باشد. 

استفاده از آینه ها و انعکاس نور در آن ها

استفاده از آینه ها و شیشه ها در طراحی نورپردازی دیوار پشت تلویزیون بسیار کمک کننده و زیبا خواهد بود. به ویژه آینه های دکوراتیو در اشکال و اندازه های مختلف می توانند روی دیوار نصب شده و دور آن ها نور مخفی نواری به کار برده شود. استفاده از شیشه ها نیز در درخشش بیشتر نورهای مخفی کمک می کند. البته باید مراقب بازتاب نورهای اتاق در آن ها هنگام تماشای تلویزیون بود.

به کار بردن نور مخفی در کناف

با استفاده از کناف می توان طرح های متنوع و جالبی را روی دیوار پشت تلویزیون اجرا و فضای مناسبی برای نصب تلویزیون ایجاد کرد. در این طرح ها نور مخفی پشت تلویزیون را به شیوه های گوناگون می توان کار گذاری کرد به ویژه ایجاد باکس های کناف و نصب نور مخفی در آن ها بسیار مورد توجه سلایق مختلف قرار گرفته است. کناف طراحی را به شکل های هندسی متنوع و مختلفی امکان پذیر می کند و با استفاده از همین طراحی ها در جاهای مختلف آن می توان نور مخفی نصب نمود.

نور مخفی در سنگ های مصنوعی

نور مخفی در سنگ های مصنوعی
نور مخفی در سنگ های مصنوعی

سنگ یکی از متریال های جذاب برای تزیین و دکوراسیون دیوار و پیاده سازی نور مخفی پشت تلویزیون است. سنگ ها با نقش های گوناگون و رنگ های مختلفی وجود دارند و به صورت ترکیبی با کناف نیز می توانند به کار گرفته شوند. طراحی نور پردازی مخفی در کنار سنگ ها موجب می شود که بافت زیبای سنگ ها برجسته تر نمایش داده شده و زیبایی حیرت انگیزی به وجود بیاورند. به ویژه سنگ های آنتیک که معمولا نقش و برجستگی دارند. جدا از سنگ های آنتیک سنگ های مرمر نیز با صافی و براقی که تحت نور مخفی از خود به نمایش می گذارند نوع دیگری از جذابیت به کار بردن سنگ ها در دیوار پشت تلویزیون را آشکار می کنند.

نور مخفی در چوب یا ام دی اف

گاهی از دیوار پشت تلویزیون برای کتابخانه نیز استفاده می شود معمولا برای اجرای هرچه جذاب تر این گونه طراحی ها از چوب یا ام دی اف استفاده می شود. در این حالت قسمت های زیادی وجود خواهند داشت که توسط نور مخفی می توان آن ها را نور پردازی کرد. در باکس های کتابخانه و دور تلویزیون هم نورهای نقطه ای و هم نورهای نواری می توانند جلوه زیبایی ایجاد کنند.   با استفاده از ام دی اف نیز می توان از طرح ها و رنگ های متنوع آن برای طراحی دیوار و پیاده سازی نور مخفی پشت تلویزیون بهره برد. حتی از ام دی اف های براق نیز می توان استفاده کرد که درخششی فوق العاده را ایجاد می کنند. تلویزیون می تواند توکار بوده و دور آن نور مخفی نواری نصب شود و یا رو کار باشد که بستگی به هماهنگی با دکوراسیون منزل دارد.

 نصب نور مخفی همراه با کاغذ دیواری

نصب نور مخفی همراه با کاغذ دیواری
نصب نور مخفی همراه با کاغذ دیواری

در بسیاری از منازل مطابق با سلیقه مشتری دیوار پشت تلویزیون با کاغذ دیواری های طرح دار و با رنگ های هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه پوشانده می شود و نور مخفی پشت تلویزیون را می توان به شیوه های مختلف در کاغذ دیواری پیاده سازی کرد. بسته به اینکه دیوار دارای باکس های مختلف باشد یا نه می توان نورهای مخفی متعددی به کار برد حتی از نورهای مخفی نقطه ای در تقاطع دیوار و سقف بالای تلویزیون نیز می توان استفاده کرد. در صورتی که باکس هایی نیز تعبیه شده باشد نور مخفی نواری در آن ها یکی از بهترین گزینه ها است. از پوسترهای با طرح های ویژه نیز می توان استفاده کرد و نورهای مخفی را هماهنگ با طرح آن پیاده سازی کرد.

رنگ نورهای مخفی مورد استفاده در پشت تلویزیون

رنگ نورهای مخفی می تواند هماهنگ با رنگ مبلمان، فرش و به طور کلی دکوراسیون داخلی اتاق انتخاب شود. باید توجه کرد چون افراد ممکن است زمان زیادی را جلوی تلویزیون سپری کنند رنگ نور لامپ ها به گونه ای انتخاب نشود که سبب خستگی چشم ها شود علاوه بر این تنظیم تغییر رنگ لامپ ها نباید تمرکز فرد را هنگام تماشای تلویزیون تخت تاثیر قرار دهد چرا که ممکن است اثر منفی داشته باشد. معمولا رنگ های سفید و زرد به صورت ترکیبی ملایم تر بوده و ضمن هماهنگی با دکوراسیون خانه با سلایق مختلف نیز تطابق دارند.

نوارهای LED برای پشت تلویزیون

نوارهای LED برای پشت تلویزیون
نوارهای LED برای پشت تلویزیون

این ریسه های نواری بسیار ظریف به پشت تلویزیون متصل شده و به صورت نواری دورتادور تلویزیون را روشن می کند. این نوار می تواند به رنگهای مختلفی باشد و یک نور ملایم یکنواخت ایجاد کرده که فضای تلویزیون را متمایز از فضاهای دیگر می کند. در این روش دکوراسیون دیوار پشتی نیز تحت تاثیر روشنایی این لامپ ها قرار گرفته و جلوه  زیباتری پیدا می کند. از روشنایی این نور در شب هنگام که نور خانه کمتر است و یا در زمانی که مهمان دارید برای افزایش نور و رنگ به خانه می توانید استفاده کنید. این ریسه ها دارای ریموت کنترل نیز هستند و در برخی مدل ها حتی تنظیمات آن را به نحوی می توان انجام داد که به طور خودکار هر چند ثانیه رنگ آن عوض شود. اما بهتر است این تنظیمات به گونه ای باشد که در هنگام تماشای تلویزیون مزاحمتی برای شما ایجاد نکند.

اصطلاح نورپردازی بایاس برای پشت تلویزیون

به طور کلی به هر منبع نوری اشاره دارد که فقط دیوار یا سطوح پشت صفحه تلویزیون شما را روشن می کند. گرچه اصطلاح “نورپردازی بایاس” نسبتاً جدید است، اما این مفهوم تقریباً به اندازه خود تلویزیون وجود داشته است.

ضرورت نورپردازی در دیوار پشت تلویزیون

ضرورت نورپردازی در دیوار پشت تلویزیون
ضرورت نورپردازی در دیوار پشت تلویزیون

این نورپردازی در کاهش خستگی چشم مفید است، اما می تواند کیفیت تصویر را نیز تغییر دهد. آنچه مردم از زمان حمله تلویزیون ها به اتاقهای نشیمن شروع به درک کردند، روشن بودن تلویزیون ها است. هرچه اتاق تاریک تر باشد ، به نظر می رسد صفحه تلویزیون روشن تر است. در بعضی موارد، در مقایسه با سطح نور اطراف می توانند بسیار روشن باشند و باعث خستگی چشم و سردرد شوند. در یک اتاق تاریک چشمان شما بیشتر کار می کنند، زیرا مغز شما می داند که در یک فضای تاریک هستید، حتی اگر به مستطیل روشن تلویزیون نگاه می کنید. روشن کردن فضای اطراف تلویزیون خستگی چشم را نیز کاهش می دهد، اما ممکن است در صورتی که مطابق با اصول نورپردازی داخلی ساختمان انجام نشود مشکلات جدیدی مانند تاثیر بر رنگ ها و کنتراست صفحه ایجاد کند.

شدت نورپردازی دیوار پشت تلویزیون باید متعادل باشد

نیازی به انفجار دیوار پشت تلویزیون با نور نیست. کارشناسان توصیه می کنند نور منعکس شده نباید از 10 درصد از درخشان ترین نور سفیدی که ممکن است تلویزیون شما نمایش دهد، روشن تر باشد. در عمل، این بدان معنی است که حتی روشنایی ظریف نیز به اثر مطلوب دست خواهد یافت. ممکن است وضعیت بسیار روشن باعث شود کیفیت تصویر با ایجاد تاریکی تصویر در مقایسه با فضای اطراف تحت تأثیر قرار گرفته و نتیجه منفی داشته باشد.

منابع: digitaltrends،thediyplaybook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم