نحوه انتخاب بهترین رنگ مناسب با دکوراسیون برای نور مخفی سقف

نحوه انتخاب بهترین رنگ مناسب با دکوراسیون برای نور مخفی سقف

رنگ یک مولفه قابل توجه در ادراک بصری است. امروزه استفاده از نورهای رنگی در نورپردازی ساختمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نور رنگی با استفاده از فیلترهای مختلف در لامپ ها ایجاد می شود. همان طور که می دانیم، نورهای مخفی باعث ایجاد رمز و راز درخشان در سقف می شوند، و این امکان را می دهند که جلوه های سه بعدی را به سطوح صاف اضافه کنید. اما به کارگیری رنگ های مختلف با شدت های متناسب در نورپردازی مخفی، جلوه های هیجان انگیز بیشتری ایجاد می کند. یکی از پارامترهای مهم و تاثیر گذار در نورپردازی مخفی یک ساختمان، انتخاب مناسب رنگ نورهای مخفی استفاده شده است. هر رنگ می تواند حس و حال متفاوتی در فضا ایجاد کند. راهنمای ما در مورد بهترین رنگ نور مخفی سقف، به شما کمک می کند تا رنگ نور سقفی مناسب را برای تکمیل دکوراسیون خود پیدا کنید.

اهمیت انتخاب رنگ نورهای مخفی

منابع روشنایی پنهان یا به عبارت بهتر همان نورهای مخفی به کار رفته در طراحی نورپردازی داخلی معجزه می کنند. آنها اصالت و خلاقیت را در طراحی داخلی مدرن وارد می کنند، عناصر دکوراتیو و تزئینی منحصر به فرد را به مدل های متنوع سقف اضافه می کنند و با نور ملایم و درخشان جذابیت دکوراسیون اتاق را افزایش می دهند و جلوه ای با شکوه ایجاد می کنند. اما باید تلاش کرد تا بهترین رنگ نور مخفی سقف را انتخاب کرد به طوری که تاثیرگذاری مورد نیاز را روی دکوراسیون داخلی ایجاد کند. زیرا همان طور که می دانیم رنگ ها نقش انکار ناشدنی روی القای احساس های مختلف به افراد در یک محیط دارند.

تنوع در طراحی با نورهای مخفی رنگی

تنوع در طراحی با نورهای مخفی رنگی
تنوع در طراحی با نورهای مخفی رنگی

فناوری مدرن امکان استفاده از منابع روشنایی مخفی یا پنهان با لامپ های LED یا SMD که به نوعی سازگار با محیط زیست هستند و مصرف انرژی بسیار پایینی دارند را ممکن کرده است. این لامپ ها برای تزئین و طراحی انواع مدل ها و طرح های گوناگون سقف و البته دیوارها به کار گرفته می شود. ابزارهای روشنایی مخفی رنگی جدید به معماران و طراحان داخلی کمک می کند تا گزینه های زیادی را برای ایجاد طرح های سقف زیبا کشف کنند و سبب شوند تا افراد تحت تأثیر قرار گرفته و از طراحی نور مخفی محیط لذت ببرند. طرح های سقفی با استفاده از نورهای مخفی با رنگ های مختلف، مثل پانل های سقفی LED و سقف های کشسان، فضای داخلی را باز و وسیع تر نشان می دهند.

استفاده از نورهای مخفی رنگی به عنوان نور پس زمینه

نور پس زمینه رنگی، تأثیر اشیا و وسایل موجود در اتاق را تغییر می دهد. با استفاده از نورهای مخفی رنگی می توان جلوه های روشنایی را شدت بخشید و تضادهای رنگی دلخواه را در دکوراسیون خانه ایجاد کرد.

استفاده از LED های رنگی

استفاده از LED های رنگی
استفاده از LED های رنگی

امروزه لامپ های LED با رنگ های مختلف بسیار مورد توجه هستند زیرا نسبت به لامپ های رشته ای، فلورسنت یا هالوژن کارایی بیشتر و ماندگاری بالاتری دارند و می توانند دمای نور گرم یا خنک مورد نیاز فضای خاص شما را تأمین کنند. علاوه بر این تنوع رنگی فراوانی نیز دارند. از طرف دیگر، پیشرفت در تکنولوژی ساخت LED ها و اندازه جمع و جور و آن ها بدان معنی است که می توان آن ها را در طراحی های مختلف، بیشتر از هر زمان دیگری برای ایجاد جلوه های هنری تر و جالب توجه تر استفاده کرد. لامپ های LED به صورت لامپ های دفنی یا نقطه ای و ریسه های نواری و غیره موجود هستند.

مقایسه نور مخفی با رنگ های مختلف

رنگ های اصلی شامل زرد، آبی و قرمز هستند. رنگ های قرمز و زرد از نظر رسابودن ضعیفتر به نظر می رسند و فضای گرمی را در یک اتاق ایجاد می کنند در حالی که نور آبی باعث می شود که فضای اتاق خنکتر به نظر برسد. نور زرد و نور سفید به عنوان نماینده هایی از نورهای طبیعی روز هستند با این تفاوت که نور زرد، مولفه قرمز بیشتری داشته و موجب می شود فضا گرمتر به نظر برسد. اما نور سفید مولفه آبی بالاتری دارد که سبب ایجاد فضای خنک تری می شود. معمولا برای ایجاد روشنایی های زیاد از رنگ های سرد تر و برای ایجاد روشنایی های با شدت کمتر و پراکنده تر از رنگ های گرمتر استفاده می شود. البته باید توجه کرد که استفاده ترکیبی از لامپ های رنگی مختلف و متناسب، معمولا موجب می شود که روشنایی دلپذیرتری ایجاد شود.

امکان تغییر رنگ نورهای مخفی 

امکان تغییر رنگ نورهای مخفی
امکان تغییر رنگ نورهای مخفی

برخی از منابع روشنایی مخفی و لامپ های ال ای دی قابل تنظیم بوده و می توانند مطابق با الگوهای تعریف شده تغییر رنگ بدهند. بنابراین برای فضاهایی که نورهای رنگی مورد نظر است و حساسیت روی انتخاب بهترین رنگ نور مخفی سقف وجود ندارد می توان از این لامپ ها استفاده کرد که نورشان به طور مرتب مثل آفتاب پرست تغییر کرده و رنگ اتاق را متنوع می کنند. این لامپ ها برای سقف اتاق کودکان، سقف راهروها و سقف اتاق خواب ها ایده های مناسب و جالبی هستند.

لامپ های LED رنگی فلاش

لامپ های LED تنوع فراوانی دارند و به رنگ های مختلفی می توانند استفاده شوند. برای مثال لامپ های LED روکش دار یا فلاش که به صورت برجسته روی سقف نصب می شوند از این جمله هستند. این لامپ ها در رنگ های مختلفی مثل سفید، زرد، آبی، سبز و غیره می توانند برای فضاهای مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند. لامپ های فلاش به نوعی نور مخفی و ملایم ایجاد می کنند و به راحتی با سایر منابع روشنایی ترکیب می شوند. بهترین رنگ نور مخفی سقف در این لامپ ها نیز به نوع و کاربری فضا وابسته است.  برای راهروها و پاگردها این نوع لامپ ها بسیار مورد استفاده هستند که معمولا برای تامین نور کافی در این فضاها به رنگ سفید یا زرد انتخاب می شوند.

لامپ های LED ریسه ای

لامپ های LED ریسه ای
لامپ های LED ریسه ای

شاید متداول ترین لامپ های رنگی که امروزه در نورپردازی سقف ساختمان ها استفاده می شوند همین ریسه های LED رنگی باشند که رنگ را در ترکیب نورپردازی سقف ساختمان وارد می کنند.  بهترین رنگ نور مخفی سقف هنگام استفاده از این ریسه ها وابسته به کاربری فضای مورد نظر است. برای سقف پذیرایی معمولا رنگ های نارنجی و آبی بیشتر طرفدار دارند.

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف آشپزخانه

بهترین رنگ برای نور مخفی سقف آشپزخانه معمولا رنگ سفید، زرد یا ترکیبی از این دو است. زیرا سقف آشپزخانه و به ویژه سقف قسمت کانتر آشپزخانه نور عمومی فضای آن را تامین می کند و با توجه به حساسیت و نیاز به نور کافی برای دیدن و انجام فعالیت های روزمره آشپزخانه بهتر است این رنگ نور مخفی مورد استفاده قرار بگیرد و شدت آن نیز به اندازه مناسب انتخاب شود. اما برای نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه که می تواند با استفاده از نورهای مخفی در قسمت های مختلف کابینت ها و یا اطراف کانتر و دیگر فضاها انجام شود استفاده از نورهای رنگی ملایم و متناسب با ترکیب های رنگی کابینت ها و دیگر وسایل موجود در آشپزخانه می تواند جذابیت بصری زیادی ایجاد کند.

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف غذاخوری

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف غذاخوری
استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف غذاخوری

در قسمت غذا خوری معمولا از لامپ های معلق و آویزان استفاده می شود اما استفاده از نورهای مخفی و ایجاد سقف های کاذب نیز در خانه های مدرن بسیار مورد توجه است. برای انتخاب بهترین رنگ نور مخفی سقف در این قسمت نیز باید به عوامل مختلفی توجه کرد. یکی از پارامترهای مهم سلیقه افراد است. استفاده از رنگ های تند در این قسمت توصیه نمی شود اما می توان با توجه به دکوراسیون و رنگ صندلی ها و میز غذاخوری از ترکیب رنگ های ملایم در کنار رنگ های زرد و سفید استفاده کرد.

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف راهروها

راهروهای داخلی جزء بخش هایی از خانه هستند که به نورهای قوی نیاز ندارند و تنها در حدی که مسیر رفت و آمد مشخص شود برای نورپردازی این قسمت کافی است. بنابراین استفاده از نورهای مخفی رنگی در راهروها بسیار می تواند مورد توجه و کاربردی باشد. ایجاد سایه روشن ها با استفاده از نورهای مخفی رنگی یک فضای دنج و آرام در راهروها ایجاد می کند. چراغ های دفنی رنگی و ریسه های رنگارنگ بسته به نوع طراحی سقف راهرو مورد استفاده قرار می گیرد. این نورهای مخفی رنگی در تاریکی شب می توانند به عنوان چراغ خواب و برای روشن کردن مسیر، با نور ملایم استفاده شوند.

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف اتاق نشیمن

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف اتاق نشیمن
استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف اتاق نشیمن

سقف اتاق نشیمن نسبت به اتاق های دیگر معمولا مساحت بیشتری داشته و بنابراین رعایت اصول نورپردازی داخلی ساختمان در آن بسیار مهم و ضروری است. یکی از این اصول انتخاب بهترین رنگ نور مخفی سقف و هم چنین شدت نور آن  است. می توان از ترکیبی از رنگ های مختلف در قسمت های مختلف سقف اتاق نشیمن استفاده کرد. در گوشه ها و قسمت هایی که می خواهید یک فضای دنج برای ریلکس کردن در اختیار داشته باشید از نورهای مخفی رنگی ملایم مثل سبز، زرد یا نارنجی استفاده کنید اما در قسمت هایی که دوست دارید شادابی و نشاط بیشتری در آن وجود داشته باشد رنگ های تندتر مثل بنفش و یا حتی قرمز را می توانید به کار بگیرید. البته باید توجه کرد که برای تامین نور عمومی اتاق نشیمن لازم است که نورهای سفید و زرد با شدت کافی مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از نورهای مخفی رنگی در سقف اتاق خواب

به کارگیری نورهای مخفی رنگی گزینه های عالی برای ایجاد یک نور ملایم و القای احساس آرامش در اتاق خواب هستند. در صورتی که اتاق کار و مطالعه شما از اتاق خواب جدا است بهتر است طراحی و اجرای نورهای مخفی رنگی را متناسب با رنگ سرویس خواب، پرده و دیگر وسایل موجود در اتاق خواب انجام دهید.

منابع: lushome ،ylighting ،erco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم