نورپردازی آشپزخانه های کوچک به سبک مدرن و زیبا

نورپردازی آشپزخانه کوچک

از فاکتور هایی اساسی در زیباسازی آشپزخانه، این بخش پر اهمیت در منزل نورپردازی آشپزخانه است. در این مقاله، به آن می پردازیم.
نور پردازی آشپزخانه از آن جهت مهم است که آشپزخانه بخش بسیار مهمی در منزل است که رفت و آمد به آن بسیار است.
نورپردازی آشپزخانه از جمله آشپزخانه های کوچک، نیاز به رعایت اصولی برای ایجاد سبک مدرن و زیبا دارد. زیرا همه افراد وقت زیادی را در آشپزخانه برای آشپزی یا غذا خوردن صرف می کنند. نورپردازی در آشپزخانه ها به دو صورت نور مخفی و نور آشکارا اجرا می شود.

بهترین راهکار ها برای نورپردازی در آشپزخانه کوچک

از آشپزخانه به عنوان قلب تپنده خانه یاد می شود و اگر علاقه مند هستید که آشپزخانه کوچک خود را با اصول صحیح نورپردازی، بزرگ و زیبا جلوه دهید، مطالعه اصول ارائه شده را از دست ندهید.

وجود پنجره در آشپزخانه

از مهم ترین راهکار ها برای تنظیم نور پردازی آشپزخانه کوچک، پنجره است.
نورپردازی در آشپرخانه به وجود پنجره نیز بستگی دارد و با وجود پنجره می توان نورپردازی را به تعادل رساند. جهت بهره مندی از نور طبیعی پنجره در آشپزخانه، جلوی نور را نگیرید، با پرده ای روشن و نازک به عبور نور از پنجره کمک کنید.
√ برای نور پردازی آشپزخانه بهتر است از پنجره بزرگ بین کابینت ها استفاده کنید تا با وجود نور، آشپزخانه خود را بزرگ تر جلوه دهید. پنجره های سرتاسری نیز راهکار خوبی برای نورپردازی زیبا و مدرن در آشپزخانه می باشد.

پنجره و روشنایی در آشپزخانه کوچک
تاثیر پنجره در نور آشپزخانه

لوستر و آویز ها نقش مکمل را دارند

کمک گرفتن از آویز و لوسترها از دیگر راهکارهای نورپردازی در آشپزخانه های کوچک است.
کانتر از بخش های بسیار مهم در آشپزخانه است که با نصب لوستر در این قسمت می توانید، نورپردازی آشپزخانه را بهتر کنید.
به کمک لوستر های چندتایی علاوه بر زیباسازی و ایجاد تعادل نوری در آشپزخانه، می توانید فضایی مدرن ایجاد کنید.
مدل های متنوعی از لوسترها و آویزها وجود دارد که شما می توانید با انتخاب نمونه ای مناسب از آن، کل آشپزخانه را غرق نور کنید تا بزرگ تر دیده شود.

لوستر آشپزخانه
با انتخاب صحیح لوستر نور آشپزخانه را دوچندان کنید

کف آشپزخانه را فراموش نکنید!

به یاد داشته باشید که اگر آشپزخانه تان کوچک است، قید سرامیک ها و سنگ هایی با رنگ تیره را بزنید. هرچه فضای آشپزخانه بخصوص کف آن با رنگ های روشن تری پوشانده شده باشد، با رعایت اصول نورپردازی صحیح، بزرگتر نشان داده خواهد شد.
رنگ های روشن بخصوص سفید، نور را به خوبی منعکس کرده و به روشن تر کردن فضای آشپزخانه کمک بسیاری می کنند. همچنین استفاده از رنگ های روشن به ایجاد سبک مدرن و مینیمال نیز کمک می کنند.

کف آشپزخانه
کفسازی اصولی و مناسب کمک به روشن تر کردن فضای آشپزخانه می کند

رنگ کابینت ها موثر بر بزرگتر دیده شدن آشپزخانه

رنگ کابینتها نیز همچون رنگ بدنه و سرامیک های آشپزخانه تاثیر بسیاری در فضای آشپزخانه دارند.
با انتخاب رنگ هایی روشن همچون سفید، کرم و شیری می توانید فضای آشپزخانه را خلوت تر و بزرگتر نشان دهید.

رنگ مناسب کابینت آشپزخانه
کابینت های روشن راه حلی هوشمندانه برای آشپزخانه های کوچک

هالوژن ها نیروی همیشه کمکی در روشنایی بیشتر

یکی از راهکار هایی که با آن می توانید سقف کوتاه آشپزخانه خود را بلندتر نشان دهید، استفاده از هالوژن ها در زیر کابینت است. این نور های کوچک رنگی به بزرگ تر نشان دادن فضای بین کابینت ها کمک می کند.
در نورپردازی آشپزخانه نکته ای که حائز اهمیت است، استفاده از نور سفید می باشد که باعث بزرگ تر نشان دادن این فضا می شود.

نور پردازی آشپزخانه های کوچک
با هالوژن ها سقف آشپزخانه تان را بلند تر جلوه دهید

تکنیک های تخصصی در نورپردازی آشپزخانه

هود آشپزخانه مناسب

در یک آشپزخانه کوچک انتخاب هود بزرگ جایز نیست ولی می توانید با انتخاب هود رنگ سفید به بزرگتر نشان دادن فضا کمک کنید.

نورپردازی خطی، مینیمال و ساده

نورپردازی به صورت خطی می تواند جایگزین بسیار خوب و مناسبی برای نورپردازی های بسیار شلوغ و پیچیده در فضای آشپزخانه ای کوچک باشد. این نوع نور پردازی برای آشپزخانه های کوچک می تواند فضا را خلوت و درخشان تر نشان دهد. با کمک اجزا فلزی با انعکاس نور، موجب درخشان تر شدن فضا شوند.

نورپردازی خطی کابینت ها
نورپردازی خطی در کابینت ها و سقف

ایجاد فضایی به شکل تراس

انتخاب تراس و آشپزخانه در کنار هم از ایده های نابی است که می تواند برای نورپردازی مفید باشد و فضایی مدرن ایجاد کند. در قسمتی از آشپزخانه تراسی زیبا و کوچک ایجاد کنید و با قرار دادن گل و گیاه در آن، آشپزخانه ای فوق مدرن طراحی کنید. این ایده به نور پردازی آشپزخانه، تهویه هوا و منعکس کردن نور کمک بسیاری میکند.

سقف شیشه ای گامی موثر در نورپردازی آشپزخانه های کوچک

سقف یا پنجره های سقفی شیشه ای از مدرن ترین فعالیت هایی است که می تواند در هر قسمت از خانه انجام بگیرد. بدون شک هر آشپزخانه کوچک نیازمند چنین پنجره ای خواهد بود تا با نور طبیعی با مصنوعی دیزاین شده و نور مورد نیاز فضا تامین شود.

طراحی سقف آشپزخانه کوچک
طراحی سقف با نورپردازی مجازی برای ایجاد روشنایی در محیط

استفاده از سنگ های تزئینی

سنگ های تزئینی براق از راهکارهای بسیار زیبا و جذاب در کمک به نورپردازی است. که با انعکاس نور به فضای کوچک محیطی از جمله آشپزخانه، نور و زیبایی به ارمغان می آورند.

 

بیشتر بخوانید : نور مخفی بهترین نورپردازی برای آشپزخانه

 

نور مخفی کابینت عامل زیبایی منحصر به فرد در نورپردازی آشپزخانه

در واقع نورپردازی آشپزخانه در قسمت های مختلفی انجام می گیرد که شما می توانید با توجه به خواسته خود از این مدل ها بهره ببرید.
انتخاب صحیح این نوع نورپردازی به ابعاد آشپزخانه بستگی دارد و همانطور که ذکر شد، نور مخفی کابینت میتواند گزینه ای مناسب باشد.

نور مخفی کابینت
زیبایی برازنده کابینت های آشپزخانه شماست

اگر آشپزخانه تان کوچک است، نور مخفی را با رعایت اصول آن مورد استفاده قرار دهید تا فضا را بزرگتر جلوه دهید. مدل نورپردازی آشپزخانه خیلی مهم است مثلا برخی از افراد علاقه مند به ایجاد فضایی همچون کافی شاپ ها هستند. برخی علاقه مند به ایجاد فضایی کلاسیک و برخی دیگر فضایی مدرن را دوست دارند که از جمله نورپردازی داخلی محسوب می شود.
اجرای نور مخفی کابینت جزو ایده های بی نظیر و مدرن در نور پردازی آشپزخانه است.

  • توجه داشته باشید که نور مخفی کابینت برای تمام قسمت های کابینت مناسب نیست و در صورت زیاده روی در استفاده از آن، فضا را شلوغ جلوه خواهید داد.

یکی از قسمت هایی که به نور مخفی نیاز ندارد قسمت زیرین هود است. چرا که خود هود به دلیل داشتن لامپ از جمله منابع نوری در آشپزخانه است و به نور مخفی نیاز ندارد.
نور مخفی کابینت از دیگر المان های زیبایی ست که در قسمت سینک ظرفشویی اجرا می شود. و موجب نورپردازی بهتر و مدرن نشان دادن آن قسمت می شود. این بخش علاوه بر ایجاد فضایی مدرن، به روشنایی بیشتر آن برای ظرف شستن کمک شایانی می کند.

نورپردازی سینک ظرفشویی
استفاده از نورپردازی خطی در بالای سینک ظرفشویی

نکته ای که قبلا به آن اشاره شد رنگ این نور مخفی ها است. برای فضای مدرن و خلوت بهتر است از نور های آفتابی و روشن استفاده کنید، همچون تصویر زیر:

نور مخفی زیر کابینت
اجرای صحیح نورپردازی مخفی در کابینت ها

تاثیر نور مخفی در بزرگتر جلوه دادن محیط

در هنگام استفاده از نور مخفی می توانید نقاط تاریک را با ایجاد خطای دید و این نور ها روشن و بزرگ تر جلوه دهید. این نور ها از بالا به سمت پایین تابیده می شوند و نوری لطیف و نرم را در فضا پخش می کنند.
نور پردازی مخفی کابینت در معرض دید نیست و فقط پرتو های آن در فضا پخش می شود. این نور مخفی ها در فرورفتگی ها و فضای بین کابینت ها وجود دارد که علاوه بر زیبایی به نورپردازی آشپزخانه های کوچک کمک بسیاری می کند.

باید و نباید های نورپردازی آشپزخانه کوچک

آنچه که بسیار حائز اهیمت می باشد، این است که در هنگام ایجاد دکوراسیون و نوع آن، باید دقت کنید که با توجه به فضای کوچک آشپزخانه، چه سبکی مناسب دیزاین محیط خواهد بود. مینیمال و مدرن از جمله سبک های بسیار جذابی هستند که مناسب فضای کوچک هستند و برای آشپزخانه کوچک نیز مناسب خواهند بود.
باید توجه داشت که نورپردازی آشپزخانه با سبک کلاسیک که نیاز به وسایل و اجزا تزئینی شلوغ و بسیار دارد، برای آشپزخانه کوچک مناسب نیست.

در ادامه به بیان چند مورد از باید ها و نباید های فضای کوچک آشپزخانه می پردازیم:

  1. دیوارکوب ها از اجزای مناسب آشپزخانه های بزرگ هستند، اگر آشپزخانه شما کوچک است اصلا نباید از دیوارکوب استفاده شود.
  2. از دیگر مواردی که باید برای آشپزخانه های کوچک رعایت شود، استفاده نکردن از لوستر در مرکز این نوع آشپزخانه ها است. لوستر در مرکز یک آشپزخانه کوچک آن را کوچک تر جلوه می دهد و با نور مخفی و آشپزخانه ای مدرن مغایرت دارد.
  3. می توانید برای نورپردازی آشپزخانه از انواع پرکاربرد نورپردازی همچون نورپردازی جانبی، دو قسمتی، حلقه ای و عمومی استفاده کنید. این نوع نورپردازی ها به روشن و درخشان تر نشان دادن فضا کمک بسیاری می کنند.

 

بیشتر بخوانید : نورپردازی کابینت های ام دی اف و های گلاس

 

نورپردازی آشپزخانه کوچک مدرن
نورپردازی آشپزخانه های کوچک به سبک مدرن

سخن آخر

نورپردازی آشپزخانه، با روش هایی درست و اصولی باعث دلباز تر شدن فضای آن می شود. اگر محیط آشپزخانه تان کوچک است، با استفاده از نور های طبیعی و مصنوعی می توانید فضا را بزرگتر و فراخ تر نشان دهید. سعی کنید برای جبران کوچک بودن فضا، از اصول مهمی که در بالا بیان شد استفاده کنید تا فضای آشپزخانه در ذهن بیننده، بزرگتر باشد. به خاطر داشته باشیم که نورپردازی آشپزخانه به شکلی مناسب، فضای کوچک و دلگیر را به فضایی با سبک های مینیمال و مدرن تبدیل میکند. و باعث ایجاد فضایی زیبا و جذاب در محیط منزل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم