نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

بررسی مهمترین اصول نورپردازی در اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک باید به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد حس امنیت و آرامش در او شود. توجه به نورپردازی درست و حرفه‌ای، تاثیرات شگفت انگیزی بر روح و روان کودک شما خواهد گذاشت. در ادامه با توضیح مواردی، شما را به طور مفصل با این موضوع آشنا خواهیم کرد.

اصولی از نمای نورپردازی اتاق کودک
نمای نورپردازی اتاق کودک
 • استفاده از پرده مناسب

یکی از مهمترین اصول نورپردازی اتاق خواب کودک استفاده از پرده مناسب است. پرده اتاق کودک باید به گونه ای باشد که از تابیدن نور مستقیم به داخل اتاق جلوگیری کند. از سوی دیگر بهره‌گیری از پرده های خیلی ضخیم که باعث تاریکی اتاق می‌شوند نیز اصلا کار هوشمندانه ای نیست. پرده اتاق کودک، می‌بایست موجب تابش نور ملایم شود. از دیگر مواردی که هنگام انتخاب پرده اتاق فرزند خود باید به آن توجه کنید، رنگ پرده است. زمان انتخاب رنگ پرده، به تغییرات سریع روحیات کودک خود نیز توجه ویژه ای داشته باشید. منظور ما از مطرح کردن این موضوع این است که رنگ پرده اتاق کودک باید هم برای دوره نوزادی و هم دوره کودکی مساعد باشد.

استفاده از پرده مناسب
پرده مناسب برای اتاق خواب کودک
 • استفاده از لامپ های سقفی کوچک برای نورپردازی اتاق کودک

استفاده از لامپ های سقفی کوچک و متعدد، باعث تابش نور ملایم و یک دست در سراسر اتاق خواهد شد. عدم ایجاد سایه نیز از دیگر مزایای استفاده از این نوع لامپ ها است. بهره‌گیری از یک لوستر کوچک در وسط سقف نیز می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد. تعداد لامپ‌ ها را با توجه به مساحت اتاق کودک خود انتخاب کنید. استفاده از لامپ های زیاد برای اتاق کوچک و همچنین استفاده از تعداد لامپ های محدود برای یک اتاق بزرگ، اصلا مناسب نیست.

تصویری ازنورپردازی اتاق خواب کودک
استفاده از لامپ های سقفی کوچک در اتاق کودک
 • استفاده از لامپ‌هایی با رنگ مناسب برای نور پردازی اتاق کودک

یکی از مهمترین قواعد نورپردازی اتاق کودک، استفاده از لامپ هایی با رنگ مناسب با روحیات کودکان است. در انتخاب لامپ‌ ها حتما به روانشناسی رنگ‌ها توجه ویژه ای داشته باشید. برخی از رنگ ها باعث ایجاد اضطراب و استرس در فرزند شما خواهند شد. از سوی دیگر برخی رنگ ها آرامش بسیاری به کودک شما می‌بخشد. استفاده از رنگ آبی آسمانی و صورتی روشن در اتاق کودک بسیار مرسوم می‌باشد.

نورپردازی زیبای اتاق کودک
نورپردازی از لامپ‌هایی با رنگ مناسب برای نورپردازی اتاق کودک

برای نورپردازی سقف اتاق کودک از چه نوری باید استفاده شود؟

خلاقیت، مهمترین اصل برای طراحی اتاقی با نورپردازی مناسب است. استفاده از لامپ‌ هایی با اشکال ستاره و ماه میتواند برای کودک بسیار جذاب باشد. برخی تصور می‌کنند، تنها با صرف هزینه بسیار می‌توان اتاق کودک را به شکلی دلپذیر طراحی کرد. اما در حقیقت با صرف هزینه‌ای محدود، می‌توان از تخصص کارشناسان استفاده نمود. این افراد به طور کامل با روحیه کودکان آشنایی داشته و کار نورپردازی اتاق کودک را به صورت تخصصی انجام خواهند داد.
استفاده از لامپ هایی که به مرور کم نور می‌شوند بسیار مناسب هستند. این مدل لامپ‌ ها را دیمر می‌نامند. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، نورپردازی اتاق کودک باید با روحیات فرزندان شما هماهنگ باشد. بسیاری از کودکان از تاریک شدن یکباره اتاقشان بیم دارند. استفاده از دیمر و نور ملایم آن باعث می‌شود، کودک شما با آسودگی خاطر بیشتری به خواب برود. همچنین استفاده از این لامپ ها باعث می‌شود، سرکشی به کودک آسانتر شود. طبق مطالعات روانشناسان، استفاده از نورهایی با رنگ‌های ملایم نیز به تمرکز بیشتر کودک شما کمک خواهد کرد. اگر کودک شما در سنی است که دارای قدرت انتخاب است، حتما در ایجاد نور مناسب اتاق، از او نظرخواهی کنید. نظرخواهی از کودک، باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در او نیز می‌شود.

نورپردازی ملایم اتاق کودک
نمایی از نورپردازی اتاق کودک

آیا نور پردازی اتاق کودک باعث به وجود آمدن حس امنیت برای کودک میشود؟

ایجاد حس امنیت، از اصلی ترین نتایج انتخاب نورپردازی مناسب در اتاق کودک است. یکی از مهمترین عواملی که در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، تاثیر اجزای تشکیل دهنده اتاق یا خانه، در روحیات انسان است. طبق مطالعات انجام شده، استفاده از برخی نورها در ایجاد حس آرامش بسیار تاثیرگذار است. از سوی دیگر، بهره‌گیری از لامپ هایی با رنگ هایی خاص، باعث ایجاد تنش در کودک خواهد شد. بکارگیری نور متمرکز نیز در ایجاد نور مساعد، بسیار مفید خواهد بود. طبق نظر بسیاری از متخصصان، ایجاد فضایی برای مطالعه، در اتاق کودک ضروری است. لازم است در این قسمت از اتاق، از نور متمرکز استفاده کنید.

جلوه زیبایی از نورپردازی اتاق کودک
نمونه ای از نورپردازی اتاق کودک

علاوه بر تاثیر نور پردازی اتاق خواب کودک به صورت مناسب، بر ایجاد حس امنیت در کودکان، این موضوع روی توانایی تمرکز آنها نیز بسیار تاثیر گذار است. اتاقی که بدون در نظر گرفتن اصول معماری و روانشناسی نورپردازی شود، موجب ایجاد حس ناامنی در کودک خواهد شد. استفاده از نورهایی با رنگ نامناسب مثل قرمز، باعث افزایش حس خشونت و اضطراب در فرزند شما می‌شود. در نتیجه لازم است، قبل از اقدام به نورپردازی اتاق خواب کودک از تخصص کارشناسان بهره‌مند شوید.

استفاده مناسب از نورپردازی اتاق کودک
نورپردازی سقف اتاق کودک

نکات مهمی که باید در نورپردازی اتاق کودک رعایت کرد

در این قسمت به ذکر نکاتی می‌پردازیم،که شما را برای ایجاد نورپردازی تخصصی در اتاق خواب کودک، راهنمایی خواهد کرد. برای آگاهی از این نکات در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 • از نور خورشید بهره‌ بگیرید

اتاقی را برای فرزند خود انتخاب نمایید، که از پنجره‌ای مناسب بهره‌مند باشد. این پنجره، علاوه بر اینکه روی نورپردازی اتاق کودک به صورت اصولی تاثیرگذار است، بلکه به تهویه هرچه بهتر اتاق نیز کمک خواهد کرد. همچنین باید گفت، تابش نور طبیعی به اتاق کودک، باعث سلامت روحی فرزند شما نیز خواهد شد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، استفاده از پرده مناسب نیز بسیار پر اهمیت است.

استفاده از نورطبیعی در اتاق خواب
استفاده از نور خورشید در اتاق کودک
 • استفاده نورهای خیره کننده برای اتاق کودک، مناسب نیست

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که، استفاده از یک نور خیره کننده و شدید برای اتاق خواب کودک مناسب نیست. ترجیحا از سه لامپ متعدد برای روشنایی اتاق فرزند خود استفاده کنید. توجه داشته باشید کلید خاموش و روشن شدن هر سه چراغ، باید متفاوت باشد. استفاده از لامپ ها با نورهای مختلف در طول شبانه روز بسیار مفید خواهد بود. به عنوان مثال برای ساعات پایانی شب، وجود یک لامپ با نور ملایم کافی است. بسیاری از متخصصین با بررسی دقیق اتاق کودک شما، محل قرارگیری لامپ ها را در بهترین مکان ممکن مشخص خواهند کرد.

نورپردازی اصولی اتاق خواب کودک
نمایی از نورپردازی اتاق خواب برای کودک
 • توجه به نکات ایمنی در نور پردازی اتاق کودک

به طور کلی، رعایت نکات ایمنی در اتاق کودک، از اهمیت بسیاری برخوردار است. نور پردازی اتاق کودک به صورت اصولی، از مهمترین اقداماتی است که باید با دقت فراوان انجام شود. از لوسترهایی که برخی از اجزای آنها به صورت معلق هستند استفاده نکنید. به این دلیل که امکان برخورد اسباب بازی کودک به آن بسیار است و باعث ایجاد آسیب می‌شود. همچنین می‌بایست عمل سیم پیچی در اتاق کودک، به صورت استاندارد انجام شود. استفاده از قرقره و کیت‌ های مخصوص کنترل سیم بسیار مفید خواهد بود.

تصویر اتاق خواب کودک
شکل دیگری از نور پردازی اتاق کودک

آیا میتوان از آباژور در نورپردازی اتاق کودک استفاده کرد؟

استفاده از آباژور، در طراحی دکوراسیون داخلی و نورپردازی اتاق کودک بسیار پرکاربرد است. انتخاب آباژور با جنس مناسب، یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب این محصول است. قبل از خرید آباژور، به مواد اولیه تشکیل دهنده اجزای مختلف آن توجه ویژه ای داشته باشید. ترجیحا از آباژورهایی استفاده نمایید که شکستنی نباشند. همانطور که می‌دانیم استفاده از وسایل شکستنی در اتاق کودک بسیار خطرناک است. امروزه مدل‌های بسیار زیبایی از آباژورهای کودکانه در بازار موجود می‌باشد. این محصولات کاملا استاندارد بوده و مناسب سن کودکان طراحی شده‌اند.
آباژوری را انتخاب کنید که کلید مخصوص روشن و خاموش کردن آن به راحتی کار کند. توجه داشته باشید فرزند شما می‌بایست به تنهایی قادر به کارکردن با آن باشد. همچنین میزان نور این محصولات، نباید خیلی شدید و آزار دهنده باشد. میزان ارتفاع آباژور مورد استفاده نیز در نوردهی آن تاثیرگذار است. نکته دیگری که توجه به آن بسیار ضروری است، میزان وزن آباژور می‌باشد. چنانچه وزن این محصول زیاد باشد، امکان آسیب به کودک وجود خواهد داشت. با رعایت این نکات، محیطی امن را برای فرزند خود فراهم نمایید.

نورپردازی اتاق کودک با آباژور
نور پردازی اتاق کودک به وسیله آباژور

برای نورپردازی اتاق خواب کودک بهتر است از نورهای سفید استفاده شود یا زرد؟

استفاده از نور زرد و سفید به صورت همزمان در نورپردازی اتاق خواب کودک بسیار پرکاربرد است. بکارگیری هر کدام از این رنگ‌ ها به صورت تکی، چندان جالب نخواهد شد و همچنین باعث آزار چشم کودک نیز می‌شود. اما برای توضیح بیشتر در این مورد باید گفت:

نورپردازی اتاق کودک با چراغ آویز
توجه به نکات ایمنی در نور پردازی اتاق کودک
 1. نور سفید باعث ایجاد تمرکز و هوشیاری بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، استفاده از نور سفید در سالن های مطالعه و کتابخانه ها بسیار مرسوم است. همچنین در بسیاری از اتاق‌های نشیمن و خواب نیز از نور سفید استفاده می‌کنند. بهره‌گیری از نور سفید رنگ به صورت تکی در اتاق خواب، باعث هوشیاری بسیار می‌شود و در نتیجه برای ساعات پایانی شب مناسب نیست.
 2. همچنین باید گفت استفاده از نور زرد نیز به تنهایی برای اتاق خواب کودک مناسب نیست. به این دلیل که باعث خستگی چشم‌ها خواهد شد. علاوه بر این، استفاده از نور زرد در فصل تابستان باعث حس گرمای بیشتری نیز خواهد شد.
نورپردازی با چراغ سفید برای اتاق کودک
نور پردازی اتاق کودک با چراغ آویز سفید

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تمام نکات را در مورد نورپردازی سقف اتاق کودک، بیان کنیم. همچنین تمام عواملی که باعث جذابیت بیشتر اتاق فرزند شما خواهد شد را نیز ذکر کردیم. با استفاده از این مطالب، می‌توان بهترین نورپردازی داخلی را بوجود آورید. سپاسگزاریم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید.

نورپردازی فانتزی اتاق کودک
نمای از نورپردازی فانتزی اتاق کودک

33 thoughts on “نورپردازی اتاق کودک

 1. سعیده says:

  من دخترم تازه دازه بدنیا میاد میخواستم نورپردازی اتاقش رو انجام بدم الان این مطلبی که داخل این سایت منتشر شده خیلی تونست به من در این زمینه راهنمایی کنه ازتون واقعا ممنونم.

 2. سکینه says:

  به نظر من نورپردازی اتاق کودک نقش خیلی مهمی در آرامش و به خواب رفتنش داره به همین خاطر باید خیلی اصولی و دقیق انجام بشه.

   • علی says:

    من میخواستم واسه اتاق فرزندم پرده بخرم الان با توجه به این مطالب فهمیدم بهترین پرده برای اتاق فرزندم چه مدلی هستش.

 3. آرام says:

  من نورپردازی اتاق دخترم رو همینطوری که شما در این مقاله نوشتید انجام دادم واقعا عالی بود وقتی داخل اتاقش میارم اصلا گریه نمیکنه.

 4. آرش says:

  من به روح و روان فرزندم خیلی اهمیت میدم واسه همین ترجیح میدم همه کارهای اتاقش مثل نورپردازی به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن انجام بشه.

 5. شیوا says:

  من فکر میکردم باید پرده ای رو انتخاب کنم که نور زیادی وارد اتاق بشه الان دیدم که اصلا اینطور نیست و دقیقا عکسش باید عمل کنم.

 6. نفس says:

  نور زرد تنهایی واسه آدم بزرگ ها هم خوب نیست چه برسه به بچه ها ولی خداییش این نور خیلی به آدم آرامش میده.

 7. ابراهیم says:

  من داخل اتاق بچم کلی نورهای کوچیک و خوشگل گذاشتم اونقدر دوست داره که وقتی روشنش میکنم حتی اگه در حال گریه کردن کلی آرامش میگیره.

 8. مژده says:

  پرده های که واسه اتاق بچم خریده بودم خیلی ضخیم بود و اصلا هیچ نوری وارد اتاق نمیشد الان دیدم نوشتید پرده های ضخیم واسه اتاق بچه خوب نیست برای همین می‌خوام دیگه عوضشون کنم.

 9. اعظم says:

  منم می‌خوام از لامپ های که به مرور زمان و کم‌کم نورش کم میشه واسه اتاق بچم بخرم چون فک میکنم این لامپ ها کمتر ضرر داره و چشم های بچمو اذیت نمیکنه.

 10. صبا says:

  سلام. میخواستم بدونم چطور میتونیم به روحیه بچمون پی ببریم و با توجه به روحیه انتخاب پرده رو انجام بدیم، این مطلب رو خوندم این سوال تو ذهنم ایجاد شده.

  • رضا رضوی says:

   سلام
   برای فهمیدن سلیقه و روحیه کودک خود، می‌توانید با او درباره علایق و علاقه‌مندی‌ هایش صحبت کنید و از نظر او در مورد فعالیت‌ها و بازی‌های مختلف بپرسید.

 11. سمیرا says:

  سلام و عرض ادب . بچه من خیلی گریه می‌کنه اصلا آروم و قرار نداره یعنی با طراحی یک اتاق خوشگل و آرامش بخش میشه یکم از گریه هاش کم کنم؟

  • رضا رضوی says:

   سلام و وقت بخیر
   طراحی یک اتاق خوشگل و آرامش بخش می‌تواند به کودک کمک کند تا احساس رضایت و آرامش کند و به ایجاد فضایی مثبت و دلنشین برای او کمک کند. با این حال، در صورتی که گریه کودک شما مرتب و به صورت پیوسته ادامه دارد، بهتر است به دلایل گریه آن پی ببرید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

 12. راضیه says:

  من از وقتی نورهای خیلی ملایم داخل اتاق بچم گذاشتم خیلی زود به خواب می‌ره و اصلا هم موقع خواب نمیترسه، واقعا فکر نمی‌کردم نور این همه تو آرامش بچم تاثیرگذار باشه.

 13. شهین says:

  لوسترهای که من داخل اتاق دخترم گذاشته بودم حالت معلق داشت با توپ زد بهش کلا شکست خداروشکر هیچ اتفاق بدی نیوفتاد به شما هم توصیه میکنم اصلا از این لوسترها داخل اتاق بچتون استفاده نکنید.

 14. مارال says:

  میگم چرا وقتی نور سفید رو روشن میکنم اصلا بچم نمی‌خوابه الآن از این مطلب فهمیدم که نور سفید هوشیاری بچه رو خیلی بیشتر از قبل می‌کنه.

 15. فاطمه خانوم says:

  واسه اینکه لامپ های مختلف که شکل های متفاوتی دارند رو بخوام سفارش بدم از این سایت هم میتونم کمک بگیرم.؟

 16. آنیتا says:

  من می‌خوام بدونم با توجه به اندازه اتاق بچم بهترین کار اینکه که چقدر لامپ های کوچک داخل نصب کنم؟ مثلا اگه دوازده متر باشه چقدر خوبه؟

  • رضا رضوی says:

   برای تعیین تعداد لامپ های مناسب برای اتاق کودک، بهتر است از قانون یک لامپ برای هر 4 تا 5 متر مربع استفاده کنید. با توجه به این قانون، برای یک اتاق با مساحت 12 متر مربع، 3 تا 4 لامپ کوچک به اندازه کافی هستند. البته باید به نورپردازی کلی اتاق و نیازهای خاص کودکتان نیز توجه کنید.

 17. سیما says:

  من خیلی از چراغ های ستاره ای و ماه شکلی خوشم میاد اگه داخل این سایت می فروشینش حتما میخرم.

 18. مرضیه says:

  می‌خوام یه لوستر خیلی کوچیک و مامانی واسه اتاق دخترم بخرم، بهترین رنگ لوستر واسه اتاق بچم چه رنگی می‌تونه باشه؟ یه رنگی که بتونه به آرامشش هم کمک کنه.

  • رضا رضوی says:

   رنگ‌های آرام مانند صورتی، آبی، نارنجی و سفید برای لوستر و لوازم دکوری اتاق بچه مناسب هستند و به کودک کمک می‌کنند تا در خواب آرام و راحتی داشته باشد.

 19. عادله says:

  من نورپردازی اتاق بچمو جوری تنظیم کردم که نور به صورت یکسان و یک اندازه در همه جا منتشر بشه و هیچ قسمتی نورش از قسمت دیگه بیشتر نشه.

 20. محمد رضا says:

  واقعا جالب بود من اصلا نمی‌دونستم نورپردازی خونه روی آرامش و حتی حس امنیت بچه هم اثر میزاره خیلی جالب بود خوندن این مطلب.

 21. آسنا says:

  سیم‌پیچی‌ اتاق کودک یکی از مهمترین مواردی هستش که باید در نورپردازی به اون توجه بشه چون احتمال برخورد وسایل اسباب بازی کودکان با اونها وجود داره.

 22. یاشار says:

  به نظرم اطلاعاتی که در خصوص نورپردازی اتاق کودک در این مقاله بهش اشاره شده از هر نظری کامل هستش و هیچ کم و کاستی نداره. ازتون خیلی متشکرم.

 23. سکینه says:

  عکسهایی که تو این مقاله برای نورپردازی اتاق کودک گذاشتین خیلی جذاب و دیدنی هستش کاش منم بتونم مثل این عکس ها نورپردازی اتاق بچمو انجام بدم.

 24. شفیعی says:

  سلام. ببخشید شما تو این مطلب نوشتید بعضی رنگ ها موجب ایجاد استرس و اضطراب داخل بچه میشه . این رنگ ها رو میشه به صورت کامل واسم ذکر کنید.؟

  • رضا رضوی says:

   سلام . رنگ‌های نور قرمز، نارنجی و زرد تیره ، ممکن است برای بعضی از کودکان موجب افزایش استرس و اضطراب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم