نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ

این شیوه ای است که نورپردازی را برای افزایش جذابیت بازی به خدمت می گیرد. در نورپردازی اتاق گیمینگ برای طراحی نور، به عامل های مهمی توجه می شود. در واقع شاید بهترین تعریف آن ترکیب روانشناسی بازی با مهارت های طراحی داخلی باشد. نگاهی به هدف گیمینگ روم ها، پایه اصلی خلاقیت نوری یک نورپرداز را تشکیل می دهد. هدف از بازی تجربه هیجان های ماجراجویانه است.

وقتی که نور، هیجان بازی را صد چندان می کند!

نورپردازی اتاق گیمینگ نیز باید این هیجان را در فضای اتاق زنده و پویا نگه دارد. علاوه بر آن توجه به جنسیت گیمرها نیز نورپردازی را به هدف خود نزدیک تر می کند. ضمن اینکه نورپردازی نباید به خودی خود استقلالی جدای از بازی داشته باشد. بلکه باید همیشه در خدمت هدف نهایی خود یعنی جذابیت بازی ها باشد. امروزه این کار به یک حرفه دقیق تبدیل شده است. امروزه دیگر کودکان و نوجوانان و حتی رده های سنی بالاتر مهارت های اجتماعی را نه در خیابان ها بلکه در اتاق های گیمینگ می آموزند. پس نورپردازی علاوه بر این اینکه اتاق را با طراحی های نوری خود جذاب تر می کند، باید به واقعیت های اجتماعی بازی نیز توجه نماید.

نورپردازی اتاق گیم
عکسی از نمایش نورپردازی اتاق گیم

آشنایی با روش های نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ به اندازه خلاقیت های یک نورپرداز دقیق، روش دارد. یک نورپرداز مجرب و حرفه ای در هنگام طراحی نور اتاق به چندین عامل اساسی توجه می کند. در واقع یک طراحی متناسب بدون توجه به این چند عامل، در هدف های خود شکست می خورد.

 • نخستین عامل آگاهی از جنسیت گیمر است. شما باید بدانید که اتاق گیم از آن چه کسی است و قرار است برای آقایان یا خانم ها طراحی و آماده سازی شود. بی توجه به این تفاوت تجربه شادکامانه بازی را در کام گیمرها تلخ می کند. پس یادتان باشد که نخستین پرسش شما باید درباره جنسیت گیمر باشد.
 • نورپردازی اتاق گیمینگ باید با اندازه ها و ابعاد اتاق هماهنگ باشد. وقتی در یک اتاق کوچک شمار زیادی از منابع روشنایی را توزیع کنیم، تمرکز گیمر را به هم خواهیم زد. بی توجهی به این واقعیت در ظاهر پیش پا افتاده، همه خلاقیت شما را در نورپردازی بی ثمر خواهد کرد.
 • نکته مهم دیگر در طراحی نور اتاق بازی، توجه به ابزارهای بازی است. باید بدانیم که گیمر با لپ تاپ بازی می کند یا ps4! نورپردازی هر کدام از این دو از ساختارهای متفاوتی پیروی می کند. بر همین اساس روش های طراحی نور اتاق های بازی با توجه به این سه عامل می توانند یک محیط آرمانی را خلق کنند.
آشنایی با روش های نورپردازی اتاق گیمینگ
بررسی روش های نورپردازی اتاق گیمینگ

اصولا روش های نورپردازی اتاق گیمینگ از سه روش عام استفاده می کنند.

 1. طراحی نورپردازی سقف و اتاق های اتاق بازی است.
 2. نورپردازی ابزارهای بازی همانند کیس رایانه است.
 3. به میز و صندلی گیمر توجه می کند. در این روش برای این دو یک ساختار نوری جذاب طراحی می شود.

در ضمن همه این کارها باید با توجه عمیق به ایمنی گیمر انجام شود. هدف نورپردازی در کنار زیباسازی محیط، ایمنی افراد هم هست.

اصول نورپردازی اتاق گیمینگ
اصول درست نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ چه اهمیتی دارد؟

نورپردازی اتاق گیمینگ چندین هدف را دنبال می کند. البته هدف حقیقی آن را باید در مفهوم کلی بازی و روانشناسی ضروری آن برای انسان دانست. انسان در بازی دو هدف را دنبال می کند : لذت و یادگیری. زمانی که این دو با هم همراه باشند، معمولا تاثیر یادگیری دیرپاتر است. به هر حال ساختار بازی های کامپیوتری امروز، هیجان آفرینی است. نورپردازی نیز باید در راستای همین هدف سازماندهی شود. نورپردازی باید هیجان بازی را بازتولید کند. اما این هیجان آفرینی نوری نباید به تمرکز زدایی از گیمر منتهی شود. بلکه باید محیط را چنان سازماندهی کند که تمرکز را به بازی بیشتر ساخته و فضای بیرون را همچون هیجان مکمل بازی و پشتیبان آن طراحی نماید. ارزش روانشناختی هر رنگی با رنگ دیگر متفاوت است و تاثیر روانی بصری جداگانه ای بر انسان می گذارد. از همین رو شناخت تاثیر روانی نور به کمپوزیسیون رنگی موفق منتهی می شود.

نورپردازی اتاق گیمینگ نباید تنها بر زیباشناسی صرف متکی باشد. زیبایی و ارزش روانشناختی هر منبع نوری هر دو باید رابطه ای متقابل با هم داشته باشند. هدف غایی، آفریدن یک تجربه روانشناختی دیداری خوب برای بازی کردن است. البته همانطور که گفتیم ایمنی و سلامت بازی کننده هم اصل است. عنصر اصلی درگیر در بازی علاوه بر دست ها و گوش ها، چشم است. چشم ها بار سنگین بازی را به عهده دارند. پس شناخت آناتومی چشم و تنظیم نور به شکلی که سلامت چشم را تامین کند، اهمیت نورپردازی را صد چندان می کند. باید میان فضای عمومی اتاق و صفحه نمایشگر بازی یک هماهنگی رنگی پدید آید.

اهمیت نورپردازی اتاق گیمینگ
نگاهی به اهمیت نورپردازی اتاق گیمینگ

برای نورپردازی اتاق گیمینگ از چه تجهیزاتی باید استفاده کرد؟

برای نورپردازی اتاق گیمینگ دست شما باز است. گستره وسیعی از ابزارهای نورافشانی اختراع شده است که دو کار برای شما می کنند. زیبایی اتاق بازی را صد چندان می کنند و به خوبی از پس کار اصلی شان یعنی نورپردازی محیط بسته اتاق برمی آیند. حالا چرا می گوییم به خوبی؟ چون به رغم توانایی مستتر شدن و در چشم نبودن، اتاق را با تنوع رنگی خود به فضای بازی دلخواه شما نزدیک می کنند. با هم نگاهی به این ابزار می اندازیم.

پنل روشنایی

این پنل ها در واقع لامپ های ال ای دی هستند. بارزترین ویژگی آنها در نورپردازی اتاق گیمینگ این است که به یو اس بی مجهزند. پنل های روشنایی ال ای دی، خمش پذیر و منعطف اند و ایمنی کار با آنها خیلی بالا است. به عبارتی دیگر بی خطرند. از این پنل ها می توان برای استفاده بر پهنه ها و سطح ها هموار بهره خلاقانه برد. پس از اینکه تلویزیون، مانیتور، میز، رایانه میزی، لپ تاپ و کنسول دلخواه تان را خریدید، نوبت به این پنل ها می رسد. نورپردازی با این پنل ها به دلخواه شما تغییر زاویه می دهد. این ابزار نورپردازی در دو نوع رومیزی و دیواری تولید می شود. شما بسته به نیاز خود می توانید یکی از این دو را تهیه کنید.

تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ
استفاده از پنل روشنایی در نورپردازی اتاق گیمینگ

پنل هوشمند روشنایی معجزه ای در خدمت نورپردازی اتاق گیمینگ

نوع دیگری از پنل ها که در نورپردازی اتاق گیمینگ کاربرد گسترده ای یافته است، پنل هوشمند است. این پنل ها توانایی اتصال به اینترنت دارند. شما می توانید از راه دور میزان روشنایی و خاموش روشن کردن شان را به دست بگیرید. فن آوری به کار رفته در این منابع روشنایی، تابعی از اینترنت اشیاء است. یکی از جالب ترین ویژگی های این پنل ها، هماهنگی پنل و تغییرات رنگی بازی است. نور و رنگ پنل و بازی با هم همخوانی همزمان پیدا می کنند. شاخه ای از این پنل ها که به پنل های موزاییکی معروف اند، دارای صفحه تنظیم لمسی اند.
در اثر نوآوری های شرکت نانولیف، پنل های هوشمند تولیدی آن به رقمی حیرت آور رسیده اند. این پنل ها می توانند تا 16 میلیون رنگ را پوشش دهند. یک افزونه جالب در این پنل ها، هماهنگی هوشمند با تک تک لحظات بازی است. زمانی که شما مرحله ای را پشت سر بگذارید یا امتیازی بگیرید، رنگ موزاییک ها دگرگون شده یا متناوبا چشمک می زنند. همچنین برخی از این پنل ها اسپیکر دارند. شما می توانید برای هیجان افزایی، موسیقی را با دگرگونی های رنگی هماهنگ کنید. در میهمانی ها این مزایا، به لطف دورهمی ها می افزاید و تجربه ای جادویی برای مهمانان شما به یادگار می گذارد.

پنل هوشمند روشنایی معجزه ای در خدمت نورپردازی اتاق گیمینگ
نورپردازی زیبای اتاق گیمینگ

پنل رومیزی هوشمند و طراحی نورپردازی اتاق گیمینگ

یکی دیگر از ابزارهای نورپردازی اتاق گیمینگ پنل هوشمند رومیزی است. این ابزار را باید دستاورد آخرین تحولات فن آورانه دنیا به حساب آورد. با این ابزار موسیقی به نورپردازی رقصان و جادویی تبدیل می شود. طرح های موجود در بازار متنوعند و از طرح های شیمیایی و فانتزی تا ساختارهای تکنولوژیک را در بر می گیرند. نصب خیلی آسانی دارند و به عنوان مکمل های نورپردازی مخصوص اتاق گیمینگ به خوبی با فضای عمومی اتاق شما سازگار می شوند.

پنل رومیزی هوشمند و طراحی نورپردازی اتاق گیمینگ
پنل رومیزی هوشمند

ریسه های رنگی در نورپردازی اتاق گیمینگ

ریسه های رنگی در نورپردازی اتاق گیمینگ کاربردی بنیادین دارند. ریسه ها به شکلی طراحی شده اند که قابلیت استتار خوبی پیدا کنند. در واقع بدون اینکه منبع نوردهی مشخص باشد، اتاق نوردهی می شود. طیف رنگ های تولید شده نوارهای RGB گسترده است. یک طراحی خلاقانه نوری اتاق را از یک محیط معمولی به فضایی جادویی تبدیل می کند. خود ریسه ها در دو نوع تهیه و تولید می شوند. یکی از این انواع روکش دار و دیگری بدون روکش است. ریسه های رنگی در انواع کلی شلنگی، نئونی و نواری در بازار یافت می شوند. قابلیت شکل دهی بالایی دارند و به سادگی شکل پذیرند.

ریسه های رنگی در نورپردازی اتاق گیمینگ
استفاده از ریسه های سبز رنگ در نورپردازی اتاق گیمینگ

وال واشر

یکی دیگر از ابزار نورپردازی اتاق گیمینگ وال واشرها هستند. در واقع این ابزار را می توان قطعه ای دانست که از چند لامپ درست شده است. چیدمان این لامپ ها، تعداد آنها و توانایی شان با هم فرق می کند و به نیازتان بستگی دارد. وال واشر به شما توانایی زاویه تابش و شدت تابش را می دهد. آنها را به صورت تک رنگ و هفت رنگ می سازند.

ئال واشر در نورپردازی اتاق گیمینگ
وال واشر

رینگ لایت ها و نورپردازی اتاق گیمینگ

از دیگر ابزار نورپردازی اتاق گیمینگ می توان به رینگ لایت اشاره کرد. در حقیقت رینگ لایت یکی از ابزارهای نورپردازی در هنر عکاسی است. این ابزار به شکل حلقوی طراحی می شود. دور تا دور آن را هم با لامپ های ال ای دی پر می کنند. رینگ لایت ها بیشتر به کار نورپردازی نقطه ای و موضعی می آیند. در نتیجه در طراحی نور اتاق بازی باید با خلاقیت زیادی به کار روند تا از برجسته سازی نوری یک بخش از اتاق در مقایسه با بخش های دیگر پرهیز شود.

رینگ لایت ها و نورپردازی اتاق گیمینگ
رینگ لایت

پروژکتور ابزاری برای نورپردازی اتاق گیمینگ

پروژکتور نیز از ابزار نورپردازی اتاق گیمینگ است. ساختار پروژکتور از یک لامپ واقع در کاسه ای فولادی تشکیل شده است. این کاسه خاصیت بازتابشی دارد و مانند آینه عمل می کند. در ضمن چراغ پروژکتور کارکردی عدسی وار دارد و همانند ذره بین به تمرکز و شدت نور می انجامد.
از دیگر ابزار نورپردازی در اتاق گیمینگ می توان به چراغ های لوزی، چراغ های خطی و چراغ های طرح دار اشاره نمود.

پروژکتور ابزاری برای نورپردازی اتاق گیمینگ
تنوع در نورپردازی اتاق گیمینگ

ویژگی های لامپ های گیمینگ و برترین تولید کننده ها

لامپ های گیمینگ پایه نورپردازی اتاق گیمینگ هستند.

لامپ گیمینگ نانولیف

در ابتدا باید گفت که مشهورترین لامپ های هوشمند گیمینگ را شرکت نانولیف طراحی و تولید می کند. این شرکت کار خود را به عنوان یک شرکت کوچک آغاز کرد. محصولات این شرکت به قدری خلاقانه و کارا و هوشمند بودند که به سرعت در دل مردم جا باز کردند.
لامپ های هوشمند این شرکت را می توان در پک های 5، 9 و 15 عددی تهیه کرد. فن آوری Connect+ همه این لامپ های جداگانه را با هم در ارتباط و یکپارچه نگه می دارد. لامپ ها در واکنش و همسو با جریان بازی و نوع موسیقی پخش شده به رقص نورهای چشم نواز و هیجان آور می پردازند. جالب ترین ویژگی آنها توانایی واکنش به لمس شدن است. آنها توانایی تشخیص دست شما را دارند و به لمس شدن پاسخ می دهند. زمانی که دست تان را حرکت دهید، لامپ ها با نوردهی های رقصان خود به شما واکنش نشان می دهند.

مدل های تولیدی لامپ های هوشمند نورپردازی اتاق گیمینگ متنوعند. از Triangle گرفته تا مدل هایی مانند Hexagone، Mini Triangle، Elements، Nanoleaf Lines و بسیاری انواع دیگر. پنل های نوری هوشمند با هم کیت، گوگل هوم و الکسا هم سازگاری دارند. این پنل ها را می توان با فرمان دهی صوتی کنترل نمود.

لامپ گیمینگ نانولیف
نمونه ای از لامپ گیمینگ نانولیف

لامپ گیمینگ لایف اسمارت

البته در جهانِ نورپردازی اتاق گیمینگ همه برندها به نانولیف خلاصه نمی شوند. یکی دیگر از برندهای معتبر در این زمینه Life smart است. این شرکت محصولات خود را در پک های 5، 6 و 7 پنلی تولید می کند. شاید بتوان گفت که فرآورده های این شرکت در مقایسه با شرکت های دیگر ارزان تر و به صرفه تر باشند. محصولات این شرکت هم مانند شرکت پیشین یعنی نانولیف با دستارهای هوشمند خانگی سازگارند. شما می توانید از راه هوم کیت، گوگل هوم و الکسا آنها را با فرمان های صوتی مطابق میل خود تغییر دهید. با محصولات این کمپانی شما طیف گسترده ای برابر با 16000 رنگ را برای انتخاب کردن در اختیار دارید.

لامپ گیمینگ لایف اسمارت
طرحی از نورپردازی گیمینگ

لامپ گیمینگ GOVEE

یکی دیگر از شرکت هایی که لامپ های زیبا و کارایی برای نورپردازی اتاق گیمینگ تولید می کند، GOVEE است. این شرکت با طراحی های زیبا و خلاقانه خود و همچنین تنوع گسترده ای که به محصولات خود داده، سرشناس شده است. مدل هایی که این شرکت تولید می کند گسترده اند. از Neon LED Strip Light، GlideHexa گرفته تا Govee Lyra RGBIC، Glide RGBIC، Immersio ، Flow Plus و Flow Pro Light Bars.

لامپ گیمینگ GOVEE
نورپردازی با لامپ های متنوع گیمینگ

بررسی رنگهای مناسب در نورپردازی اتاق گیمینگ

رنگ در نورپردازی اتاق گیمینگ بسته به روحیه و نیاز اشخاص کارکردی متنوع یافته است. هر رنگی از روانشناسی معینی برخوردار است و در نورپردازی وزن متفاوتی به کمپوزیسیون رنگی اتاق می بخشد. رسیدن به توازنی که تمرکز گیمر را به سوی بازی هدایت کند، نیاز به شناخت و خلاقیت رنگی دارد. با هم برخی از این رنگ ها را بررسی کنیم.

آبی و بنفش

این رنگ ها در نورپردازی اتاق گیمینگ در یک پهنه بازتابشی قرار دارند و تاثیر روانشناختی نزدیک به همی دارند. این دو رنگ محبوبیت زیادی بین گیمرها دارند. دلیل این محبوبیت را باید در ارزش بصری این رنگ جستجو کرد. آبی از رنگ های اصلی است . طول موجی برابر با 440 تا 490 نانومتر دارد. این رنگ همچنین یکی از سه رنگ مدل رنگی RGB است و در مانیتور و تلویزیون به کار برده می شود. به همین دلیل هم استفاده از آن در طراحی رنگ اتاق گیمینگ به نوعی بالانس دهی میان صفحه مانیتور و فضای عمومی اتاق منتهی می شود. به غیر از آن آبی به دلیل ویژگی آرامش بخشی اش، به نوعی از تنش بیش از اندازه عصبی نیز ممانعت می کند. به هر حال بازی یک روند تنش آفرین است و باید با عناصری در محیط اتاق این تنش را در اندازه ای معقول پایدار نگه داشت.

بنفش نیز زیرتابعی از آبی است و از ترکیب آبی و سرخ به دست می آید. در واقع این رنگ خود فرزند تنش زدایی است! آرامش سنگین آبی را با تنش هیجان آلود سرخ همزمان در خود نهفته دارد. می توان آن را یک رنگ متین به شمار آورد. چون سکون و حرکت را در خود به تعادل رسانده است. فضایی که با این رنگ اندوده شود، هر تنشی را بی اثر می کند. یکی از بهترین مکان ها برای این دو رنگ یعنی آبی و بنفش، پشت مانیتور است. هر گاه که چشم های شما خسته شد، یک نگاه به پس زمینه رنگی، خستگی چشمان شما را می زداید.

نورپردازی رنگی اتاق گیمینگ
نورپردازی رنگ آبی و بنفش اتاق گیمینگ

مشکی و قرمز

یکی دیگر از شایع ترین روش ها برای رنگ آمیزی و نورپردازی اتاق گیمینگ استفاده از ترکیب مشکی و قرمز است. اگر عاشق هیجان در بالاترین حد خود هستید قرمز یک گزینه عالی است. قرمز یا سرخ یکی از رنگ های اصلی است که در مدل رنگی آر جی بی هم کاربرد دارد. البته رنگ سرخ از آنجا که قدرت زیادی دارد نگاه را خود به خود جلب می کند. بنابراین برای تمرکز بر مانیتور و هیجان بازی باید از رنگ های تعدیل کننده استفاده کنید. رنگ مشکی می توانند نقش این وزنه رنگی متعادل کننده را برای دکوراسیون رنگی شما بازی کند. سیاه اساسا بازتاب دهنده هیچ کدام از طیف قابل مشاهده نوری را بازتاب نمی دهد. رنگ سیاه یک ویژگی محدود کننده دارد و فضا را فشرده می کند.
سرخ برعکس این ویژگی تمایل زیادی به گسترش دارد. ترکیب این دو می تواند ضمن هیجان آفرینی در اتاق، به تمرکز شما هم نرساند. البته همه این توصیه ها نسبی است و در نهایت این سلیقه فرد است که نوع ترکیب بندی رنگی را تعیین می کند. نورپرداز می تواند با توصیه های حرفه ای خود به بهینه شدن سلیقه فرد و کاهش آسیب ها کمک کند.

نورپردازی رنگ قرمز اتاق گیمینگ
نورپدازی اتاق گیمینگ با رنگ های قرمز و مشکی

در نورپردازی اتاق گیمینگ چه اشتباهاتی بیشتر رایج است؟

در نورپردازی اتاق گیمینگ اشتباهات غیر حرفه ای زیادی رخ می دهد.

 • یکی از اشتباهات رایج نورپردازی اغراق شده است. مثلا نور سفید خیره کننده یک انتخاب بد است. هم چشم ها را آزار می دهد و هم اینکه زیبایی اتاق را از بین می برد. بنابراین تنوع رنگی یک گزینه خیلی عالی است. یکی از اشتباهات رایج دیگر قرار دادن نور و منبع نوری در پشت مانیتور است. نباید نور شدیدی را پشت مانیتور قرار داد. این کار چشم گیمر را خسته می کند. چون خود مانیتور و فضای رنگی و نوری بازی به خودی خود فشار زیادی را به چشمها وارد می کند. این نورهای اضافه پشت مانیتور فشار چند برابری را به چشم های بازی کننده تحمیل می کند.
 • در نورپردازی اتاق گیمینگ یک اشتباه دیگر هم رخ می دهد. منابع نوری کاملا در میدان دید گیمر قرار می گیرند. این کار تمرکز وی را از بازی منحرف می کند. بهترین راه چاره این مشکل، پنهان کردن منابع نوری است. ریسه های شلنگی یک انتخاب خوب هستند. انعطاف پذیری و ساختار باریک به آنها اجازه می دهد که به راحتی از دیدرس چشم ها پنهان بمانند. البته بهتر است که کار نورپردازی به متخصصان واگذار شود یا دستکم با آنها مشورت شود. همچنین همه تجهیزات نورپردازی از فروشگاه های معتبر خریداری گردد. هر نوع بی تجربگی و آسان گیری این موضوع مهم خدای ناکرده شما را با خطراتی همچون برق گرفتگی یا آتش سوزی مواجه می کند.
اشتباهات رایج و دوری از آنها
اشتباهاتی در نورپردازی اتاق گیمینگ

برای نورپردازی اتاق گیمینگ چه چراغ های بیشتر کاربرد دارد؟

چراغ هایی که در نورپردازی اتاق گیمینگ به کار می روند، گسترده اند. ما در در بخش های بالاتر به این موضوعات پرداختیم. در اینجا چند توصیه درباره چراغ های ال ای دی را اضافه می کنیم.

شدت نور

در هنگام خرید ال ای دی نواری باید به میزان لومن آن توجه کنید. لومن برای اندازه گیری نور به کار می رود و در واقع واحد اندازه گیری آن است. قبلا مرسوم بود که این مقدار را با وات نشان دهند. واقعیت این است که وات واحد اندازه گیری توان مصرفی است نه میزان نوردهی. شدت نور لامپ های ال ای دی را با لومن نشان می دهند. در نتیجه همیشه این پارامتر را از فروشنده بپرسید و آن را بر اساس نیاز خود خریداری کنید.
لومن بر اساس طول و بر اساس رول تعیین می شود. پس پیش از هر چیز از فروشنده بپرسید که لومن درج شده بر اساس طول است یا بر پایه رول. با این کار می توانید بر اساس نیاز خود، روشنایی بخرید. حتما در هنگام خرید شناسنامه کالا را از فروشنده بخواهید. کالای بدون کاتالوگ و شناسنامه قطعا تقلبی است.

دمای رنگ نور

در نورپردازی اتاق گیمینگ با ال ای دی به دمای رنگ هم توجه می شود. دمای رنگ با کلوین محاسبه می شود. هر چه کلوین یک ال ای دی بیشتر باشد دمای رنگی سردتری دارد و به همین ترتیب نور آن به سفید یا سفید مایل به آبی گرایش می یابد. کلوین پایین، گرم تر است و رنگ آن هم به زرد و زرد مایل به نارنجی تمایل می یابد. شاخص سوم CRI است. این شاخص به میزان طبیعی نشان دادن اشیاء در هنگام تابش ال ای دی می پردازد. در واقع این شاخص نشان می دهد که منبع نوری تا چه میزان به نور طبیعی نزدیک شده است.

عکسی از نورپردازی اتاق گیمینگ
نمایی از نورپردازی اتاق گیمینگ

مصرف برق چراغ های گیمینگ به چه صورتی می باشد؟

مصرف برق چراغ ها در نورپردازی اتاق گیمینگ با توجه به اینکه از نوع ال ای دی و نئون اند، زیاد نیست. همانطور که در بالا توضیح دادیم، خرید شما باید بر اساس لومن چراغ باشد نه وات. ممکن است که چراغی با قدرت مصرفی 5 وات 300 لومن نور تولید کند و چراغی دیگر با همین میزان مصرف، 500 لومن. پس در وهله اول باید به میزان لومن چراغ توجه کنید. ریسه های نوری نیز مصرف برق خیلی کمی دارند و در مقایسه با لامپ های دیگر به صرف و اقتصادی هستند. اساسا ال ای دی ها یک انقلاب در صنعت نورند. هم میزان مصرف برق را کاهش داده و هم بر عمر منابع نوری افزوده اند. از این جهت نگران میزان برق مصرفی خود نباشید.

مصرف برق چراغ های گیمینگ
چراغهای مختلف در اتاق گیمینگ

چه نکاتی را باید در هنگام نصب چراغهای گیمینگ رعایت کرد؟

در نورپردازی اتاق گیمینگ و نصب چراغ های گیمینگ باید نکات مهمی را رعایت کرد. بیشتر این نکات به شیوه کارگذاری و ایمنی مربوط می شود.

 1. یکی از نکات مهم مخفی سازی منابع نوری است تا توجه گیمر پرت نشود. هیچگاه چراغ ها را پشت مانیتور قرار ندهید تا نورپردازی آنها توجه را منحرف نکند.
 2. تنظیم نور باید به شکلی باشد که اتاق نور اغراق شده ای پیدا نکند. هر اغراقی به تمرکز گیمر آسیب می زند.
 3. در ضمن چراغ های گیمینگ نباید کاملا در میدان دید قرار گیرند. این کار زیباشناسی اتاق را به هم می ریزد.
توجه به نصب چراغهای اتاق گیمینگ
توجه به چراغهای اتاق گیمینگ

نتیجه گیری

نورپردازی اتاق گیمینگ و به طور کلی دیزاین اتاق گیمینگ باید با هدف نهایی خود همسو باشد. هدف از آن، کاهش آسیب های چشمی، زیباسازی و هیجان آفرینی است. استفاده از پنل های هوشمند کار شما را آسوده می کند. زیرا ضمن هیجان بخشی بیشتر به بازی به صورت هوشمندی نور اتاق را تنظیم می کنند. رعایت ایمنی یک اصل خیلی مهم است. نباید از تجهیزات غیر استاندارد استفاده کرد. خطر آنها را دستکم نگیرید.
در آخر شرکت نورپردازی مینفری امیدوار است که با این نگارش این مقاله توانسته باشد کمک شایانی در زمینه آشنایی و روش ها نورپردازی در اتاق های گیمینگ را در اختیار شما عزیزان گذاشته باشد.

31 thoughts on “نورپردازی اتاق گیمینگ

 1. نازنین سادات says:

  در راستای اینکه بتونم یه اتاق گیمنت خوب و مشتری پسند درست کنم و نورپردازی هم به روش اصولی و درست انجام بشه میتونم با کارشناسان فروش تماس تلفنی برقرار کنم؟

 2. قاسم زاده says:

  سلام . من پاسخ بعضی سوالاتمو در زمینه نورپردازی اتاق گیمنت نگرفتم. میخواستم ببینم برای اینکه جواب سوالمو بگیرم میتونم از مشاوره های کارشناسان شما استفاده کنم. ؟

  • رضا رضوی says:

   بهترین چراغ‌ها و نورها برای اتاق بازی (گیم‌روم) به عنوان یک محیط مهم برای تجربه بازی بهتر می‌توانند عبارت باشند از:

   1. چراغ‌های LED RGB: چراغ‌های LED با توانایی تغییر رنگ به صورت دلخواه و همگام با بازی‌ها (سینک شدن با گیم) بسیار محبوب هستند. این چراغ‌ها برای ایجاد جلوه‌های نوری مختلف و تنظیمات شخصی‌سازی مناسب هستند.

   2. نورهای پس‌پرده LED: این نورها از پشت تلویزیون یا مانیتور نصب می‌شوند و تجربه بازی را بهبود می‌بخشند. آن‌ها به صورت پویا با بازی‌ها همگام می‌شوند و تأثیرات ویژه‌ای مثل نورهای محیطی خلق می‌کنند.

   3. لامپ‌های نور نرم و دلخواه: از لامپ‌هایی با دیمر قابل تنظیم یا لامپ‌های هوشمند می‌توانید برای تنظیم نور محیطی و فرمت بازی استفاده کنید.

   4. لامپ‌های توکار با دیمر: اگر به تنظیم نور مخصوص بخشی از اتاق خود نیاز دارید (مثلاً برای یک میز بازی)، از لامپ‌های توکار با دیمر استفاده کنید.

   5. نورپردازی دیواری: نصب نورپردازی دیواری یا نورهای زمینی به صورت رنگارنگ می‌تواند به جلوه‌ی اتاق بازی شما افزوده شود.

   برای تهیه این چراغ‌ها و نورها، می‌توانید به فروشگاه‌های محلی یا فروشگاه‌های آنلاین معتبری مراجعه کنید. همچنین، از برندهای معروف و معتبر در زمینه نورپردازی و نورهای بازی مانند Philips Hue، Nanoleaf، Razer Chroma، و Corsair راهنمایی‌های خوبی برای انتخاب محصولات مناسب می‌توانند باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم