نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی در ویلا

یکی از مواردی که می تواند نقش منحصر به فردی در خلق یک دکوراسیون زیبا و شیک در خانه یا محل کار ایفا کند، نورپردازی داخلی است. این سبک از نورپردازی همان طور که از اسمش می توان دریافت مربوط به فضای داخلی یک ساختمان بوده و تلفیقی از هنر و نور است. که در معماری داخلی ساختمان را به کار می گیرد تا احساس روشنی و دلپذیری به افراد القا کرده و سبب جلوه نمودن بخش های دلخواه از یک اتاق گردد. گاهی هدف در این نورپردازی، تامین نور کافی بوده و گاهی هدف ایجاد تضاد و سایه و روشن و هرچه زیباتر شدن محیط است. و گاهی نیز هدف می تواند تاکید و جلب توجه روی جسم خاصی باشد. در هر صورت نورپردازی داخلی ابزاری موثر و قدرتمند در ایجاد حس و زیبایی در فضای داخلی به شمار می رود.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

اگر در فضایی نور کافی وجود داشته باشد، افرادی که در آنجا حضور دارند به خوبی قادر به دیدن اطراف بوده و به راحتی می توانند محیط اطراف را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. که خود سبب ایجاد آرامش و امنیت میگردد. این فقط یک رسالت برای نورپردازی داخلی است که آنرا با استفاده از خلاقیت و روشهای هنرمندانه و ابزارهای روشنایی مدرن میتوان انجام داد. اهمیت دیگر نورپردازی زمانی است که نیاز است تا یک بخش از یک اتاق یا یک جسم در یک محیط داخلی بیشتر نمایان شود. شاید نمایشگاههای تابلوهای نقاشی، تصاویر عکاسی و یا موزه ها مثالهای درستی باشند. اما در ساده ترین حالت برخی اوقات ما علاقمند هستیم تا با ایجاد نورپردازی در فضای داخلی خانه یا محل کار، توجه دیگران را به یک ظرف سفالی خاص، یک عکس خانوادگی پرخاطره و یا یک نقش هنری در معماری یک دیوار جلب کنیم.

انواع نورپردازی های داخلی

نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی ساختمان را می توان به دو دسته نورپردازی طبیعی و نورپردازی مصنوعی تقسیم کرد. در نورپردازی طبیعی به کمک معماری، طراحی ساختمان به گونه ای انجام می شود تا فضای داخلی به مقدار مطلوب روشنایی خورشید را دریافت کند. ولی در نورپردازی مصنوعی با استفاده از منابع مصنوعی، نور و روشنایی در فضا ایجاد می گردد. نورپردازی مصنوعی را از چند منظر می توان دسته بندی کرد. یک دسته بندی مربوط به نوع کاربرد آن است که به نورپردازی اصلی و نورپردازی تزیینی تقسیم می شود. در نورپردازی اصلی هدف، تامین روشنایی کافی برای تمام فضاهای داخلی است. اما نورپردازی تزیینی یا نورپردازی دکوراتیو، نوعی از نورپردازی است که با خلق زیبایی و تضاد سایه روشن، همراه است. نباید فراموش کرد که حتی اگر هدف نورپردازی اصلی فضای داخلی ساختمان، باشد باز هم باید بحث زیباسازی در آن لحاظ گردد.

روش های نورپردازی داخلی

روش های نورپردازی داخلی

روش های مختلفی برای نورپردازی در ساختمان وجود دارد. یک روش استفاده از نور مستقیم و دیگری استفاده از نور غیرمستقیم و یا مخفی است. هر کدام از این روشها خود می توانند به شکل نقطه ای یا موضعی، خطی یا نواری و حجمی اجرا گردند. در نورپردازی باید توجه کرد که کاربری فضای داخلی ساختمان به چه منظوری است. برای مثال نورپردازی یک رستوران با نورپردازی یک کلینیک دندانپزشکی و یا اتاق نشیمن یک منزل مسکونی بسیار متفاوت است.  علاوه براین هدف نورپردازی باید مشخص گردد و طراحی ها بر اساس آن انجام شود. مثلا در نورپردازی پله علاوه بر زیبایی، روشن شدن مسیر نیز اهمیت دارد. بزرگتر یا کوچکتر نشان دادن یک فضا، جدا کردن بخش های مختلف با نور و ایجاد تمرکز بر بخش های خاصی از فضا و یا تاکید روی یک شی با ارزش با استفاده از نورپردازی مناسب امکان پذیر خواهد بود.

کاربرد نور مخفی در آشپزخانه

امروزه استفاده از نور مخفی در آشپزخانه ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا در فضای آشپزخانه که معمولا وسایل مصرفی زیادی وجود دارد به دلیل محدودیت فضا، ممکن است استفاده از منابع نور آشکار در قسمت های مختلف امکان پذیر نباشد و از طرفی موجب ایجاد شلوغی و مزاحمت در فضا گردد. بنابراین معمولا استفاده از نور مخفی بهترین گزینه در نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه است. نور مخفی را بر روی قسمت های مختلف کابینت و یا سقف آشپزخانه می توان تعبیه کرد. یکی از موارد اصلی استفاده از این نور در بالای پیشخوان آشپزخانه است که با به کارگیری انواع لامپ ها و چراغ هایی که به صورت مخفی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه براین که برای استفاده شما از پیشخوان نور کافی را مهیا می کند، موجب ایجاد سایه روشن در این سطح شده و سبکی از آشپزخانه ای مدرن و شیک را ارايه می دهند.

نورپردازی دکوراتیو کابینت

شاید نیاز باشد تا نورپردازی کابینت ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. چرا که می تواند در زیبایی آشپزخانه تاثیر زیادی داشته و از طرفی با استفاده از رنگ ها و طراحی های مدرن، نورپردازی را می توان به نحوی اجرا کرد که طراحی کابینت ها و رنگ آن ها نیز جلوه و نمایش بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، رنگ و طرح سرامیک بین کابینتها نیز به زیبایی نمایان شده و روشنایی کافی برای این قسمتها نیز تامین گردد. این نورپردازی که به طور معمول به صورت مخفی و نواری انجام می شود می تواند در محل هایی مثل زیر لبه ی پایینی کابینت های پایین و قسمت بالا و یا پایین کابینت های بالا انجام شود. نورپردازی در بالای سینک ظرفشویی و یا اجاق گاز یکی دیگر از مواردی است که بسیار کاربردی است و روشنایی کافی برای این قسمتها را تامین می کند.

نورپردازی داخلی

مزایای نورپردازی سقف در دکوراسیون

نورپردازی سقف ساختمان نسبت به محل های دیگر رایجتر است و با روشهای مختلفی انجام میگیرد. با توجه به این که نورپردازی در سقف عمدتا هدف اصلی که همان تامین روشنایی است را دنبال می کند باید توجه کرد که با استفاده از تجهیزات روشنایی مختلف نور کافی ایجاد شود. استفاده از منابع روشنایی آشکار مثل انواع لامپ و لوسترهای لوکس و همین طور کارگذاری نور مخفی بسیار پرکاربرد است. معمولا در طراحی مخفی از شیلنگ و ریسه های نورانی به رنگ های مختلف استفاده می شود. از لامپهای نقطه ای نیز می توان در طراحی بخشی از فضا استفاده کرد. اما آنچه میتواند ساختمان شما را منحصر به فرد کند استفاده از طراحی نو و مدرن، متناسب با دکوراسیون بخشهای مختلف ساختمان است که بسیار پراهمیت است. برای مثال با استفاده از نورپردازی مناسب و بجا می توان بخش نشیمن یک سالن را از بخش غذاخوری مجزا کرد.

چراغ های دکوراتیو نورپردازی

امروزه چراغ های دکوراتیو در طرح ها، شکل های هندسی و رنگ های متنوعی به سبک کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند به فضای داخلی ویژگیهای منحصر به فردی ببخشند. این چراغ ها می توانند به شکل دیوارکوب استفاده شوند و با انعکاس نور روی دیوار و ایجاد طرحی زیبا به فضای داخلی جلوه ای دلنشین ببخشند. در بسیاری از موارد می توان چراغ های دکوراتیو را با وسایل هماهنگ کرده و نمایی از یک خانه یا دفتر مدرن ایجاد کرد. در بالای پیشخوان آشپزخانه استفاده از چراغ های دکوراتیو با سبکی متناسب محیط جلوه ی بسیار زیبایی ایجاد می کند. این چراغ ها هم چنین به عنوان چراغ خواب یا چراغ مطالعه هم مورد استفاده قرار می گیرند. در راهروها، راه پله ها و هرجا که فضای خالی وجود داشته باشد، چراغ های دکوراتیو گزینه ی مناسبی برای نورپردازی فضاهای داخلی محسوب می شوند.

نورپردازی مخفی حمام و سرویس بهداشتی

نورپردازی مخفی حمام و سرویس بهداشتی

در حمام و سرویس بهداشتی می توان آینه، کابینت روشویی، سقف، و دیوارهای مناسب را برای نورپردازی انتخاب کرد. نورپردازی وان ها و کابین های دوش سبب ایجاد فضایی شاد و آرامبخش شده و می توانند به رفع خستگی بعد از یک روز سخت کاری کمک کنند.

نورپردازی در سقف ها و دیوارها و انعکاس نور در قسمت های مختلف، سبب بزرگتر دیده شدن فضای سرویس بهداشتی یا حمام می گردد. فضای پشت آینه را با نورهای مخفی و نواری به زیبایی می توان نورپردازی کرد. چراغ های دکوراتیو با ابعاد مناسب نیز می توانند سبب افزایش روشنایی در کناره های آینه شوند.

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی داخلی اتاق خواب

اتاق خواب مثل سایر فضاهای داخلی خانه نیاز دارد تا نور و روشنایی آن به اندازه کافی تامین گردد. معمولا با توجه به دکوراسیون و سرویس خواب می توان از یک لوستر مناسب در سقف استفاده کرد. جلوی میز آرایش و در کنار آینه از دیوارکوب های زیبا و مدرن استفاده می شود. هم چنین با کارگذاری نورهای مخفی و متنوع در قسمت های بالایی تخت و دیوار های روبرو می توان فضایی آرامش بخش خلق کرد. در کناره های تخت نیز به جای استفاده از آباژور می توان دیوارکوب مناسب نصب کرد.

نورپردازی اتاق خواب کودک

نورپردازی اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک نیز باید نورپردازی مناسب داشته باشد چرا که از جمله فضا های مهم و تاثیرگذار برای کودک به شمار می رود و نباید اهمیت نور پردازی در آن نادیده گرفته شود. نور پردازی اگر به درستی و با دقت کافی طراحی شود می تواند به کودک احساس آرامش خاطر ببخشد و در او حس امنیت ایجاد کند. حتی می تواند سبب بهبود خواب کودک شده و ترس او را از محیط اطراف کاهش می دهد. باید دقت شود که از تجهیزات مناسب و بی خطر در طراحی نورپردازی اتاق کودک استفاده گردد. هم چنین این نورپردازی ها قابیلت تنظیم داشته و در زمان های مختلف بتوان روشنایی اتاق را به میزان مطلوب و مناسب برای کودک تنظیم کرد.

نورپردازی ورودی ها و راهروهای داخلی

نورپردازی ورودی ها و راهروهای داخلی

ورودی های منازل و راهروها از دیگر فضاهایی هستند که در نورپردازی فضای داخلی بسیار اهمیت دارند. ورودی منازل اولین تصویر را در مورد سبک دکوراسیون داخلی خانه شما به فردی که وارد خانه می شود ارائه می دهند. بنابراین بهتر است اهمیت نورپردازی این قسمت نادیده گرفته نشود. استفاده از یک لوستر مدرن متناسب با اندازه ی فضا و همچنین دیوارکوب های دکوراتیو پیشنهادات مناسبی هستند. در راهرو های داخلی نیز با توجه به محدودیت های فضایی از انواع لامپ ها و شیلنگ های مخفی و توکار می توان استفاده کرد.

مینفری با سال ها تجربه و تخصص در نورپردازی مخفی می تواند در طراحی نورپردازی داخلی ساختمان با بهترین ابزار و بالاترین کیفیت و طرحی مدرن، ایده های شما را عملی سازد.

تفاوت نورپردازی های مختلف با نور پردازی مخفی

در نورپردازی مخفی منبع ایجاد نور که می تواند لامپ های نقطه ای یا موضعی و یا ریسه ها و شیلنگ های نورانی باشد، که دیده نخواهند شد و فقط پرتوی نور تابیده از آنها در معرض دید قرار می گیرد. پنهان بودن منبع نور مزایای زیادی ایجاد می کند به صورتی که علاوه بر ایجاد سادگی و خلوت بودن فضا حس رمزآلود زیبایی به افراد منتقل می شود و روشنایی دلچسب و ملایمی نیز ایجاد می گردد. نورپردازی های مخفی را می توان به گونه ای کارگذاری کرد که روی دیوار یا اجسام مختلف منعکس شده و آنها را بیشتر در معرض دید قرار دهند. از این نوع نورپردازی در قسمت ها و بخش های مختلف یک ساختمان می توان استفاده کرد. از آشپزخانه و کابینت ها گرفته تا سالن پذیرایی و اتاق خواب ها و به ویژه حمام و سرویس بهداشتی.

مشاوره و اجرای نورپردازی داخلی

برای مشاوره و اجرای نورپردازی داخلی بهتر است از متخصصان مجرب در این زمینه کمک گرفته شود. لازم است که ابتدا طرحی مناسب با سبک معماری و نوع کاربری فضا انجام شده و سلیقه ی مشتری، وسایل، اثاثیه و دکوراسیون در آن لحاظ گردد. سپس ابزار و تجهیزات لازم تهیه شده و با دقت و تبحر کافی در مکان های مورد نظر تعبیه می شوند. برای اجرای این نورپردازی در منزل مسکونی یا محل کار خود کافی است تا با یک طراح داخلی یا دفتر مشاوره طراحی داخلی تماس بگیرید. به کار گیری توامان دانش در کنار تجربه ی اجراهای موفق متخصصان و طراحان مجرب مینفری می تواند این اطمینان را برای شما ایجاد کند که طراحی نورپردازی متناسب با ایده های شما و به کارگیری سبک ها و روش های نوین و مدرن انجام خواهد شد.

قیمت اجرای نورپردازی داخلی

برای طراحی نور پردازی داخلی هزینه ی مشخصی نمی توان عنوان نمود. هزینه با توجه به طراحی، تجهیزات و منابع روشنایی مورد نیاز برآورد می گردد و می تواند متناسب با بودجه مورد نظر مشتری باشد.

محصولات نورپردازی داخلی

چرا نور پردازی داخلی در دکوراسیون فضا مهم است؟

مهمترین دلیل برای اجرای نورپردازی در یک فضای داخلی تامین میزان نور کافی برای آن فضا است. در واقع یک فضا با نور کافی و متناسب می تواند حس بسیار خوبی را به افراد حاضر القا دهد.

قیمت اجرای نورپردازی داخلی چقدر است؟

برای طراحی نور پردازی داخلی هزینه ی مشخصی نمی توان عنوان نمود. هزینه با توجه به طراحی، تجهیزات و منابع روشنایی مورد نیاز برآورد می گردد و می تواند متناسب با بودجه مورد نظر مشتری باشد.

چند روش برای نور پردازی داخلی وجود دارد؟

روش های مختلفی برای نورپردازی در ساختمان وجود دارد. یک روش استفاده از نور مستقیم و دیگری استفاده از نور غیرمستقیم و یا مخفی است. هر کدام از این روشها خود می توانند به شکل نقطه ای یا موضعی، خطی یا نواری و حجمی اجرا گردند.

نظرات کاربران