اهمیت نورپردازی دفتر کار

نورپردازی دفتر کار

در این مقاله اهمیت و اصول نورپردازی دفتر کار، اداره مطرح و مراحلی که باید برای نورپردازی طی شود بیان شده است.

همه چیز درباره نورپردازی دفتر کار

طراحی و نورپردازی دفتر کار به معنی استفاده صحیح از نور برای ایجاد جلوه های بینایی و افزایش دادن عملکرد مطلوب کارکنان است. نورپردازی جزو بخش های جدا نشدنی معماری و دکوراسیون داخلی می باشد. نورپردازی علاوه بر روشن کردن محیط و زیباتر جلوه دادن آن، محیط را کاربردی تر نیز می کند. شاخه نورپردازی به دلیل اهمیت و کاربردی که دارد، نیازمند مهارت و دقت فراوانی است. برخی ممکن است صرفا استفاده از پنجره های بزرگ را برای نورپردازی دفتر کار یا سایر محیط ها کافی بدانند اما این تمام ماجرا نیست. جزئی ترین خطا در طراحی، پیاده سازی و یا نصب ممکن است بخش بزرگی از طرح اصلی را خراب کند.

نورپردازی دفتر کار به شیوه اصولی
اجرای نورپردازی دفتر کار به شیوه اصولی

اهمیت نورپردازی فضای اداری

نورپردازی فضای اداری اگر به درستی انجام شود؛ می تواند در پیشرفت و موفقیت کسب و کار ها تاثیرگذار باشد. نورپردازی صحیح و اصولی در فضاهای اداری و تجاری نقش مهمی در جلوه دادن بیشتر به اشیاء و محیط دارد. افزایش و بهبود عملکرد کارمندان و کارکنان هم به نحوی به نورپردازی فضایی که در آن کار می کنند، بستگی دارد. نور جزو عوامل مهم تمامی محیط ها است چرا که در سلامت انسان تاثیر مهمی دارد. نورپردازی غیر حرفه ای و اشتباه ممکن است به مرور باعث ضعیف شدن چشم کارمندان یا مشکلاتی از این قبیل بشود. عامل مهم دیگر نقش نور در جلب توجه مراجعین و مشتریان به موضوعات خاص می باشد. استفاده از نور به طور کلی باید به گونه ای باشد که کارمندان احساس راحتی بکنند و سلامت آن ها به خطر نیفتد. جلب توجه مشتری به صورت هدفمند با نورپردازی اصولی امکان پذیر می باشد و می توان از این مسئله به خوبی استفاده کرد.

نورپردازی با نور طبیعی در فضای اداری
استفاده مناسب از نور طبیعی برای نورپردازی فضای اداری

اصول نورپردازی فضای اداری

طراحی مطابق با مدت ساعت کاری و محدوده ای که اداره است!

ساعت کاری و محدوده مکانی جزو دو اصل اساسی برای تصمیم گیری نوع نورپردازی دفتر کار می باشند. دفاتر اداری و سایر محیط های اداری در طول ساعات روشن روز بیشتر فعالیت دارند و می توان از نور طبیعی برای روشنایی استفاده کرد. مسئله مهم در استفاده از نور طبیعی این است که کل فضای شرکت نور گیر نیست مثل راهرو، اتاق هایی که پنجره ندارند و غیره. مقدار نور هم در تمام روز یکسان نیست. استفاده درست از نور طبیعی هنگامی میسر می شود که بتوانیم نور طبیعی را با نور مصنوعی هماهنگ کنیم. هماهنگی درست نور طبیعی و نور مصنوعی زمانی اتفاق می افتد که تداخل و هم پوشانی آن ها را در نظر بگیریم. یکسان نبودن شدت نور طبیعی در طول روز هم باعث می شود، طراحی نورپردازی به گونه ای انجام شود که نور مصنوعی تحت کنترل باشد. تحت کنترل بودن میزان نوردهی نور مصنوعی باعث می شود که در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و روشنایی مناسبی در طول روز داشت.

نورپردازی دکوراسیون فضای اداری
استفاده از نورپردازی در تکمیل دکوراسیون فضای اداری

انتخاب درست تعداد چراغ ها و محل نصب آن ها

 • گام اول انتخاب تعداد چراغ ها در نورپردازی شرکت، تهیه لیست اتاق ها، کاربرد و مساحت هر کدام می باشد.

نکته مهم بعدی جمع آوری اطلاعاتی از رنگ و ابعاد دیوار ها و مبلمان به کار رفته در محیط می باشد. ابعاد فضا باید به طور کامل از نظر طول، ارتفاع و عرض مورد بررسی قرار بگیرد مخصوصا در محیط هایی که میز کار دارند. استفاده از چراغ های نورپردازی آویزدار در محیط کاری باعث اهمیت ارتفاع مفید می شود. فرمول محسابه ارتفاع مفید به این شکل است: ( ارتفاع میزکار+ ارتفاع آویز) – ارتفاع کل = ارتفاع مفید.

 • تعیین شدت روشنایی با توجه به کاربری فضا
 • مشخص نمودن میزان انعکاس نور در سقف، دیوارها و کف اتاق
 • انتخاب تجهیزات، شکل و تعداد چراغ ها

میزان نور و اثر آن در راحتی ارباب رجوع و کارکنان

علاوه بر سالن ها و میز کار کارمندان، در نورپردازی دفاتر اداری، محل عبور و مرور افراد نیز حائز اهمیت است. مکان های ورودی و خروجی باید نور یکنواختی داشته باشند؛ استفاده از نور زیاد یا کم در ورودی اماکن ممکن است حس خوبی القا نکند. نور کم در فضای ورودی موجب دلسرد شدن افراد در هنگام ورود می شود. دمای بالای رنگ نور و شدت زیاد نور در فضای ورودی هم به صورت ناخودآگاه به افراد حس اضطراب می دهد.

اهمیت شدت روشنایی در نورپردازی دفتر کار

اندازه گیری شدت نور با اصطلاح لوکس انجام می شود. شدت روشنایی در نورپردازی شرکت بر حالت روحی کارمندان و مراجعین تاثیر زیادی دارد. محیط های کاری اغلب با رایانه ها، نوشته های دستی یا چاپی و غیره سر و کار دارند. میزان شدت نور باید به گونه ای انتخاب شود که باعث خستگی و اضطراب افراد نشود. استاندارد شدت روشنایی بستگی به کاربرد هر اتاق یا محدوده دارد که هدف تمام آن ها حفظ سلامتی و راحتی افراد است. استاندارد روشنایی در دفتر کار بین 200 تا 500 ، لابی و اماکن عمومی 200 تا 300 و راهرو ها 50 تا 100 لوکس است. یک استثنا که در انتخاب شدت نور وجود دارد در نظر گرفتن میانگین سن کارمندان و مراجعین می باشد. میانگین سن کارمندان و مراجعین اگر بیشتر باشد باید شدت نور بیشتری مد نظر داشته باشیم.

نورپردازی مناسب دفتر کار
استفاده از روشنایی مناسب در نورپردازی

انتخاب درست دمای رنگ نور

دمای رنگ نور مناسب هم دقیقا مانند شدت روشنایی در روحیه افراد تاثیر گذار است. استفاده از طیف رنگ های سرد در نورپردازی دفتر کار باعث افزایش استرس در افراد می شود. طیف رنگ های گرم تر هم رفته رفته باعث حس راحتی و آرامش می شود. انتخاب دمای نور و ترکیب جزئی نور های سرد و گرم هم مثل عوامل دیگر به کاربری فضا بستگی دارد. دمای نور استفاده شده باید به گونه ای باشد که در عین راحتی افراد، فضا برای کار نیز مناسب باشد.

انتخاب درست زاویه تابش نور

انعکاس نور باعث می شود که ما اجسام را ببینیم. انعکاس درست نور، زاویه تابش مناسب می خواهد. انعکاس نور مناسب باعث دید بهتر از اجسام می شود. پس برای انتخاب زاویه تابش در نورپردازی فضای اداری باید دقت بالایی داشته باشیم. استفاده از زاویه نور مستقیم بالای فضای کاری روشنایی مناسبی به میز کار نمی دهد. نورپردازی مناسب زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم به صورت غیر مستقیم این کار را انجام دهیم. استفاده از نورپردازی غیر مستقیم سایه کمتری ایجاد می کند و باعث خستگی و خیره شدن چشم افراد نمی شود.

استفاده از لوازم با کیفیت در نورپردازی

کیفیت لوازم و چراغ ها در نورپردازی جزو مهمترین اصول نورپردازی فضای اداری می باشد. شدت نور چراغ ها باید روشنایی مد نظر ما را داشته باشد. گارانتی چراغ ها و سایر تجهیزات هم به دلیل زیاد بودن استهلاک مهم است.

انواع لامپ های رایج در نورپردازی شرکت و دفتر کار

چراغ های توکار گرد

از این نوع چراغ ها اغلب در راهرو ها، سقف اصلی، آبدارخانه و سرویس بهداشتی استفاده می شود. چراغ های توکار گرد در نصب و ظاهر شبیه به هالوژن های قدیمی هستند ولی نوردهی مناسب و بهتری نسبت به آن ها دارند. این لامپ ها را با نام چراغ پنلی نیز می شناسند.

نورپردازی خطی دفترکار
نمونه ای انواع لامپ های خطی آویز دار

چراغ های خطی

نور یکنواختی دارند که باعث خیرگی نمی شوند. استفاده از چراغ خطی در نورپردازی دفتر کار جلوه بصری خوبی به دکوراسیون محل کارمی دهد. چراغ های خطی در شکل های هندسی و ابعاد مختلفی تولید می شوند مثل چراغ خطی توکار، روکار و آویز دار. توجه به ابعاد اتاق ها و سالن ها در انتخاب درست چراغ های خطی مهم است. امروزه استفاده از چراغ خطی مستطیلی روی میز جلسات در نورپردازی شرکت ها محبوبیت بیشتری دارد.

چراغ های ریلی

این لامپ ها نور و جلوه مناسبی دارند. چراغ های ریلی به طور کلی بیشتر برای دکوراسیون محیط استفاده میشوند و به نحوی دکور فضا را تکمیل می کنند. تنظیم نور چراغ ریلی به تابلو های نقاشی یا آثار هنری دیگر زیبایی خاصی به دفتر کار شما می دهد.

پنل های ال ای دی

در بین لامپ هایی که در نورپردازی فضای اداری استفاده می شوند، محبوبیت خاصی دارند. پنل ال ای دی نیز نور زیاد و یکنواختی دارد و به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می گیرد.

در نورپردازی فضای اداری مثل سایر محیط های بزرگ استفاده از لامپ دیود نوری ال ای دی و فلورسنت میتواند انتخاب خوبی باشد. لامپ های سیمابی و هالوژنی هم در محیط اداری مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب نوع چراغ باید به کاربرد فضای مد نظر، مقدار روشنایی مورد نیاز و متریال استفاده شده در سقف توجه کرد. عوامل مهم دیگر نوع نصب، طراحی نورپرداز و طراحی معماری دفتر کار می باشد.

نورپردازی دفترکار با چراغ های توکار ال ای دی
استفاده از پنل ال ای دی توکار در نورپردازی محیط اداری

اجرای صحیح نورپردازی دفاتر اداری راندمان کاری را بالاتر می برد

همه ما به اهمیت نورپردازی شرکت و محیط های اداری آگاهی داریم. نورپردازی می تواند محیط را به طور کامل از تمامی جوانب تحت تاثیر قرار دهد. فضاهای کم نور کسل کننده هستند و انرژی کارمندان را می گیرند. ذهن و جسم ما به گونه ای طراحی شده است که در فضای تاریک و کم نور میل بیشتری به خواب و استراحت داریم تا کار. نبود نور کافی و مناسب باعث کاهش یافتن انرژی و افسرده تر شدن کارکنان مجموعه می شود. خیلی واضح است که اگر حال روحی کارمندان مساعد نباشد و یا انرژی کافی برای کار نداشته باشند، راندمان کاری چندان مطلوبی هم نخواهند داشت. نورپردازی علاوه بر انرژی و سلامت روح تاثیر انکار نشدنی بر سلامت جسمی کارمندان هم دارد. نور نامناسب در کوتاه مدت باعث خستگی بیشتر چشم ها و به مرور باعث ضعیف شدن بینایی افراد و مشکلات دیگر می شود. برای داشتن نتیجه کاری بهتر و راندمان کاری بالا باید نورپردازی دفاتر اداری به شیوه اصولی انجام شود.

در نورپردازی دفاتر کاری این اشتباهات را نکنید!

اطلاع از اصول نورپردازی محیط کاری به تنهایی برای شروع به کار کافی نیست. ما باید از اشتباهات رایج هم آگاهی داشته باشیم تا ناخواسته به آن ها دچار نشویم. اشتباهات رایج در نورپردازی شامل انتخاب لامپ ها و تجهیزات بدون برنامه قبلی، انتخاب اشتباه نورپردازی، نصب نادرست و عدم استفاده از نور طبیعی است.

انتخاب و خرید لامپ ها

انتخاب و خرید لامپ ها و تجهیزات روشنایی محیط جزو عواملی است که کاملا باید با برنامه پیش برود و دقت بالایی به خرج داد. عوامل مهمی در انتخاب تجهیزات نقش دارند مثل رنگ بندی فضا، محل قرارگیری میزهای کارمندان، موقعیت پنجره ها و میزان بودجه ای که داریم.

سیستم نورپردازی

رایج ترین مشکل نیز استفاده از سیستم نورپردازی اشتباه است. برخی برای روشنایی کل محیط سیستم نورپردازی یکسانی انتخاب می کنند. این در صورتی است که هر قسمت میزان روشنایی خاص خودش را می خواهد. حل این مشکل با آگاهی از کاربرد فضا ها و میزان نور استاندارد برای هر کدام امکان پذیر می باشد. متخصصین این حوزه هم با مشاوره اصولی، می توانند نقش مهمی در انتخاب سیستم نورپردازی داشته باشند.

نور مستقیم و غیر مستقیم در محیط کاری
استفاده از نور مستقیم و غیرمستیقم در محیط کاری

نصب تجهیزات نورپردازی

سیستم نورپردازی و نصب تجهیزات لازم آن یک کار خیلی حساس، خطرناک و حرفه ای می باشد. اگر بخواهیم خودمان دست به کار شویم با جزئی ترین اشتباه ممکن است هم به خود و هم به تجهیزات صدمه بزنیم. نصب نادرست و غیر اصولی ممکن است عمر لامپ ها و سایر تجهیزات نوری را کاهش دهد.

عدم دریافت نور طبیعی

بدن انسان با دریافت نور طبیعی کارایی بهتری از خود نشان می دهد ولی برخی این اصل را فراموش می کنند. استفاده زیاد از نور های مصنوعی و لامپ های پر زرق و برق جلوه خوبی به دکوراسیون محیط کار نمی دهد. استفاده غیر هدفمند از نور های مصنوعی صرفا هزینه نورپردازی و مصرف انرژی برق را افزایش می دهد و کارایی مناسبی ندارد.

بررسی دما و رنگ در نورپردازی فضای کاری

دمای رنگ نور هیچ ربطی به دمای خود لامپ ندارد و منظور رنگ نور تولید شده می باشد. واحد سنجش دمای نور کلوین نام دارد. منظور از رنگ نور در مباحث نورپردازی نیز طیف گرمایی رنگ می باشد. کمترین دمای رنگ نور 1000 و بالاترین میزان آن 10000 کلوین می باشد. دماهای پایین تر از رنگ های زرد و قرمز شروع می شوند و دماهای بالا به رنگ های آبی نزدیک تر هستند. دمای نور پایین تر حس گرم و دمای نور بالاتر حس سردتری ایجاد می کنند. برای نورپردازی فضاهای اداری عموما از نور طبیعی یا یخی استفاده می شود که دمای رنگ آن حدود 4500 کلوین می باشد.

استفاده از دمای رنگ نوری طبیعی موجب خستگی و اذیت چشم ها نمی شود. دمای رنگ مناسب و شبیه به نور طبیعی، حس و حال بی روحی را به کارمندان و ارباب رجوع ها انتقال نمی دهد.

نورپردازی رنگ مناسب دفتر کار
استفاده از رنگ نور مناسب در نورپردازی

آیا نورپردازی اداری می تواند در تصویر سازی ذهنی از یک برند تاثیر گذار باشد؟

صاحبان برند ها از نورپردازی دفاتر ادرای هم مانند رنگ برای جلب توجه مخاطب یا مشتری استفاده می کنند. امروزه برخلاف گذشته به جای پر نور کردن کل فضا از نورپردازی با سطوح مختلف استفاده می شود. برجسته تر کردن یک محصول یا خدمات خاص نزد مشتری با استفاده درست از نورپردازی کاملا امکان پذیر می باشد. استفاده مناسب و هماهنگ از نور و رنگ می تواند تصویر برند را در ذهن مخاطب ماندگار تر کند. استفاده از نورپردازی به روش جدیدی برای مشخص کردن هویت و برند و شرکت ها تبدیل شده است. حسی که در فضای موجود با نورپردازی در مخاطب ایجاد می شود بسیار ماندگار تر از گفته ها و شنیده ها در آن محیط است. استفاده از رنگ ها و دماهای مختلف نوری باید با حسی که می خواهیم به مخاطب القا کنیم هماهنگ باشند.

اصلی ترین مراحل نورپردازی شرکت، دفاتر کار و سازمان ها

برای داشتن یک نورپردازی درست و اصولی باید یک برنامه منظم و کاربردی داشته باشیم.

 1. بررسی دقیق کاربرد اداره و فضایی که در اختیار داریم: قبل از هر چیزی باید متراژ محیط مد نظر را به طور دقیق بررسی کنیم. نوع فعالیت شرکت یا محیط کاری که میخواهیم نورپردازی آن را انجام دهیم نیز باید در نظر داشته باشیم.
 2. بررسی محل قرارگیری پنجره ها و منبع نور طبیعی: نورپردازی فضای اداری باید به گونه ای باشد که صرفا به نور طبیعی یا نور های مصنوعی متکی نباشد. استفاده درست از نور طبیعی و تامین نور در ساعاتی که نور طبیعی کافی نیست از اصول مهم در نورپردازی دفتر کار است.
 3. انتخاب نوع نورپردازی: انواع نورپردازی در نورپردازی دفتر کار استفاده می شوند. انواع نورپردازی شامل نورپردازی محیطی، گمارشی و زاویه ای یا تاکیدی می باشد. در نورپردازی محیطی یا روشنایی عمومی کل فضا تا حدی که بتوان به راحتی در آن حرکت کرد، روشن می شود. نورپردازی گمارشی همان روشنایی هایی هستند که برای میز کار، مطالعه و غیره استفاده می شود. نورپردازی زاویه ای هم برای جلب توجه بیشتر به یک تابلو، محصول یا خدمت خاص انجام می گیرد.
 4. مشخص کردن منبع نوری: با توجه به کاربرد فضای مورد نظر باید منبع نوری مناسب را اعم از لامپ های رشته ای، فلورسنت، ال ای دی و غیره انتخاب کنیم.
  انتخاب تجهیزات و لامپ ها: قدم آخر انتخاب تجهیزاتی است که با طرحی که برای نورپردازی شرکت داشته ایم هماهنگ باشد. عامل مهم دیگر در انتخاب لامپ ها توجه به گارانتی، کیفیت و هزینه ای است که برای خرید چراغ ها و تجهیزات پرداخت می کنیم.
نورپردازی دفاتر اداری
استفاده درست از منبع نور طبیعی

راهکارهایی برای بهتر شدن نورپردازی دفتر کار

 • استفاده از لامپ های ال ای دی در نورپردازی دفتر کار برای صرفه جویی در مصرف برق. لامپ های ال ای دی مصرف برق بسیار کمتری نسبت به لامپ های قدیمی دارند و نور بهتری هم ارائه می دهند.
 • استفاده از چراغ های سقفی و دیواری برای دلباز کردن محیط.
 • استفاده از لامپ های جدید و هنری به جای لامپ های رنگارنگ با مدل های نامتعارف
 • استفاده کردن از لامپ و چراغ هایی که دمای رنگی مشابهی دارند. رعایت تعادل در مدرن تر دیده شدن محیط خیلی مهم است با استفاده از تضاد دمای نوری صرفا فضا خسته کننده تر می شود.
 • بهره گرفتن از روشنایی نور روز
نورپردازی اداری با چراغ سقفی
استفاده از چراغ های سقفی در نورپردازی اداری

کلام آخر

طراحی نورپردازی شرکت و اداره جات جزو عوامل مهم در دکوراسیون می باشد. طراحی نورپردازی دفتر کار باید به گونه ای باشد که نور کافی طبق فعالیت محل کار ارائه بدهد و زیبایی بصری هم داشته باشد. نورپردازی دفتر کار اگر به روش درست انجام نشود زودتر فرد را خسته می کند. استفاده درست و اصولی از نورپردازی می تواند راندمان کاری کارمندان را افزایش داده و نقش مهمی در برند سازی برای شرکت ایفا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم