نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی دکوراتیو یا نور پردازی تزئینی چهارمین لایه از روشنایی در معماری و دکوراسیون داخلی به شمار می رود. تعبیر جواهرات خانه برای نور پردازی دکوراتیو تعبیر گویا و مناسبی است. زیرا این نوع نور پردازی به نوعی زیور خانه ها به شمار می رود. نور پردازی تزئینی به درخشش و جذابیت فضا های داخلی کمک می کند. در صورتی که نور ویژگی تزئینی داشته باشد و یا سایه ای در اثر آن نور ایجاد شود که جنبه ی تزئینی پیدا کند و یا با وجود هر دو مورد یعنی نور و سایه همزمان، با نور پردازی دکوراتیو رو به رو هستیم. این نوع از نور پردازی جدا از نور پردازی به منظور بالا بردن کیفیت روشنایی انجام می شود. با نور پردازی دکوراتیو فضای داخلی هر اتاق منحصر به فرد خواهد شد و زیبایی متمایزی از دیگر اتاق ها پیدا خواهد کرد. نور پردازی تزئینی در صورتی که به درستی اجرا شود، سبب ایجاد جلوه ای خاص در اتاق ها می شود. از این عنصر شگفت انگیز در طراحی داخلی غافل نشوید.

اهمیت نور دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

نور پردازی دکوراتیو کمد

نورپردازی تزئینی (دکوراتیو) کاملاً می تواند احساس شما را نسبت به فضای داخلی تغییر دهد.  این نور پردازی تزئینی را می توان زیبایی بخش اتاق به شمار آورد. در بعضی از مواقع وجود آثار هنری و تابلو ها، آینه ها، مجموعه های نفیس، مجسمه ها و … می طلبد که از نور پردازی دکوراتیو برای جلوه گر کردن هر چه بیشتر بهره گرفته شود. برای اجرای نور پردازی دکوراتیو یا تزئینی لزوماً نیازی به استفاده از چراغ های گران قیمت نیست. انواع مختلفی از لامپ ها و چراغ ها برای طراحی نور پردازی تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند و نتایج بسیاری خوبی را به نمایش می گذارند. نور پردازی تزیینی آخرین مرحله از نورپردازی است که مورد اجرا قرار میگیرد. پس از تامین نور های ضروری به نور دکوراتیو پرداخته می شود. این نوع نور پردازی معمولاً تمرکز بر ناحیه ای خاص از اتاق دارد. برای مثال نور پردازی دکوراتیو می تواند فضای آشپزخانه را بسیار گرم و صمیمی و زیبا کند.

انواع روش های نورپردازی

نورپردازی عمومی و متمرکز

نورپردازی دکوراتیو کابینت

نور پردازی در دکوراسیون داخلی تحت عناوین مختلفی انجام می شود. اولین مورد نور پردازی عمومی در فضای داخلی است که کمک می کند تا برای اهداف خاص و کاربری های مورد نظر، نور لازم تأمین شود. در این نوع از نور پردازی تامین نور کلی و ضروری برای فضای مد نظر، مورد توجه قرار می گیرد.

اگر نور پردازی به شکل متمرکز انجام شود، هدف برجسته کردن اجزای به کار رفته در معماری و وسایل است. لامپ های هالوژن معمولاً نور متمرکزی ایجاد می کنند که برای این نوع از نور پردازی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی مناطقی خاص از فضای داخلی نیاز به نور بیشتری دارند. برای مثال میز کار یا میز مطالعه باید در محل پر نور تری باشند و در این شرایط از نور پردازی متمرکز استفاده می شود. نور پردازی متمرکز در نور پردازی دکوراتیو برای پر رنگ کردن نقطه ای خاص است که ارزش هنری دارد.

نورپردازی دکوراتیو و نور مخفی

نورپردازی دکوراتیو داخل کشو

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، نور پردازی دکوراتیو تنها جنبه ی تزئینی دارد و به دل انگیز تر شدن فضای داخلی کمک می کند. برای مثال وسایل زیبای یک خانه با کمک این نوع نورپردازی زیبایی دو چندانی پیدا خواهند کرد.

طراحی نور مخفی در شرایطی انجام می شود که با وجود تمایل برای ایجاد روشنایی، چراغ ها نباید تاثیری بر دکوراسیون بگذارند. در شرایطی که چراغ ها بر کلیت دکوراسیون تاثیر دارند، باید از چراغ ها و نور پردازی مخفی استفاده شود. این نوع از نور پردازی برای خانه هایی که قرار است اجاره داده شوند و افرادی با وسایل مختلف در آن ساکن می شوند یکی از بهترین گزینه هاست.

انواع چراغ های نورپردازی دکوراتیو

امروزه برای طراحی و نورپردازی دکوراتیو انواع مختلفی از چراغ ها و لوستر های زیبا تولید و عرضه می شوند. تنوع چراغ ها در شکل، اندازه، رنگ، استایل و قیمت بسیار گسترده است. در دنیای امروز محدودیتی برای زیباسازی فضای داخلی با انواع لوازم وجود ندارد. چراغ هایی که برای نور پردازی دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند می تواند به صورت چراغ های سقفی باشد و یا به صورت چراغ های دیواری. انواع لامپ ها و چراغ های آویز و لوستر ها نیز به منظور ایجاد سایه های زیبا طبق نظر طراح و سلیقه ی مشتریان مورد بهره برداری قرار می گیرد. چراغ های آویز می توانند ساقه ی کوتاه یا بلندی داشته باشند و هر کدام به نوعی بر طراحی اثر خواهند داشت. گاهی وجود آبشار کریستالی فضای داخلی خانه را رویایی و مجلل می کند. لوازم نورپردازی اهمیت زیادی در کیفیت نهایی کار خواهند داشت.

نورپردازی دکوراتیو
نورپردازی دکوراتیو
نورپردازی دکوراتیو

کاربرد چراغ های توکار در نورپردازی دکوراتیو

نور پردازی مساله ی بسیار مهمی در فضای داخلی است. حتی اگر ساختمانی با بهترین و با کیفیت ترین مصالح ساخته شود، بدون داشتن نورپردازی جذاب یک ساختمان معمولی خواهد بود. یکی از ابزار های مهم در نورپردازی چراغ هایی هستند که به صورت توکار مورد استفاده قرار می گیرند. و البته اگر به درستی و با دقت در نورپردازی دکوراتیو از آن ها استفاده نشود منجر به ایجاد نور ضعیف و ناموزونی خواهند شد.

لامپ هایی که به عنوان چراغ تو کار استفاده می شوند نور متفاوتی دارند و در بین انواع لامپ، لامپ های هالوژنی دارای کاملترین طیف رنگ نور هستند. در نور پردازی تزئینی مهم است که از رنگ متناسب با دکوراسیون برای چراغ ها و لامپ ها استفاده شود و هنگام خرید باید رنگ نور لامپ بررسی شود.

چراغ های سنسور دار در نورپردازی دکوراتیو

چراغ های سنسور دار معمولاً برای نور پردازی در راه پله ها و درون کمد ها به کار می روند و برای نور پردازی دکوراتیو در فضای باز خانه عموماً از چراغ های سنسور دار استفاده نمی شود. نقص چراغ های سنسور دار این است که پس از حس کردن حضور و تحرک افراد فضا را برای آن ها روشن کرده و در نبود افراد با خاموش شدن از مصرف بیش از اندازه ی برق جلو گیری کنند. در صورتیکه چراغ های دکوراتیو در معماری داخلی باید در همه حال روشن باشند. تنها در حالتی که چراغ دکوراتیو در داخل کمد به کار رود می توان از چراغ های سنسور دار استفاده کرد زیرا تا زمان باز بودن درب کمد حسگر می تواند فرمان روشن بودن چراغ ها را صادر کند.

کاربرد نورپردازی دکوراتیو

همانطور که گفته شد مهمترین کاربرد نورپردازی دکوراتیو جنبه ی تزئینی آن است. این نوع از نورپردازی جزء نور های لازم و غیر قابل حذف نیست. اما می تواند جلوه ی فضای داخلی را چند برابر کند. به کار بستن نور دکوراتیو با شدت و ضعف و همچنین رنگ های متفاوت عنصر زیبایی در طراحی به شمار می رود. البته از نو رپردازی دکوراتیو در فضای بیرونی و نما نیز می توان استفاده کرد. المان های شهری، لابی هتل ها و … همگی می توانند از نور پردازی دکوراتیو بهره ببرند. در فضای داخلی خانه ها با نور پردازی دکوراتیو می توان زیبایی کابینت ها، کمد ها و دیوار ها را افزایش داد. مسلماً زندگی و کار در محیط زیبا در روحیه ی افراد تاثیر زیادی دارد و سبب شادابی و سر زندگی می شود.

نورپردازی دکوراتیو برای آینه ها

نورپردازی دکوراتیو آینه

از آنجا که آینه ها باید تصویری از فرد را به طور واضح نشان دهند، نورپردازی جنبه ی تزئینی ندارد و یکی از ملزومات است. هر چه تصویر آینه واضح تر باشد کارایی بهتری خواهد داشت. البته در اطراف آینه ها و در محل های خاص می توان از نور پردازی دکوراتیو نیز استفاده نمود. اما به طور کلی باید دقت داشت که روشنایی مناسب برای آینه تعبیه شود و نور های کور کننده در محل اعمال نشوند. نمی توان به دلیل توجه به جنبه های تزیینی کارایی آینه را کاهش داد. تنظیم نور در بالا یا در دو سمت آینه بهترین محل نور پردازی است زیرا سبب می شود کل چهره روشن دیده شود.

نورپردازی دکوراتیو در فضای گالری ها

نورپردازی دکوراتیو گالری

در نور پردازی مراکزی نظیر گالری ها باید نگاهی تخصصی داشت. در چنین فضا هایی تنها روشن بودن محیط مطرح نیست و مبحث نور پردازی از جنبه های مختلفی مورد توجه واقع می شود. از دیدگاه هنری بهره بردن از نور پردازی دکوراتیو سطح گالری و یا یک نمایشگاه هنری را بالا می برد. نور در فضای گالری و یا حتی موزه یکی از مهمترین عناصر طراحی است و نور پردازی صحیح و جذاب تاثیرگذاری آثار را به شدت بیشتر خواهد کرد. در عین حال مهمترین مرکز توجه باید تابلو ها و آثار باشند و نورپردازی دکوراتیو نباید به خودی خود توجه ها را به سمت دیگری جلب کند و از کیفیت تاثیرگذاری آثار بکاهد

نورپردازی دکوراتیو برای مجالس

نورپردازی دکوراتیو تالار پذیرایی

گل آرایی و المان های تزیینی در برگزاری مجالس اهمیت زیادی در طراحی دارند. البته آنچه که سبب می شود زیبایی ها به اندازه ی واقعی خود به نظر بینندگان برسد، نور پردازی صحیح است. برای زیبا سازی فضای مجالس نباید از نور پردازی دکوراتیو غافل بود. از این نور پردازی ها برای فضای سبز باغ ها و محوطه نیز می توان استفاده کرد. به ویژه زمانی که بنای برگزاری مراسم در فضای باغی وجود داشته باشد. نور پردازی دکوراتیو در مجالس را می توان با چراغ های رنگی به صورت متنوعی اجرا کرد.

مزایای استفاده از نورپردازی دکوراتیو

مهمترین مزیت استفاده از نورپردازی دکوراتیو در معماری تحریک حس زیبایی شناختی است. لوازمی که برای طراحی نور دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند کمک می کنند تا فضا دلپذیر شود و حتی برای کودکان نیز احساس شادی و آرامش ایجاد کند. نور پردازی دکوراتیو سبب موفقیت چند برابری در طراحی داخلی می گردد. در نور پردازی دکوراتیو لازم است از سایه ها نیز در جای خود بهره ی کافی برده شود و با استفاده از سایه هاست که در این نوع از نور پردازی تنوع زیادی خواهیم داشت. باید بدانید که نور و سایه به عنوان مکمل هم عمل می کنند. نور پردازی دکوراتیو توجه ها را به خود جلب می کند و بسیاری از نقایص را می تواند به این صورت پوشش دهد. شاید در دنیای امروزی بتوان نور پردازی دکوراتیو را جزء جدا نشدنی طراحی داخلی معرفی کرد.

نحوه ی اجرای نورپردازی دکوراتیو در مینفری

مینفری مفتحر است که با اجرای نورپردازی دکوراتیو موجب ایجاد زیبایی، آسایش و آرامش روانی در محیط کار و خانه می شود. با کمک مینفری می توانید با نور پردازی دکوراتیو فضا های بزرگ را تقسیم بندی کنید و در فضا های کوچک با وجود تمام محدودیت ها با استفاده از نور پردازی دکوراتیو فضا را بزرگ القا کنید. همچنین سطح نور پردازی و انتخاب رنگ های مختلف با توجه به نوع کاربری محل مورد نظر تعیین خواهد شد. انتخاب و خرید لوازم با کیفیت علاوه بر ایجاد نور با کیفیت منجر به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها در آینده خواهد شد.

در مجموعه ی مینفری تمام تلاش ما بر این است که بهترین خدمات نور پردازی دکوراتیو برای شما با بالاترین کیفیت اجرا شود.

محصولات نور پردازی دکوراتیو

مزایای استفاده از نورپردازی دکوراتیو چیست؟

مهمترین مزیت استفاده از نور پردازی دکوراتیو در معماری تحریک حس زیبایی شناختی است. کمک می کنند تا فضا دلپذیر شود و حتی برای کودکان نیز احساس شادی و آرامش ایجاد کند. نور پردازی تزئینی سبب موفقیت چند برابری در طراحی داخلی می گردد.

نحوه ی اجرای نورپردازی دکوراتیو به چه صورت است؟

با کمک مینفری می توانید با نور پردازی دکوراتیو فضا های بزرگ را تقسیم بندی کنید و در فضا های کوچک با وجود تمام محدودیت ها با استفاده از نور پردازی دکوراتیو فضا را بزرگ القا کنید. همچنین سطح نور پردازی و انتخاب رنگ های مختلف با توجه به نوع کاربری محل مورد نظر تعیین خواهد شد.