نورپردازی پله

نورپردازی پله

امروزه نورپردازی پله در طراحی های داخلی و هم چنین نمای ساختمان های مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. روشنایی محیط و فضای راه پله، جدا از بحث زیبایی به روشن شدن مسیر و راحتی رفت و آمد، به ویژه در شب ها و یا ساعاتی از روز که نور کافی وجود ندارد کمک می کند. با نمایان کردن اختلاف سطح ها و تمایز پله ها، رفت و آمدی امن را میسر می سازد. نور پردازی پله ها سبب دلنشین تر شدن فضای داخلی خانه می شود. از طرفی در خارج از ساختمان می تواند نمایی از یک ساختمان لوکس و مدرن را ایجاد کند. نورپردازی لاکچری پله ها و استفاده از لامپ های مخفی می تواند سبب خاص بودن و جذاب تر شدن ساختمان شما گردد. کافی است به مینفری اعتماد کرده تا رویاهای نورانی شما به بهترین روش در منزلتان اجرا گردد.

انواع روش های نورپردازی پله

نورپردازی پله گرد

نورپردازی در پله ها با دو هدف می تواند انجام شود. یکی تامین روشنایی کافی برای رفت و آمد در مسیر پله ها و  دیگری افزایش زیبایی محیط داخلی یا خارجی ساختمان، که به نوعی جنبه ی تزیینی آن مد نظر است و  به آن نورپردازی دکوراتیو گفته می شود. در نورپردازی بسته به هدف آن و سلیقه ی افراد می توان از منابع روشنایی با شکل، رنگ و میزان روشنایی های متفاوت، و همچنین طراحی و اجراهای متنوع استفاده نمودنوع طراحی پله ها می تواند دست طراح را در انتخاب نوع نورپردازی باز بگذارد. باید توجه داشت که آنچه که در طراحی نورپردازی داخلی ساختمان با هدف تزیینی و زیبایی شناسانه بسیار اهمیت دارد ایجاد تقابل و تلفیق نور و تاریکی است. بنابراین باید تلاش شود تا نورپردازی در مکان های مناسبی اعمال گردد.

تاثیر نور مخفی پله در دکوراسیون منزل

نورپردازی پله

معمولا نورپردازی پله به صورت مخفی جذابیت بیشتری دارد و فضای بصری دلنشین تری ایجاد می کنند. چرا که این نورپردازی ها غیر مستقیم بوده و سایه روشن زیبایی در محل مورد نظر به وجود می آورند. نورپردازی های مخفی در راه پله سبب ایجاد سادگی بیشتر و ظرافت در فضای پله می گردد. این گونه نورپردازی ها می توانند به نحوی در زیر پله ها، زیر نرده ها و یا درون دیوار مجاور پله ها مخفی گردند. علاوه بر این که احتمال برخورد و ایجاد آسیب را بسیار کم می کنند به نوعی ماهرانه زیبایی نورپردازی را افزایش می دهند. هم چنین سبب می شوند تا نور ملایمی ایجاد شده و در هنگام رفت و آمد خصوصا زمانی که فضای اطراف تاریک است چشم ها اذیت نشوند.

انواع تکنیک های نورپردازی پله

نورپردازی می تواند به صورت خطی یا نواری و نقطه ای یا موضعی اجرا گردد. نورپردازی های نواری معمولا سبب ایجاد نورپردازی یکنواخت تری می شوند. از منظر دیگر نورپردازی می تواند به صورت مخفی باشد و یا لامپ ها آشکار و قابل رویت باشند. در طراحی نورپردازی پله ها بخش های مختلف راه پله مثل دیوارها، نرده ها و همین طور سقف نیر باید لحاظ گردد بنابراین می توان  طراحی را به این شکل دسته بندی کرد:

  1. اجرای نور پردازی با استفاده از خود پله ها
  2. نورپردازی نرده ها و دیوارهای راه پله
  3. تعبیه نور در سقف راه پله
  4. طراحی نورپردازی در زیر راه پله

همچنین انتخاب رنگ و طرح نورپردازی نیز اهمیت بسیاری در زیبایی راه پله ها ایجاد می کند. بهتر است با توجه به رنگ پله ها، نرده ها و دیوار های اطراف از رنگ های گرم و متنوع و یا به صورت ترکیبی برای نورپردازی استفاده کرد. به این ترتیب سبب جلوه بخشیدن به پله ها و ایجاد کنتراست با محیط اطراف شد.

نورپردازی دیوار های راه پله

در صورتی که در یک سمت یا هردو سمت پله دیوار وجود داشته باشد می توان طراحی نورپردازی پله را به صورت مخفی و یا آشکار روی این دیوارها اجرا کرد.  نورپردازی می تواند به صورت نواری و پیوسته و یا موضعی و نقطه ای، روی دیوار ایجاد گردد. در این طراحی معمولا شکاف هایی در دیوار ایجاد شده که به آن اصطلاحا دست انداز گفته می شود و ریسه ها یا شیلنگ های نورانی به صورت مخفی در آنها کارگذاشته می شود. دست اندازها می توانند در قسمت پایینی پله و چسبیده به کف و یا در راستای نرده های فرضی روی دیوار تعبیه شوند. در روش دیگر می توان لامپ ها را به صورت منفرد و آشکار به موازات پله ها روی دیوار جاسازی کرد.  در این روش اندازه لامپ ها باید با ابعاد و اندازه های هر پله متناسب باشد.

نورپردازی در زیر لبه پله ها

زیر لبه ی پله ها مکان مناسبی است زیرا در مسیر رفت و آمد قرار ندارد. علاوه بر این وجود نور و ایجاد سایه روشن در پله ها از این طریق، سبب افزایش جلوه ی بصری در پله ها شده و به راحتی می توان مسیر پله ها را پیدا کرد. معمولا از نورپردازی نواری یا رشته ای برای این محل استفاده می شود که یک نور یکنواخت و غیر مستقیم تولید می کند.

نورپردازی راه پله

نورپردازی پله

نورپردازی در نرده ی راه پله این مزیت را دارد که امکان کمک از نرده ها را برای افراد، کاملا نمایان می کند. به عبارت دیگر افراد به راحتی می توانند در تاریکی نرده را تشخیص داده و از آن برای رفت و آمد امن تر استفاده کنند. بسته به نوع نرده چوبی یا فلزی و سبک طراحی آن نورپردازی می تواند متفاوت باشد. اما معمولا از نورپردازی نواری استفاده می شود که به صورت مخفیانه زیر نرده کار گذاشته می شود. این روش باعث می شود انحنا و پیچ و تاب نرده نیز به زیبایی نشان داده شود. از نورپردازی های نقطه ای نیز می توان استفاده کرد. با فاصله های مشخص روی نرده در قسمت های مختلف آن (به سمت بالا و یا پایین) کارگذاری کرد.

نورپردازی روی خود پله ها

نورپردازی پله

در این نوع نورپردازی، منابع روشنایی در خود پله ها استفاده می شوند. معمولا می توان از قسمت های مختلف پله مثل سطح رویی، پیشانی، زیر لبه و یا محل شکست پله ها بهره برد. البته انتخاب هر مورد وابسته به نوع طراحی پله ها است که فضای کافی را برای نورپردازی در اختیار قرار دهند. برای مثال ممکن است برخی از پله ها فاقد پیشانی کافی و یا فاقد زیر لبه باشند.

روش اجرای نور مخفی در پله

برای اجرای نور مخفی در پله ها، باید مکان آن از قبل در پله، دیوار و نرده مشخص و تعبیه شده باشد. معمولا برای ایجاد نور مخفی، زیر لبه ی پله ها، زیر نرده ها و یا دست اندازهای دیوار انتخاب می شوند و سیم کشی های لازم از قبل انجام می شود.

معمولا از smd های خطی تخت و شیلنگ های نورانی در نورپردازی های مخفی استفاده می شود. مکان مورد نظر برای جایگذاری smd ها را باید از قبل مشخص و شیار یا دست انداز آن را ایجاد کرد. سپس smd ها یا شیلنگ های نورانی درون آنها کار گذاشته شده و با سیم کشی های مربوطه به منبع تغذیه متصل می شوند. در صورتی که نورپردازی در لبه ی زیرین پله مد نظر باشد و از قبل شیاری تعبیه نشده باشد می توان از پروفیل های آلومینیومی هیت سینک کشویی استفاده کرد. که اینها با چسب یا پیچ و مهره در محل مورد نظر تنظیم شده و  smd ها درون آنها قرار داده می شود.

سنسور های نورپردازی پله

از سنسورهای حرکتی و سنسورهای نوری می توان برای روشنایی نورپردازی پله ها استفاده کرد. سنسورهای حرکتی همان طور که از نامشان پیداست به حرکات اطراف حساس هستند. سنسورهای نوری به میزان نور در محیط حساس بوده و با تاریک شدن فضا فعال شده و لامپ ها را روشن می کنند. معمولا سنسورهای حرکتی متداول تر هستند و به این صورت کار می کنند که پله پله با قدم گذاشتن، لامپ ها روشن می شوند و مسیر را مشخص می کنند. استفاده از سنسور ها ممکن است هزینه های اولیه را کمی زیاد کند اما سبب صرفه جویی در مصرف برق شده و هزینه های بعدی را کاهش می دهد، که صرفه ی اقتصادی به همراه خواهد داشت.

قیمت نورپردازی مخفی پله

قیمت نورپردازی پله به عوامل مختلفی مانند نوع و تعداد لامپ های مورد استفاده، نوع طراحی نورپردازی و عملیات برق کشی و سیم کشی و استفاده از سنسورهای متفاوت بستگی دارد و می تواند تغییر کند. همان طور که قبلا ذکر شد در این طراحی ها معمولا از smd های خطی تخت و شیلنگ های نورانی استفاده می شود و می توان آنها را از مینفری تهیه نمود.

طراحی و اجرای نورپردازی پله

همان طور که قبلا اشاره شد برای اجرای نورپردازی مکان های مورد نظر باید طراحی و تعبیه شده باشند. برای جایگذاری لامپ ها یا ریسه ها از باکس ها یا پروفیل های فلزی استفاده شده و آن ها در محل مورد نظر قرار داده می شوند. یک منبع تغذیه برق معمولا در بالا یا پایین پله ها در هر پاگرد در جای مناسبی نصب می گردد و سیم ها از طریق لوله ها به مکان های مورد نظر هدایت می شوند. باید توجه شود که منبع تغذیه از نظر ولتاژ مورد نیاز، به درستی انتخاب شود. بهتر است این کارگذاری ها در مرحله ی گچ کاری ساختمان انجام گردد. اگرچه به صورت روکار نیز می توان آنها را انجام داد. اما ظرافت های حالت توکار را نخواهد داشت و زیبایی کار نهایی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مطلب دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد جهت تابش نور و مقدار آن است که به نحوی نباشد که چشم ها را اذیت کند.

نورپردازی در سطح رویی پله ها

برای این نوع نورپردازی سطح رویی پله مورد استفاده قرار می گیرد. نور پردازی روی خود پله ها معمولا با استفاده از لامپ های دفنی و توکار انجام می شود.  این لامپ ها می توانند نقطه ای یا مستطیلی بوده و به تعداد مورد نیاز با اندازه های مختلف در هر قسمتی از سطح رویی پله ها استفاده گردند. جهت نور آنها معمولا رو به بالا می باشد.

نورپردازی روی پیشانی پله ها

برای نورپردازی پله ها از پیشانی پله ها هم می توان استفاده کرد که در نوع خود بسیار زیبا و خاص می باشد و سطح زیادی را نسبت به حالت های دیگر، روشن می کند. می توان از منابع روشنایی موضعی به شکل دایره ای و یا مستطیلی در این طراحی استفاده نمود. از سویی دیگر، در برخی طراحی ها جنس پیشانی پله را طوری انتخاب می کنند که نور بتواند از آن عبور کند و منبع روشنایی یا لامپ ها را در داخل آن کار می گذارند. به این ترتیب نور غیر مستقیم و ملایمی ایجاد می شود که هر پله را مشخص و متمایز می کند. علاوه بر این میتوان  این نور را به شکل طرح های سایه روشن هندسی زیبا و به رنگ های مختلف روی پیشانی پله ایجاد نمود.

طراحی نورپردازی در زیر راه پله

این روش برای راه پله هایی مناسب است که فضای زیر آنها خالی است. به خصوص در طراحی های داخل ساختمان که پله ها از نشیمن به سمت بالا ساخته می شوند، فضای خالی زیر پله می تواند با طراحی نورپردازی های زیبا جلوه ی بی نظیری به محیط خانه ببخشد.

برای نورپردازی در پله ها ایده ها و روش های متفاوت و جذابی وجود دارد که با تکیه بر تجربه و تخصص مین فری می توان به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ممکن آنها را اجرا نمود. کافی است تا با مین فری تماس گرفته، طراحی و اجرای نورپردازی رویاییتان را به ما بسپارید و از تماشای خانه ای نورانی و دلنشین لذت ببرد.

انواع نورپردازی های دیگر برای دیوار های راه پله

جدا از روش های متداولی که برای نور پردازی در دیوار های راه پله ذکر شد از موارد دیگری مانند باکس ها و دیوار کوب ها برای ایجاد سایه روشن در دیوار راه پله می توان استفاده کرد. باید دقت نمود اندازه باکس و دیوار کوب متناسب با فضای راه پله انتخاب شود. هم چنین به جای شیار ها و دست انداز های افقی می توان عمودی آنها را در کنار هر پله قرار داد و نوری یکنواخت در راستای عمودی ایجاد کرد.

محصولات نورپردازی پله

در راه پله کدام قسمت ها را می توان نور پردازی کرد؟

در طراحی نور پردازی پله ها بخش های مختلف راه پله مثل دیوارها، نرده ها، پله ها و همین طور سقف نیز باید لحاظ گردد.

قیمت نور مخفی راه پله چقدر است؟

قیمت نور مخفی راه پله به عوامل مختلفی مانند نوع و تعداد لامپ های مورد استفاده، نوع طراحی نورپردازی و عملیات برق کشی و سیم کشی و استفاده از سنسورهای متفاوت بستگی دارد و می تواند تغییر کند.

چرا نور پردازی در راه پله های محبوبیت دارد؟

معمولا نور پردازی راه پله به صورت مخفی جذابیت بیشتری دارد و فضای بصری دلنشین تری ایجاد می کنند. چرا که این نورپردازی ها غیر مستقیم بوده و سایه روشن زیبایی در محل مورد نظر به وجود می آورند. نورپردازی های مخفی در راه پله سبب ایجاد سادگی بیشتر و ظرافت در فضای پله می گردد.