نورپردازی سقف

نورپردازی سقف پذیرایی

به طور کلی در اکثر ساختمان های مسکونی و تجاری برای طراحی و اجرای نورپردازی، معمولاً سقف ساختمان بیشتر از سایر نواحی آن مورد توجه است. از سوی دیگر، همان طور که می دانیم سقف عمده ترین نقش را در تامین نور کافی یک ساختمان نیز برعهده دارد. بنابراین نورپردازی آن باید با دقت و کیفیت لازم انجام گردد. بهتر است با در اختیار گرفتن هنر و معماری نورپردازی سقف را به نحوی انجام داد که نمای بهتر و شکیل تری از ساختمان را به افراد ارائه دهد. در ابتدا باید مشخص گردد که فضایی که قرار است سقف آن نورپردازی گردد چه کاربردی دارد. برای مثال سقف یک ساختمان مسکونی مورد نظر است یا یک دفتر کار و یا یک رستوران. این که چه الزاماتی از نظر مقدار نور در بخش های مختلف این فضا و یا غیره باید رعایت شود روی طراحی نورپردازی تاثیرگذار است.

انواع مدل های نورپردازی سقف

نورپردازی سقف مدرن

برای طراحی نورپردازی سقف از روش های مختلفی می توان بهره گرفت. از گذشته های دور، برای نورپردازی در سقف از انواع لوستر ها استفاده می شده است. لوسترهای مجلل در سالن های پذیرایی لوکس، به نوعی نورپردازی سنتی و کلاسیک به شمار می رود، اما به دلیل جلوه ای که دارند امروزه هم بسیار پر طرفدار هستند و در منازل مورد استفاده قرار می گیرند. در مقابل نورپردازی به وسیله ی لوستر ها و لامپ ها که نورپردازی آشکار هستند، امروزه استفاده از نور مخفی در سقف نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این نورپردازی، با کمک گرفتن از معماری سقف و ابزار دیگر، لامپ ها به صورت مخفی در سقف نصب می شوند به طوری که تنها تابش یا انعکاس نور آنها قابل مشاهده باشد. به کاربردن نورهای مخفی در سقف به زیبایی نورپردازی می افزاید و به طور ویژه ای روی احساس و درک افراد از محیط تاثیر می گذارد.

اهمیت و تاثیر نور مخفی در سقف در دکوراسیون داخلی

نورپردازی سقف در دکوراسیون داخلی امروزه استفاده از نور های مخفی، از بخش های اصلی در طراحی نورپردازی داخلی ساختمان محسوب می شود.  به کار بردن نور مخفی در سقف به طور فوق العاده ای، طراحی داخلی را ارتقا داده و تغییرات و ویژگی های مطلوبی را در فضا ایجاد می کند. گاهی نور مخفی به صورت نقطه ای و موضعی در یک ناحیه ی مشخص به کار گرفته می شود و گاهی با استفاده از ریسه ها و شیلنگ های مخفی به صورت سرتاسری در نواحی مشخص کشیده می شود. با استفاده از تکنیک های مختلف نور پردازی و ایجاد سایه روشن های به جا می توان در جهت زیبا تر شدن فضای داخلی ساختمان گام برداشت. نصب و کارگذاری نور مخفی در سقف های کاذب نیمه شفاف، نور ملایم و یک نواختی ایجاد می کند که فضا را دلنشین تر می نماید.

روش های نورپردازی سقف

انتخاب نوع روش نورپردازی سقف وابستگی زیادی به نوع معماری آن دارد. این که شما تا چه حد تمایل به ایجاد تغییرات در سقف دارید و چه سبک دکوراسیونی مورد سلیقه ی شما است، انتخاب نوع نورپردازی در سقف را تحت تاثیر قرار می دهد. امکانات و ابزارهای مختلفی در بازار وجود دارند که می توانند بستر لازم برای نورپردازی در سقف را به بهترین شکل ممکن برای شما فراهم کنند. ابتدا باید مشخص شود که از چه نوع نورپردازی آشکار، مخفی و یا ترکیبی قرار است استفاده شود. سپس با دراختیار گرفتن ابزارهای معماری متنوع موجود و دلخواه، مکانهای نورپردازی آماده سازی می شوند. برای آماده سازی سقف جهت نصب نور مخفی در سقف از روش هایی مثل گچکاری، رابیتس، کناف، MDF، و یا سقف های کاذب با ورقه های نیمه شفاف استفاده می شود تا جلوه های نور پردازی بیشتر نمایان شده و هرچه شکیل تر به نظر برسد.

انواع چراغ ها در نورپردازی دکوراتیو

چراغ هایی که برای نورپردازی دکوراتیو در سقف به کار گرفته می شوند تنوع فراوانی دارند. بهتر است جنبه های مختلف طراحی داخلی را در انتخاب نوع چراغ دکوراتیو در نظر داشته باشید. مثلا در سالن های پذیرایی چراغ دکوراتیو متناسب با نوع مبلمان و اثاثیه ی منزل انتخاب می شود. به عبارت دیگر، این موضوع بستگی زیادی به نوع و سبک دکوراسیون خانه ی شما دارد. لوستر های لوکس و مجلل با ابعاد بزرگ و شاخه های زیاد تصویری از یک خانه ی کلاسیک ایجاد می کنند در حالی که لوسترها و چراغ های دکوراتیو مدرن با طراحی های هندسی متنوع و گوناگون بیشتر نمایان گر مدرنیته در منزل شما هستند. برای فضاهای دیگر منزل نیز از چراغ های دکوراتیو متناسب با نوع کاربرد آن فضا استفاده می شود. برای مثال نصب یک چراغ دکوراتیو شکیل و متناسب در سقف ورودی منزل شما می تواند بسیار جلب توجه کند.

تفاوت نور مخفی کناف و باکس نور مخفی

باکس های نور پردازی را می توان با استفاده از ابزارهای مختلفی مثل کناف، گچبری، فوم های پلیمری، رابیتس و ورقه های نیمه شفاف و … در سقف ایجاد کرد. در واقع با استفاده از مواد و ابزارهای متنوع سقف کاذب یا باکس ها ایجاد شده و نورپردازی در آن ها اجرا می شود. کناف ها به دلیل سبک بودن، اجرای سریع و امکان ایجاد طرح های متنوع و دلخواه، در اجرای نور مخفی در سقف بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر، قیمت مناسبی نیز دارند. با استفاده از کناف ها می توان باکس های نور مخفی را به شکل دلخواه و در مکان مورد نظر به راحت ترین شکل ممکن اجرا کرد و از نور پردازی اجرا شده لذت برد. معمولا در این باکس های نور مخفی از ریسه ها و یا لامپ های LED ،  SMD و غیره استفاده می شود.

انواع-چراغ-ها-در-نورپردازی-دکوراتیو
تفاوت-نور-مخفی-کناف-و-باکس-نور-مخفی

تاثیر ارتفاع در نورپردازی سقف

نورپردازی سقف در طراحی مدرن

یکی از جنبه هایی که باید در طراحی لحاظ گردد، ارتفاع سقف فضای مورد نظر، برای نورپردازی است. هرچه سقف بلندتر باشد امکان نورپردازی های حجیم تر و با شدت بالاتر، بیشتر فراهم می گردد. معمولا در سقف های بلند از لوسترها و چراغ های دکوراتیو استفاده می شود در حالی که نور مخفی در سقف های به نسبت کوتاهتر متداول تر است. به خصوص امروزه که اغلب ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی معمولا سقف چندان بلندی ندارند استفاده از نورهای مخفی تناسب بیشتری با فضا دارد. گاهی در برخی فضاها مثل آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی با ایجاد سقف کاذب، به نوعی سقف را کوتاهتر کرده و نورپردازی مخفی در آن اجرا می کنند که سبب ایجاد نوری غیر مستقیم، یکنواخت و زیبا می شود. در راه پله ها و ورودی های ساختمان نیز در صورتی که ارتفاع سقف زیاد باشد لوستر های با ارتفاع بیشتر، متداول تر هستند.

طراحی نور مخفی در سقف

نورپردازی داخلی با پنجره های بلند

طراحی نور مخفی در سقف، باید از پیش در طراحی داخلی فضا لحاظ شود و محل های نصب از قبل، آماده شوند با این وجود پس از تکمیل ساختمان نیز می توان با ایجاد تغییراتی نورپردازی با استفاده از نورهای مخفی را انجام داد. ایجاد باکس های نور مخفی در دورتادور سقف و یا اجرای شکل های هندسی متنوع توسط کناف ها و غیره تنوع زیادی در طراحی نور مخفی سقف در اختیار قرار می دهد. گاهی نیز از ورقه ها ی پلاستیکی نیمه شفاف استفاده می کنند و در واقع با ایجاد یک سقف کاذب نیمه شفاف، نور پردازی مخفی را از طریق آن انجام می دهند. در طراحی نور مخفی، مقدار روشنایی و هم چنین رنگ آن نیز اهمیت دارد معمولا رنگ زرد و سفید به صورت ترکیبی در جهت روشنایی اصلی و رنگ های دیگر برای نورپردازی های تزئینی و یا چراغ خواب استفاده می شود.

نحوه اجرای نورپردازی دکوراتیو سقف

برای نورپردازی سقف ابتدا طراحی آن به وسیله متخصصان طراحی مجرب انجام می شود. نوع کاربرد فضای مورد نظر بیشترین اهمیت را در طراحی دارد. سلیقه ی مشتری، هزینه ی در نظر گرفته شده برای نورپردازی، نوع معماری سقف و بسیاری از پارامترهای دیگر نیز باید در طراحی دخیل گردند. پس از طراحی، در صورتی که نورپردازی های مخفی مد نظر است بهتر است در مراحل قبل از تکمیل کار های ساختمانی مکان های مطلوب جهت نصب آماده سازی شده و سیم کشی ها انجام شوند. هرجایی که نور بیشتری مورد نیاز است باید نور پردازی را قوی تر انجام داد. گاهی جهت نورپردازی به سمت پایین و یا دیوار انعکاس پیدا می کند و گاهی در جهتی است که پرتو های نور روی سقف منعکس می شوند. نورپردازی به صورت نقطه ای، خطی و یا محیطی نیز می تواند انجام شود. تنوع زیادی در طراحی و اجرا وجود دارد.

قیمت اجرای نورپردازی مخفی سقف

عوامل مختلفی می توانند هزینه ای که برای نورپردازی سقف می پردازید را تحت تاثیر قرار دهند. انتخاب نوع لامپ ها، و یا ریسه ها و شیلنگ ها و هم چنین نوع نصب و به کارگذاری آن ها می تواند قیمت تمام شده را تغییر دهد. طرح و شکل هندسی که برای نورپردازی در سقف در نظر گرفته اید و ابزاری که تمایل دارید کار با آن اجرا شود از عوامل مهم در تعیین قیمت هستند. اما شایان ذکر است که با بهره گیری از متخصصان مجرب مینفری می توانید این اطمینان را پیدا کنید که نورپردازی در سقف منزل مسکونی یا ساختمان تجاری خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت اجرا می کنید.

نورپردازی در سقف های کشسان

یکی از مدرن ترین روش های نورپردازی سقف مربوط به سقف های کشسان است. این نوع نورپردازی نسبت به روش های دیگر جدیدتر بوده و امکان انتخاب طرح، تصویر و نورپردازی متفاوت تری از آنچه که تاکنون مشاهده نموده اید را، ایجاد می کند. سقف های کشسان یا کششی در واقع نوعی سقف کاذب هستند که با استفاده از پارچه هایی از جنس PVC تهیه می شوند و می توان به راحتی در آن نورپردازی را اجرا کرد. از نورپردازی در سقف های کشسان می توان به صورت تلفیقی با انواع نورپردازی های دیگر استفاده کرد و در واقع نوعی نورپردازی مخفی سقف به شمار می رود. معمولا طرح یا تصویری روی این پارچه ها چاپ شده و با انواع لامپ ها و منابع روشنایی پشت آن ها روشن می شود. بدیهی است که نیاز به مقداری فضا در سقف برای اجرای این نوع نورپردازی وجود دارد.

نورپردازی در سقف با استفاده از فیبر نوری

فیبرهای نوری سیم های باریکی هستند که می توانند نور را منتقل کرده و در انتهای خود یک نقطه ی نورانی به وجود آورند. به کارگیری فیبرهای نوری نسبتا آسان است و معمولا تعداد زیادی از آن ها را در کنار هم قرار می دهند. فیبرهای نوری را می توان در سقف های کشسان، کناف، MDF و غیره به کار برد. در واقع با استفاده از آن ها نقاط نورانی زیادی دارید که در یک پیش زمینه با رنگ تیره، تصویری رویایی و خیره کننده از کهکشان یا آسمان شب را تداعی می کنند. افکت های آن ها به دو دسته ی ساده و سوسو کننده تقسیم می شود. در افکت ساده، همه ی نقاط با هم تاریک و روشن می شوند ولی در حالت دیگر نقاط به صورت رندم و تصادفی تاریک و روشن می شوند و یک تصویر طبیعی تری از آسمان شب خلق می کنند.

انواع دیگر نورپردازی سقف

از انواع دیگر نورپردازی سقف می توان به نورپردازی کریستاله و بلک لایت اشاره کرد. از کریستال ها نیز برای نورپردازی در سقف استفاده می شود که می توانند شکل های هندسی متنوعی داشته باشند. کریستال ها در واقع درخشندگی منبع نور را به طور ویژه ای افزایش می دهند و افکت ها و تابش های فوق العاده زیبا و منحصر به فرد ایجاد می کنند. در این روش، نور باید توسط فیبر نوری یا لامپ های LED به پشت کریستال تابانده شده تا کریستال نور را منعکس  کند.

از لامپ هایی که نور بلک لایت تولید می کنند نیز در برخی نورپردازی های مربوط به سقف استفاده می شود.

شدت نور مورد استفاده برای نورپردازی در سقف

مقدار و شدت نوری که با استفاده از منابع روشنایی مختلفی مثل لوسترها، چراغ های دکوراتیو و لامپ های مخفی تامین می شود وابسته به نوع کاربرد آن فضا است. در فضا های مختلف خانه نواحی خاصی نیاز به نور بیشتری دارند. برای مثال برای نورپردازی در سقف یک آشپزخانه در ناحیه ی پیشخوان به نور بیشتری احتیاج است. در حالی که در اتاق کار یا مطالعه قسمت مربوطه نیاز به نور کافی دارد.

چند مدل نور پردازی سقف داریم؟

نور پردازی سقف به صورت کلی آشکار و مخفی می باشد. نورپردازی آشکار شامل : نورپزدازی با لوستر، انواع لامپ، چراغ های آویز و غیره می باشد. اما نورپردازی مخفی شامل: هالوژن، ریسه و شلنگ هایی نوری که در کناف ها و سقف ها کاذب قرار می گیرند، می شود.

قیمت نورپردازی سقف چقدر است؟

عوامل مختلفی می توانند هزینه ای که برای نور پردازی سقف می پردازید را تحت تاثیر قرار دهند. انتخاب نوع لامپ ها، و یا ریسه ها و شیلنگ ها و هم چنین نوع نصب و به کارگذاری آن ها می تواند قیمت تمام شده را تغییر دهد. برای اطلاع از قیمت نورپردازی سقف با کارشناس و متخصصان ما در ارتباط باشد.

طراحی نور پردازی سقف چگونه انجام می شود؟

برای نور پردازی سقف ابتدا طراحی آن به وسیله متخصصان طراحی مجرب انجام می شود. نوع کاربرد فضای مورد نظر بیشترین اهمیت را در طراحی دارد. سلیقه ی مشتری، هزینه ی در نظر گرفته شده برای نورپردازی، نوع معماری سقف و بسیاری از پارامترهای دیگر نیز باید در طراحی دخیل گردند.

محصولات نورپردازی سقف