نور مخفی بهترین نورپردازی برای آشپزخانه

نور مخفی آشپزخانه

دقت در پیاده سازی جزئیات نورپردازی در آشپزخانه باعث می شود تا این فضا شیک تر و مدرن تر به نظر برسد. نور مخفی آشپزخانه بهترین نور پردازی برای فضای آشپزخانه به شمار می رود. شما با حذف منابع مستقیم و پر نور که گاهی ممکن است سبب کلافه شدن شما از شدت نور زیاد شود یک آرامش ملایم نورانی را در آشپزخانه خود ایجاد می کنید. علاوه بر این سایه روشن های ناشی از منابع پر نور را تبدیل به سایه روشن هایی ملایم تر و خفیف تر خواهید کرد. نورپردازی مخفی در آشپزخانه، فضا را ساده تر، خلوت تر و مرتب تر نشان خواهد داد. به ویژه وقتی می خواهید در بخش های مختلف آشپزخانه نورپردازی های متنوعی را به کار بگیرید، استفاده از نورهای مخفی از بهترین گزینه ها به شمار می روند.

نورپردازی مخفی در سقف آشپزخانه

یکی از اصول نورپردازی داخلی ساختمان در هرکدام از فضاهای داخلی، این است که نور کافی برای آن فضا تامین گردد. در نور پردازی آشپزخانه، مقدار نور مورد نیاز را می توان از بخش های مختلف مثل کابینت ها و پیشخوان تامین کرد، اما بهترین گزینه که بیشترین تاثیر را در روشنایی آشپزخانه دارد و از سوی دیگر مساحت بیشتری نیز برای اجرای آن در اختیار است، سقف آشپزخانه است.  برای اجرای نور مخفی آشپزخانه روش های متفاوت وجود دارد که به سبک آشپزخانه شما وابسته است. استفاده از انواع متنوع سقف های کاذب و کشسان از این جمله هستند که طراحی های بی نظیری ایجاد می کنند. در قسمت سقف پیشخوان می توان یک نوع نورپردازی مخفی متفاوت اجرا کرد تا این بخش از سقف داخلی آشپزخانه مجزا به نظر برسد. برای مثال شدت نورها و نوع سقف های کاذب را می توان تغییر داد.

LED های سقفی آشپزخانه یا هالوژن ها

LED های سقفی آشپزخانه یا هالوژن ها
LED های سقفی آشپزخانه یا هالوژن ها

یکی از ساده ترین راه ها برای روشن کردن آشپزخانه، استفاده از هالوژن ها یا لامپ های LED است که در سقف آشپزخانه به صورت دفنی نصب می شوند و تا حدودی مخفی محسوب می شوند. جالب است که بدانید حدود 70٪ از کل آشپزخانه ها از این روش ساده برای روشنایی استفاده می کنند. لامپ های هالوژن متداول را به راحتی می توان با LED های هوشمند جدید جایگزین کرد. نصب آن ها نیز نسبتاً آسان بوده و قیمت مناسبی دارند.

استفاده از لامپ های سقفی فلاش

این چراغ های سقفی می توانند به شکل های مختلف ساده تا شکل های پیچیده تر و جذاب تر در بازار موجود باشند و به نوعی در زمره نورپردازی مخفی آشپزخانه قرار می گیرند چرا که که منبع نور یا لامپ های آن توسط یک پوسته خارجی نیمه شفاف پوشانده شده و نوری غیر مستقیم را ایجاد می کند. اگرچه این چراغ ها کمی قدیمی به نظر می رسند اما ممکن است بتوانید مدل هایی مدرن و زیبا را نیز در بین آن ها پیدا کنید. یکی از مواردی که درباره این چراغ ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که یک نور مرکزی ایجاد کرده و ممکن است در برخی بخش های آشپزخانه روشنایی کافی تامین نشود. گاهی ممکن است این چراغ های فلاش بر روی دیوار آشپزخانه نیز نصب شوند که کمتر متداول است.

نورپردازی مخفی در پیشخوان

"<yoastmark

در واقع نورپردازی مخفی در پیشخوان بسیار مهم است چرا که می تواند بسیار دیده شود و تاثیر زیادی بر زیبایی نورپردازی آشپزخانه داشته باشد. در واقع پیشخوان آشپزخانه، فضای مناسبی برای به نمایش گذاشتن نور مخفی آشپزخانه است. برای این کار می توان روش های گوناگون را به کار گرفت. یکی از این روش ها کاربرد نور مخفی در صفحه رویی پیشخوان است. برخی از متریالی که برای پیشخوان استفاده می شوند این قابلیت را دارند که نور مخفی درون آن ها نصب شده و شبیه یک جسم درخشان به نظر برسند. از این متریال ها گاهی برای دیواره پیشخوان نیز استفاده می گردد. روش دیگر نورهای ریسه ای نواری دور پیشخوان و در زیر صفحه آن است.

استفاده از LED های محیطی  مدرن در بالای جزیره آشپزخانه

امروزه بیشتر متداول است که در آشپزخانه های مدرن به جای پیشخوان، از یک جزیره استفاده می کنند. این جزیره برای صرف وعده های مختلف غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و نورپردازی بالای آن جدا از بحث زیبایی، برای انجام فعالیت های نظیر غذا خوردن اهمیت زیادی دارد. نورپردازی بالای جزیره جزئی از نورپردازی داخلی پذیرایی نیز می تواند در نظر گرفته شود زیرا مرز مشخصی در این نوع آشپزخانه ها وجود ندارد. برای نورپردازی مخفی این قسمت نیز مشابه با پیشخوان می توان از یک سقف کاذب جدا یا پیوسته با سقف کلی آشپزخانه همراه با لامپ های LED نصب شده در آن استفاده کرد.

نورپردازی مخفی در کابینت ها

نورپردازی مخفی در کابینت ها
نورپردازی مخفی در کابینت ها

یکی از کاربردهای نور مخفی در آشپزخانه اجرای آن در بخش های مختلف کابینت ها است. استفاده از نورهای مخفی در کابینت ها موجب می شود تا کابینت ها جلوه زیبای خود را نمایان کنند. نور های مخفی به صورت نواری می توانند بالا نزدیک به سقف و یا پایین کابینت ها نزدیک به کف را نیز نورانی و درخشان کنند. به جز اجرای نورهای مخفی در قسمت های بیرونی کابینت ها، از اهمیت و ضرورت نورپردازی مخفی در فضاهای داخلی کابینت ها نیز نباید غافل شد. این نوع نورپردازی آشپزخانه را کاملا مدرن نشان خواهد داد. اجرای نورپردازی مخفی درون کابینت ها و هم چنین کشوها به صورتی انجام می شود که با باز کردن آن ها یا بیرون کشیدن کشوها، لامپ های سنسوردار روشن شده و با بستن درها لامپ ها خاموش می شوند.

 

بیشتر بخوانید : نورپردازی آشپزخانه های کوچک به سبک مدرن و زیبا

 

اجرای نور مخفی به صورت نقطه ای  در زیر کابینت ها

LED ها بعد جدیدی به نورپردازی و به ویژه نور مخفی آشپزخانه وارد کرده اند. آنها از برق بسیار کمی استفاده می کنند و به دلیل این که در سایزهای کوچک نیز وجود دارند، می توانند در کمترین فضا ها جای بگیرند. یک تغییر در نورپردازی مدرن آشپزخانه ، نصب نور نقطه ای مخفی در زیر کابینت است. این شیوه نورپردازی سبب می شود تا انعکاس نور به صورت یک قوس نوری روی سطح سرامیک بین کابینت ها افتاده و سایه روشن بسیار زیبایی پدیدار شود.  بهتر است در انتخاب لامپ با ترکیب رنگ های مناسب دقت کنید. سفید خالص می تواند نسبتاً خشن و سرد به نظر برسد در حالی که با ترکیب با لامپ های زرد رنگ می توانید حس گرمی و سرزندگی را در فضا ایجاد کنید. این نورپردازی نیز یک نوع نورپردازی دکوراتیو در آشپزخانه به شمار می رود.

ریسه های نواری LED برای زیر کابینت های آشپزخانه

ریسه های نواری LED برای زیر کابینت های آشپزخانه
ریسه های نواری LED برای زیر کابینت های آشپزخانه

برای ایجاد درخششی بیشتر می توان نوار های LED را در زیر کابینت ها نصب کرد. این ریسه ها در زیر کابینت ها قرار گرفته و به کابینت چسبانده شده یا پیچ می شوند. نورهای نواری یک روشنایی یکنواخت در فضای زیر کابینت ها ایجاد می کنند و این فضا را، برای انجام کارهای روزمره آشپزخانه و استفاده از وسایل برقی که در این بخش ها قرار داده می شود آسان تر می کنند. از ریسه های رنگی نیز می توان در این قسمت استفاده کرد. اغلب از رنگ های مختلف روشن مثل صورتی کمرنگ، بنفش، آبی یا نارنجی استفاده می شود و فضایی فانتزی و جالب توجه ایجاد می شود که به ویژه برای مهمانی ها عالی به نظر می رسند. از ترکیب نوارهای رنگی و سفید نیز می توان استفاده کرد.

ترکیب LED های مخفی سقفی با لامپ های مخفی کابینت

LED های مخفی در سقف ظاهری فوق العاده مدرن ارائه می کنند. معمولا از ترکیب لامپ های نقطه ای مخفی که در باکس های سقفی بالای کابینت ها نصب می شوند و ریسه های نواری که در قسمت داخلی آن ها قرار داده می شود به علاوه ریسه های نواری بالای کابینت ها، درخششی کلی در محیط آشپزخانه ایجاد می شود که به نظر جالب و معاصر می رسد. شاید با استفاده از ترکیب این سه نورپردازی دیگر نیازی به چراغ های سقفی مرکزی نیز نباشد زیرا درخشش LED ها فضای آشپزخانه را پر می کند و توسط نورهای نقطه ای نیز این روشنایی افزایش می یابد. در این نوع نورپردازی ترکیبی، ممکن است نصب سقف، هزینه های اضافی به همراه داشته باشد که ضروری است قبل از اجرا بررسی های لازم به خوبی انجام شود.

نصب لامپ های LED نقطه ای در جلوی کابینت ها

نصب لامپ های LED نقطه ای در جلوی کابینت ها
نصب لامپ های LED نقطه ای در جلوی کابینت ها

در این نوع نورپردازی، نیاز به ایجاد یک نوار باریک در بالای کابینت ها وجود دارد که هنگام طراحی و نصب کابینت ها معمولا این نوار توسط کابینت ساز در قسمت بالایی کابینت و موازی با سقف تعبیه می گردد. لامپ ها به حالت دفنی در آن ها نصب می شوند و رو به پایین و روی کابینت ها نور خود را منعکس می کنند. درخشش آن ها کمک می کند که به راحتی بتوان داخل کابینت ها را دید. این لامپ های نقطه ای سبب ایجاد سایه روشن روی کابینت ها شده و در صورتی که فردی مستقیما زیر آن ها قرار بگیرد ممکن است کمی سبب خیرگی چشم گردند.

نورپردازی مخفی در ویترین های آشپزخانه

معمولا ویترین ها و شلف ها یکی از بخش هایی هستند که نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه می تواند در آنجا اجرا گردد. استفاده از ریسه های نواری و یا لامپ های مختلفی که با اندازه های گوناگون به طور ویژه برای نصب در ویترین ها استفاده می شوند گزینه های جالبی هستند. برای تامین تجهیزات لازم برای نور مخفی آشپزخانه در ویترین ها و شلف ها می توانید به سایت مینفری مراجعه کنید که بهترین و جدیدترین تجهیزات نورپردازی را ارائه می دهد. استفاده از لامپ های دفنی در قسمت سقف یا کف ویترین ها نیز نوعی نور پردازی مخفی به شمار می رود و می تواند مطابق با سلیقه افراد در ویترین و شلف ها نصب گردد. 

نورپردازی مخفی هود و بالای سینک را فراموش نکنید

نور مخفی هود آشپزخانه
نورپردازی مخفی هود و بالای سینک را فراموش نکنید

یک روش جالب برای افزودن نور بیشتر به آشپزخانه، نورپردازی مخفی در قسمت هود و بالای سینک است که یکی از بخش های مفید در اجرای نور مخفی آشپزخانه به شمار می رود. نورپردازی این بخش ها از لحاظ کاربردی بسیار اهمیت دارد چرا که این دو قسمت از فضاهای پرکاربرد در آشپزخانه به شمار می روند. ایجاد روشنایی در بالای اجاق گاز و بالای سینک سبب سهولت و راحتی بیشتر در انجام فعالیت های آشپزی و پخت و پز در زیر هود و شستشو در سینک می شود.

کلیدهای جداگانه برای هر بخش در نظر بگیرید.

استفاده از یک کلید برای روشن کردن تمام نور مخفی آشپزخانه ایده مناسب و کارایی نیست چرا که در برخی مواقع واقعا نیازی به روشنایی همه بخش ها وجود ندارد و گاهی ممکن است شما تمایل داشته باشید تا فقط از یک سری از لامپ ها استفاده کنید. جدا از این، اگرچه معمولا برای نورپردازی مخفی از لامپ های LED وSMD  که کم مصرف هستند استفاده می شود، اما با استفاده از کلیدهای جداگانه می توانید در مصرف برق نیز صرفه جویی کنید.

ضرورت هوشمند سازی روشنایی آشپزخانه

امروزه با استفاده از فناوری جدید می توان روشنایی آشپزخانه را از دور از طریق تلفن های هوشمند کنترل و تنظیم نمود. یکی دیگر از راه های هوشمند کردن روشنایی آشپزخانه استفاده از لامپ ای مخفی سنسور دار هستند. این سنسورها می توانند نوری یا حرکتی باشند.

منبع: moonbeamlighting

2 thoughts on “نور مخفی بهترین نورپردازی برای آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم