چگونه با استفاده از نور خانه خود را بیارایید؟!

بی شک نورپردازی خانه را می توان به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی شناسایی کرد که به علت داشتن ویژگی های مثبت و مطلوب زیاد، محبوبیت بالایی هم به دست آورده است. نورپردازی می تواند همه قسمت های یک خانه را تحت تاثیر خود قرار دهد. در صورتی که شما به خوبی نورپردازی را اجرا نمایید، می توانید زیبایی خانه خود را افزایش دهید و در صورتی که نورپردازی با مشکل مواجه باشد، دکوراسیون خانه زیبایی خود را از دست می دهد.

اصول بهترین نورپردازی برای خانه

نورپردازی مسئله مهمی است که شما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. استفاده از لامپ های با کیفیت و چیدمان درست را می توان به عنوان یکی از مهم ترین مراحل نورپردازی شناسایی کرد. ولی، جدا از این موارد یک سری نکات خاص هم وجود دارند که توجه به آنها خالی از لطف نیست.

  • توجه به همه قسمت ها

در نورپردازی منزل، شما باید همه قسمت های مختلف خانه و اتاق را مد نظر خود قرار دهید. خالی ماندن یک قسمت از اتاق در نورپردازی می تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد نماید.

  • استفاده از نور های دکوراتیو

خیلی از افراد در هنگام نورپردازی منزل به این مورد توجه نمی کنند ولی استفاده از نورپردازی دکوراتیو به شما کمک می کند تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی میزان زیبایی محیط را افزایش دهید. شما می توانید نور های دکوراتیو را در قسمت های مختلف خانه از جمله پشت تلویزیون، بر روی دیوار یا حاشیه خانه قرار دهید.

نورپردازی متمرکز درون شلف
نمایی نورپردازی متمرکز درون شلف
  • توجه به اتاق های مختلف

نورپردازی منزل باید در همه اتاق ها صورت گیرد. نورپردازی در سرویس بهداشتی به همان اندازه اهمیت دارد که نورپردازی در اتاق خواب مهم است. در نتیجه، شما باید همه اتاق های خود را به خوبی زیبا نمایید.

  • استفاده از رنگ مناسب

خیلی از افراد در هنگام نورپردازی خانه، بی دلیل از رنگ های آزار دهنده و جیغ استفاده می کنند. این مسئله مشکلات زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه با رنگ مناسب

انواع روش های نور پردازی منزل

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که به صورت دقیق چه روش هایی برای نورپردازی خانه وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که در حال حاضر راه ها و روش های زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها شما می توانید نسبت به زیبا تر کردن و نورپردازی منزل خود اقدام نمایید. هر کدام از این روش ها یک سری ویژگی های خاص داشته و به نحوی خاص هم بر روی خانه شما تاثیر گذار هستند. در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی شما باید به دنبال استفاده از بهترین راه ها و روش های موجود در جهت نورپردازی خانه باشید تا با مشکلی مواجه نشوید. استفاده از بهترین روش های نورپردازی به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی نیاز های خود را رفع کنید.

نورپردازی منزل طبیعی

این روش نورپردازی کیفیت به شدت بالایی داشته و به گرمای خانه هم کمک می کند. به صورت کلی با استفاده از نورپردازی طبیعی، شما نور طبیعی خورشید را به خانه خود وارد می نمایید. این روش نورپردازی با مزایای زیادی همراه است ولی، در ساعات خاصی از شبانه روز میزان نور ورودی شما کمتر می شود. نوری که با استفاده از پنجره خانه شما را روشن می کند، توسط پنجره محدود شده و می تواند روشنایی مورد نیازتان را در اختیار شما قرار دهد. در ضمن، شما می توانید از نورگیر های خاصی هم در جهت بهبود وضعیت نورپردازی خانه خود استفاده نمایید.

نورپردازی منزل با نور طبیعی
تصویری از نورپردازی منزل با نور طبیعی

نورپردازی متمرکز

دیگر روش موجود برای نورپردازی منزل، استفاده از نورپردازی متمرکز می باشد. به صورت کلی این المان با نام های خاصی همچون نورپردازی نقطه ای شناخته می شود. نورپردازی متمرکز به شما اجازه می دهد تا فقط یک نقطه خاص از فضا را روشن نمایید. استفاده از نورپردازی های متمرکز باعث می شود تا شما یک قسمت خاص را برجسته کنید. در موزه ها از این نورپردازی برای برجسته تر کردن مجسمه ها و نقاشی های مختلف استفاده می شود.

نورپردازی متمرکز
نگاهی به نورپردازی متمرکز

نورپردازی موضعی

این روش نورپردازی برای روشن کردن یک قسمت خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نورپردازی بر خلاف نورپردازی متمرکز، به صورت مستقیم یک نقطه را روشن نمی کند. بلکه می تواند برای بهبود جلوه یک قسمت خاص از خانه همچون میز ناهار خوری یا میز بازی مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که این نور به شما اجازه می دهد تا یک قسمت از خانه را از دیگر نقاط جدا کنید.

نورپرداز موضعی
نورپردازی موضعی بالای میز ناهار خوری

نورپردازی عمومی

دیگر روش نورپردازی منزل که اکثر افراد نسبت به استفاده از آن علاقه زیادی نشان می دهند، نورپردازی عمومی است. جالب است بدانید که این روش نورپردازی هم با مزایای زیادی همراه بوده و به شما اجازه می دهد تا قسمت های مختلفی از خانه خود را تحت تاثیر قرار دهید. این نورپردازی به صورت یکسان نور را در قسمت های مختلف فضا پخش کرده و همه جا را روشن می کند. این نور به شما اجازه می دهد تا فعالیت های مورد نیاز خود را انجام دهید.

نورپردازی عمومی
نورپردازی عمومی منزل

با استفاده از چه تکنیک های در نورپردازی میتوانیم خانه خود را بیاراییم ؟

دیگر مسئله مهمی که در هنگام نورپردازی خانه شما باید به آن توجه داشته باشید، تکنیک های حرفه ای هستند که می توانند زیبایی خانه را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده از تکنیک های نورپردازی به شما اجازه می دهد تا زیبایی خانه و محیط زندگی خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. به همین علت هم اکثر افراد به دنبال استفاده از تکنیک های نوین در جهت زیبا تر کردن خانه خود هستند. در ادامه شما می توانید چند مورد از مهم ترین تکنیک های مربوط به نورپردازی منزل را مشاهده کنید. همه این تکنیک ها مزایای زیادی داشته و به شما کمک می کنند تا میزان زیبایی خانه خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید.

استفاده از نور مخفی

استفاده از نور مخفی را می توان به عنوان یکی از بهترین تکنیک های نورپردازی منزل شناسایی کرد. نور های مخفی در قسمت های مختلفی از خانه همچون زیر پله ها، پشت تجهیزات سرویس بهداشتی، کانتر آشپزخانه، زیر شلف و غیره نصب می شوند. این نور ها زیبایی زیادی داشته و به شما اجازه می دهند تا جذابیت محیط را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. لازم به ذکر است که نورپردازی در خانه به این روش مزایای زیادی را برای شما به همراه دارد.

نورپردازی مخفی
مدلی از نورپردازی مخفی

استفاده از نور های رنگی

دیگر تکنیک خاصی که با استفاده از آن شما می توانید زیبایی یک اتاق خاص را افزایش دهید، به کار گیری نور های رنگی می باشد. توجه داشته باشید که نصب نور های رنگی به صورت مستقیم گاهی اوقات آلودگی بصری ایجاد می کند. در نتیجه، بهتر است که نور را طوری نصب کنید که به صورت مستقیم با چشم شما تماسی نداشته باشد.

نورپردازی رنگی
نورپردازی خانه با نورهای رنگی

نورپردازی در نمای بیرونی

دیگر راه موجود برای نورپردازی منزل، استفاده از نور در قسمت های خارجی خانه می باشد. معماران و مهندسانی که در زمینه طراحی و ساخت خانه فعالیت می کنند، به زیبایی آن با استفاده از نور توجهی ندارند. آنها فقط به دنبال بهترین مواد اولیه برای طراحی خانه هایی محکم هستند. شما می توانید به صورت مستقیم نمای خارجی خانه خود را با نور پردازی ترکیب کنید و یک صحنه فوق العاده زیبا را ایجاد نمایید. البته که این کار باید تحت نظر مجرب ترین مهندسین ایرانی صورت گیرد تا استحکام ساختمان تحت تاثیر قرار نگیرد.

نورپردازی نمای بیرون
نورپردازی شکیل نمای بیرون ساختمان

آیا میتوان نور طبیعی را در فضاهای تاریک شبیه سازی کرد؟

یکی از بهترین راه های موجود برای افزایش میزان روشنایی و بهبود وضعیت نورپردازی خانه، شبیه سازی نور طبیعی می باشد. هر چقدر هم شما از نور مصنوعی و لامپ استفاده کنید، باز هم نور طبیعی آفتاب باعث می شود تا زیبایی خانه شما تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که اتاق های تاریک که نورگیر زیادی ندارند، به راحتی نمی توانند از نور های طبیعی استفاده کنند. همین مسئله هم باعث شده تا یک سری مشکلات خاص برای افراد ایجاد شود. لازم به ذکر است که شبیه سازی نور طبیعی در فضا های تاریک، یک پروسه نسبتا سخت و دشوار است که بسته به نوع خانه و معماری خانه شما متغیر می باشد. در ابتدا شما باید ببینید امکان اعمال تغییر بر روی خانه وجود دارد یا نه! برخی از خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان اعمال تغییر بر روی آنها وجود ندارد. در نتیجه، در این خانه ها شما باید به دنبال استفاده از نور های طبیعی و مصنوعی مختلف باشید تا با مشکلی مواجه نشوید. جدا از این مسئله، شما با استفاده از یک سری لامپ های خاص می توانید به راحتی نور خورشید را شبیه سازی کنید.

نورپردازی خانه
نمایی از تورپردازی خطی پذیرایی

منظور از نورپردازی امنیتی برای منزل چیست ؟

نورپردازی خانه یا باغ به صورت امنیتی را می توان به عنوان دیگر روش نورپردازی شناسایی کرد که به علت داشتن یک سری ویژگی های خاص و کلیدی، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در این روش نورپردازی، افراد با استفاده از تکنیک های خاص می توانند زیبایی محیط را افزایش دهند. آنها جدا از افزایش زیبایی، امنیت خانه را با درگیری ذهنی با سارقین افزایش می دهند. خیلی از افراد تنها با روشن کردن یک لامپ ساده به دنبال استفاده از نورپردازی امنیتی هستند ولی در واقع این مسئله مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می نماید. نورپردازی های امنیتی به گونه ای طراحی شده اند تا حجم گسترده ای از فضا را روشن نمایند و به صاحبین خانه اجازه دهند تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی در خانه خود احساس راحتی داشته باشند. در نتیجه، استفاده از نورپردازی های امنیتی در دنیای امروزی ما اهمیت زیادی دارد. با استفاده از نورپردازی های امنیتی در زمان سفر های طولانی مدت یا در طول شب، شما به راحتی می توانید سارقین را گول بزنید تا فکر کنند که شما خانه هستید. توجه داشته باشید که همراه با لامپ، شما می توانید از حسگر های امنیتی هم برای بهبود وضعیت امنیت محیط استفاده نمایید.

نورپردازی فضای باز
مدلی از نورپردازی فضای باز

نورپردازی آشپزخانه شامل چند قسمت است؟

آیا شما هم به دنبال نورپردازی آشپزخانه هستید؟ آشپزخانه را می توان به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های خانه شناسایی کرد. آشپزخانه به عنوان قلب منزل شناخته شده می شود. خیلی از بانوان خانه دار مقدار زیادی از وقت با ارزش خود را در آشپزخانه گذرانده و در حال آماده سازی غذا ها، نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف هستند. ولی در این میان یک سوال مهم مطرح می شود: نورپردازی این قسمت از خانه چند قسمت دارد و در چه مراحلی صورت می گیرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نورپردازی در آشپزخانه، با استفاده از ابزار ها و روش های مختلفی صورت می گیرد. هر کدام از این ابزار ها و روش های نورپردازی به نحوی خاص بر روی محیط داخلی آشپزخانه تاثیر گذار هستند. در ضمن، شما باید این مسئله را نیز مد نظر خود قرار دهید که رعایت ترتیب در این روش نورپردازی ضروری نیست.

نورپردازی آشپزخانه
تاثیر نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی کانتر آشپزخانه

کانتر را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های یک آشپزخانه شناسایی کرد که اهمیت زیادی دارد. نورپردازی کانتر اهمیت زیادی دارد چرا که به شما کمک می کند تا خیلی راحت در شب آن را شناسایی نمایید. در ضمن، نورپردازی اپن آشپزخانه به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت تر جلوه آشپزخانه خود را بهبود ببخشید. شما می توانید از چراغ های زیر کابینتی استفاده نمایید و منابع نوری مختلفی را در جهت بهبود وضعیت خود مورد استفاده قرار دهید. همه این منابع نوری نتایج مطلوبی را برای شما در هنگام نورپردازی به همراه خواهند داشت.

نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی کانتر

نورپردازی کشو های آشپزخانه

دیگر روش محبوب برای نورپردازی در قسمت های داخلی آشپزخانه مربوط به کشو است. بی شک نورپردازی کشو به شما کمک می کند تا در شب آیتم های موجود درون کشو را خیلی راحت تر شناسایی کنید. البته که این نورپردازی فقط جنبه کاربردی نداشته و شما می توانید از آن برای زیبا تر کردن محیط هم استفاده نمایید. خیلی از افراد از سنسور های مخصوص استفاده می کنند تا فقط در هنگام شب و زمانی که شما درب کابینت را باز می کنید، چراغ روشن شود. این مسئله به شما برای صرفه جویی در مصرف انرژی هم کمک می کند.

نورپردازی کشوی آشپزخانه
طرحی زیبا از نورپردازی کشوی آشپزخانه

نورپردازی در جزیره آشپزخانه

خیلی از آشپزخانه ها، از جزیره استفاده می کنند. در صورتی که آشپزخانه شما هم از جزیره استفاده می کند نورپردازی آن قسمت اهمیت زیادی دارد. اگر برای آماده سازی غذا یا صرف غذا شما از جزیره استفاده می کنید، حتما باید به دنبال استفاده از نور های مستقیم و مخفی در جهت زیبا تر کردن آن باشید. نورپردازی در قسمت مرکزی یا به اصطلاح جزیره آشپزخانه باعث می شود تا شما خیلی راحت جلوه این قسمت از خانه را افزایش دهید. شما می توانید از نور های آویزان هم در این شرایط استفاده نمایید.

نورپردازی جزیره آشپزخانه
نورپردازی جزیزه آشپزخانه با چراغ آویز

نورپردازی بالا و پایین کابینت

دیگر روش موجود برای بالا بردن میزان جلوه آشپزخانه و بهبود وضعیت آن، نورپردازی در قسمت های بالایی و پایینی کابینت می باشد. خیلی از افراد نسبت به نورپردازی در قسمت های پایینی علاقه ای نشان نمی دهند ولی نورپردازی در قسمت های بالایی محبوبیت زیادی دارد. این نورپردازی حالت دکوراتیو داشته و خیلی کاربردی نمی باشد. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از آن در موقعیت های مختلف نسبتا رایج باشد. در ضمن، شما باید این مسئله را نیز مد نظر خود قرار دهید که نورپردازی قسمت های بالایی کابینت می تواند بر روی جلوه آن تاثیر گذار باشد.

نورپردازی کابینت
عکسی از نورپردازی بالا و پایین کابینت

نور پردازی خانه و آشپزخانه به صورت موردی

یکی از بهترین راه های موجود برای نورپردازی منزل و آشپزخانه، استفاده از نورپردازی موردی می باشد. به صورت کلی نورپردازی موردی به شما اجازه می دهد تا یک قسمت خاص از آشپزخانه را روشن نمایید. با روشن شدن یک قسمت خاص از آشپزخانه، شما به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید همان قسمت را برجسته نمایید. در نتیجه، نورپردازی موردی اهمیت زیادی داشته و به صورت مستقیم بر روی زیبایی محیط تاثیر گذار است. با استفاده از آن شما می توانید بر روی محیط تاثیرات مثبتی بگذارید.

نمای شیک نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی شیک آشپزخانه منزل

نورپردازی در بالای سینک

استفاده از نورپردازی در قسمت های بالایی سینک نیز به شما اجازه می دهد تا زیبایی آشپزخانه خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. به صورت کلی استفاده از نورپردازی در قسمت های بالایی سینک به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی سینک را در شب بهتر ببینید. به شما توصیه می شود تا از نور های زننده و جیغ در این قسمت استفاده نکنید تا با مشکلی مواجه نشوید. گاهی اوقات افراد فقط به علت ایجاد آلودگی بصری در آشپزخانه خود با مشکلات جدی مواجه شده اند که کنترل آن اصلا کار راحتی نبوده است.

نورپردازی بالای سینک
نگاهی به نورپردازی بالای سینک

نورپردازی توکار در آشپزخانه

اگر شما به دنبال استفاده از ابزار های توکار هستید، به راحتی می توانید نورپردازی خانه خود را به مراحل بعدی انتقال دهید. به صورت کلی نورپردازی توکار آشپزخانه به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی ابزار های توکار آشپزخانه خود را با نورپردازی ال ای دی ترکیب نمایید. با اینکه این روش نورپردازی با مزایای زیادی همراه است ولی، شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که نورپردازی توکار گاهی اوقات هزینه نسبتا بالایی را بر روی دست افراد می گذارد. در نتیجه، شما باید بودجه مناسبی را برای آن اختصاص دهید.

نورپردازی زیر کابینتی
نمایی از نورپردازی زیر کابینتی

نورپردازی سقف

آخرین مسئله ای که در این قسمت ما قصد بررسی آن را داریم، مربوط به نورپردازی سقف است. به صورت کلی نورپردازی سقف کار راحتی بوده و به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت تر میزان زیبایی آشپزخانه خود را افزایش دهید. شما می توانید از چراغ ها و ابزار های متنوعی برای نورپردازی سقف استفاده کنید. همین مسئله هم باعث شده تا نورپردازی در این قسمت اهمیت زیادی پیدا نماید. استفاده از ابزار هایی همچون چراغ های آویز و لوستر های مختلف به شما اجازه می دهد تا آشپزخانه خود را زیبا تر نمایید. شما می توانید از خدمات تیم های مشاوره ای فعال در این زمینه هم استفاده نمایید.

نورپردازی سقف
تاثیرات نورپردازی سقف

نورپردازی منزل دارای چند لایه می باشد ؟

به صورت کلی نورپردازی منزل از چند لایه مختلف تشکیل شده است. توجه به این لایه ها به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی نسبت به زیبا تر کردن خانه خود اقدام نمایید.

  1. اولین لایه ای که در نورپردازی خانه شما باید به آن توجه داشته باشید، نورپردازی محیطی می باشد. نورپردازی محیطی را می توان به عنوان یکی از مهم ترین لایه هایی شناسایی کرد که افراد با استفاده از آن کل خانه را روشن کرده و به صورت مستقیم قسمت های مختلف محل زندگی را تحت تاثیر خود قرار می دهند.
  2. دومین لایه مهم در نورپردازی مربوط به نورپردازی تاکیدی است. این نورپردازی برخی از قسمت ها و لوازم به کار رفته در خانه را برجسته می نماید. استفاده از آن شبه شما اجازه می دهد تا قسمت های خاصی از خانه همچون میز ها، مبل ها، تلویزیون و غیره را زیبا تر نمایید.
  3. دیگر روش نورپردازی، وظیفه ای می باشد. چراغ های آویز و چراغ های مطالعه در این روش نورپردازی قرار می گیرند. به صورت کلی با استفاده از این روش نورپردازی منزل شما می توانید از نور های کاربردی استفاده کنید. مثلا شما می توانید زیبایی اتاق مطالعه خود را افزایش دهید یا اینکه نور های مفیدی را در آشپزخانه نصب کنید.

از جمله مهم ترین تجهیزاتی که در این دسته بندی قرار می گیرند می توان به لامپ های رومیزی، لامپ های زیر کابینتی، لامپ های آویز و غیره اشاره کرد. همه این محصولات اهمیت زیادی داشته و به نحوی خاص بر روی شما تاثیر گذار هستند.

نورپردازی بسیار زیبا منزل
نورپردازی خطی منزل

کلام آخر

همانطور که در مقاله امروز ما مشاهده کردید، استفاده از نورپردازی خانه به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی زیبایی خانه یا منزل خود را افزایش دهید. البته که در این زمینه نکات زیادی وجود دارند که توجه به آنها به شما کمک می کند تا پروسه نورپردازی را به مراحل بعدی منتقل نمایید. توجه به روش ها، لایه ها و راه های نورپردازی در قسمت های مختلف خانه از جمله مهم ترین مواردی است که شما باید به آن توجه داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی پس از این کار مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم