کدام نورپردازی برای سقف سرویس بهداشتی و حمام مناسب است ؟

کدام نورپردازی برای سقف سرویس بهداشتی و حمام مناسب است ؟

به طور کلی روشنایی و نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام نسبت به طراحی دکوراسیون و نورپردازی سایر فضاها و اتاق های خانه در اولویت های پایین تری قرار دارد اما با بزرگ تر شدن این فضا و ظرافت بیشتر در طراحی داخلی آن ها، ضرورت نورپردازی مناسب حمام و سرویس بهداشتی بیش تر از گذشته مطرح شده است. اگر می خواهید فضای مناسبی را در سرویس بهداشتی و حمام خود ایجاد کنید، باید با دقت نورپردازی را طراحی کنید. به طور کلی نورپردازی عمومی یا محیط برای ایجاد یک روشنایی کلی و همچنین استفاده از نورپردازی های وظیفه ای و تاکیدی ممکن است مورد نیاز باشد که به سبک و نوع طراحی و هم چنین وسایل و لوازم موجود در این فضاها وابسته است. برای نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی باید نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه شرح داده می شود.

انتخاب نورهای مخفی یا آشکار

در ابتدا بهتر است تصمیم بگیرید که برای نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام منزل خود کدام نوع نورپردازی را ترجیح می دهید. نورپردازی آشکار و به کار بردن انواع چراغ ها و لامپ های سقفی با طراحی های مدرن و منحصر به فرد می توانند جالب توجه باشند اما از طرف دیگر، نورپردازی مخفی با داشتن مزایای زیادی از جمله نور غیر مستقیم و ملایم نیز همیشه و در همه فضا ها مورد توجه و پر طرفدار بوده است. برای طراحی و اجرای نورپردازی مخفی با استفاده از جدید ترین و با کیفیت ترین تجهیزات نورپردازی می توانید از متخصصان مینفری کمک بگیرید.

نورپردازی مخفی در سقف های کاذب

نورپردازی مخفی در سقف های کاذب
نورپردازی مخفی در سقف های کاذب

در فضای سرویس بهداشتی و حمام به طور معمول از سقف های کاذب استفاده می شود. این سقف های کاذب با کوتاه تر کردن سقف سرویس بهداشتی و حمام، علاوه بر ایجاد زیبایی در فضا موجب بهبود نور پردازی آن نیز می شوند. سقف های کاذب از متریال مختلفی ساخته می شوند و در انواع طرح ها، رنگ ها و شکل های متنوعی در بازار موجود هستند. سقف های کاذب پی وی سی به شکل تایل یا نواری از جمله آن ها هستند. که برای فضای مرطوب سرویس بهداشتی و حمام نیز بسیار مناسب هستند. با استفاده از این سقف های کاذب می توان نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام را به صورت مخفی انجام داد و لامپ ها و چراغ ها را درون آن ها نصب کرد. گاهی ممکن است از لامپ های ریسه ای نیز در طراحی های مختلف استفاده گردد.

نورپردازی بخش های مختلف سرویس بهداشتی

در طراحی های نوین دیگر مثل گذشته از یک چراغ برای روشن کردن کل فضای سرویس بهداشتی یا حمام استفاده نمی شود بلکه تلاش می شود تا با درآمیختن هنر و معماری از المان های موجود در این فضاها استفاده کرده و نورپردازی را به شیوه ای جذاب و موثر انجام داد. برای مثال در نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام بهتر است سقف را به چند بخش تقسیم کرد و نورپردازی ها را به صورت جداگانه انجام داد. بالای آینه و کابینت روشویی، قسمت وان یا دوش و بخشهای دیگر از این جمله هستند. باید توجه کرد که معمولا یک بخش مرکزی نیز برای تامین نور محیطی یا عمومی کل فضای سرویس بهداشتی و یا حمام در نظر گرفته می شود. علاوه بر این نورپردازی را در دیوار اطراف آینه و یا کناره های کابینت روشویی نیز می توان انجام داد که جلوه بسیار زیبا و جذابی خواهد داشت.

نکات مهم در نورپردازی در اطراف آینه

نکات مهم در نورپردازی در اطراف آینه
نکات مهم در نورپردازی در اطراف آینه

نورپردازی مناسب و صحیح در سرویس بهداشتی و حمام می تواند باعث شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و اعتماد به نفس شما را در طول روز تقویت می کند. یکی از مواردی که رعایت آن اهمیت زیادی دارد این است که از افزودن نور مستقیم بالای آینه باید خودداری شود این مورد حتی شامل لامپ های توکار در سقف نیز می شود. این نوع نورپردازی موجب می شود یک نور شدید روی پیشانی شما افتاده و سایه های عمیقی را زیر چشم، بینی و چانه ایجاد کند. این نور نه تنها برای اصلاح و آرایش نامناسب است، بلکه از نظر بصری می تواند 10 سال شما را پیر تر نشان دهد. وقتی افراد در آینه به خود نگاه می کنند باید بهترین ظاهر خود را داشته باشند.

اهمیت رعایت تقارن در نورپردازی

در برخی قسمت های سرویس بهداشتی و حمام مثل آینه رعایت تقارن نورپردازی بسیار اهمیت دارد. نور نامتقارن اشتباه آشکاری است. قرار دادن یک نوع نورپردازی در یک سمت در سقف یا دیوار بالای آینه، روشنایی غیر یکنواختی ایجاد می کند و نظافت و استفاده از آینه را با مشکل روبرو می کند. هم چنین بهتر است از لامپ هایی استفاده شود که سایه های کم تری ایجاد می کنند. نورپردازی باید به صورت متقارن در دو طرف آینه روی دیوار یا سقف انجام شده و یا از یک نور نواری یکنواخت اطراف آن استفاده کرد.

تامین نور کافی برای روشنایی سرویس بهداشتی و حمام

تامین نور کافی برای روشنایی سرویس بهداشتی و حمام
تامین نور کافی برای روشنایی سرویس بهداشتی و حمام

در هنگام طراحی و اجرای نورپردازی سقف سروس بهداشتی و حمام باید توجه کرد که نور کافی برای روشنایی قسمت های مختلف تامین شود.  برای مثال همان طور که قبلا عنوان شد نورپردازی در بالای آینه یا روشویی از بخش های مهم است که علاوه بر بحث های مربوط به زیبایی نیاز به روشنایی بیشتری در این قسمت وجود دارد. داشتن انعطاف پذیری برای تنظیم نور واقعاً مهم است، به همین دلیل است که شما باید دقیقاً مانند آن چه در اتاق های دیگر خانه انجام می دهید در سرویس بهداشتی و حمام نیز آن ها را در نظر بگیرید و لامپ های کم نور و پر نور را در ترکیب با یکدیگر به کار بگیرید تا فضایی گرم و آرام ایجاد کنید. سرویس های بهداشتی و حمام ها برای دید بهتر و احساس روشن و تمیز بودن اغلب به نور سفید و روشن تری نیاز دارند.

انواع لامپ های مورد استفاده در سرویس بهداشتی

از لامپ ها و منابع روشنایی متنوعی می توان برای نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد. اما این لامپ ها باید دارای ویژگی های مشخصی باشند از جمله این که بهتر است ضد آب باشند تا در فضای مرطوب سرویس بهداشتی و حمام ایجاد مشکل نکنند. به طور کلی در نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام می توان از منابع روشنایی حدود 75 تا 100 وات و یا لامپ های فلورسنت با قدرت 24 تا 26 وات و یا لامپ های LED 20 تا 24 واتی استفاده کرد که همان طور که مشخص است استفاده از لامپ های ال ای دی از نظر مصرف انرژی به صرفه تر بوده و پربازده تر نیز هستند. استفاده از دیمرها در نورپردازی و کم کردن نور سبب می شود تا روشنایی لامپ چشمان شما را در اول صبح آزار ندهد علاوه بر این روشنایی ملایمی برای استفاده در شب هنگام داشته باشید.

انتخاب لامپ ها با توجه به سبک سرویس بهداشتی

انتخاب لامپ ها با توجه به سبک سرویس بهداشتی
انتخاب لامپ ها با توجه به سبک سرویس بهداشتی

لامپ ها و منابع روشنایی را متناسب با سبک و دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام انتخاب کنید. اگر سرویس بهداشتی و یا حمام شما به سبک کلاسیک است، چراغ های تزئینی گرد انتخاب های مناسبی هستند. اما در صورتی که سبک آن مدرن است می توانید از نورافکن ها استفاده کنید و نور را روی وسایل مختلف در فضا پراکنده کنید. در سبک های مدرن تمایل به سمت استفاده از نورهای مخفی نیز زیاد است زیرا جذابیت بیشتر توامان با سادگی بیشتری ایجاد خواهند کرد.

استفاده از لامپ های LED به عنوان گزینه های مناسب

لامپ های LED نه تنها در مصرف برق و انرژی صرفه جویی می کنند بلکه طول عمر و دوام زیادی داشته و نیازی به تعویض آن ها برای مدت چندین سال وجود نخواهد داشت. استفاده از لامپ های LED فضایی ساده، مرتب، تمیز و مدرن ایجاد می کند. به علاوه، لامپ های LED جدیدتر دارای وات و روشنایی بیشتری هستند و کیفیت نور آن ها نسبت به قبل گرم تر است و هنگام ترکیب آن ها با لامپ های رشته ای از یکپارچگی بیشتری برخوردار هستند. لامپ های LED تنوع گسترده ای دارند و می توان به راحتی مدل های مناسب را برای نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام انتخاب کرد.

نورپردازی توکار برای سقف سرویس بهداشتی و حمام

نورپردازی توکار برای سقف سرویس بهداشتی و حمام
نورپردازی توکار برای سقف سرویس بهداشتی و حمام

از لامپ ها و چراغ های توکار می توان در نورپردازی سقف سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد. این لامپ ها نیز جذابیت فوق العاده ای دارند اما برای تامین نور کافی به طور معمول تعدادی از آن ها را با فواصل معین حدود 2 تا 3 اینچ از یکدیگر نصب می کنند. که می توان محل های نصب را مطابق با الگوها و طرح های هندسی متنوع و زیبا انجام داد. روشنایی هریک از این لامپ ها معمولا در محدوده ی 700 تا 1200 لومن است.  تعداد این لامپ ها را باید متناسب با بزرگی فضای سرویس بهداشتی و حمام تعیین کرد.

استفاده از چراغ های آویزان در سقف سرویس بهداشتی و حمام

چراغ های آویزان کم تر متداول هستند و معمولا برای سقف های بلند استفاده می شوند. اگر تمایل به استفاده از چراغ های روکار و تا حدودی آویزان دارید بهتر است مکان آن را طوری انتخاب کنید که از تابش مستقیم نور به سمت سر افراد خودداری شود زیرا این کار موجب آزاردگی می شود به ویژه مثلا اگر روبروی آینه نصب شده و به چشم منعکس شود. می توانید از این چراغ در قسمت ورودی فضای سرویس بهداشتی یا حمام استفاده کنید تا از پشت فضا را روشن کند. چراغ های روکار با تنوع زیاد علاوه بر تامین نور کافی به عنوان یک عنصر دکوراتیو می توانند برای زیبایی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

نکات مربوط به روشنایی دوش و وان در حمام

نکات مربوط به روشنایی دوش و وان در حمام
نکات مربوط به روشنایی دوش و وان در حمام

معمولاً تصور می شود استفاده از یک منبع روشنایی در بالای وان کافی است اما بهتر است که روشنایی در دو انتهای وان انجام شود و این در واقع بهترین حالت است. برای روشنایی اطراف دوش نیز باید توجه کرد که موارد ایمنی باید رعایت شده و حتی الامکان لامپ ها و منابع روشنایی با فاصله مناسب از دوش قرار بگیرند. هم چنین باید مطمئن شد که از لامپ های مناسب برای این بخش ها که دارای رطوبت بالایی هستند استفاده می شود.

اهمیت استفاده از نورهای تاکیدی

در صورتی که تمایل به قرار دادن اثر هنری و یا گل و گیاه در سرویس بهداشتی و یا حمام منزل خود دارید می توانید از نور تاکیدی برای نورپردازی آن استفاده کنید.

استفاده از کلیدهای جداگانه برای روشن و خاموش کردن

یک نکته مهم این است که برای روشن کردن فن تهویه یا هواکش سرویس بهداشتی و حمام و لامپ های آن ها کلیدهای جداگانه ای در نظر گرفته شود. علاوه بر این  بهتر است برای لامپ های بخش های مختلف نیز کلیدهای مخصوص به خود تعبیه شود تا در صورت لزوم از آن ها استفاده شده و به دلخواه میزان نور قابل کنترل و تنظیم شدن باشد. برای مثال نیازی نیست هربار که شما فقط برای شست و شوی دست هایتان وارد سرویس بهداشتی می شود کل لامپ ها و فن یا هواکش روشن شوند.

منابع: ylighting ،forbes ،archiproducts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم