انواع نور مخفی های مناسب برای سقف پذیرایی

انواع نور مخفی های مناسب برای سقف پذیرایی

انواع نور مخفی سقف پذیرایی

در نورپردازی به روش مخفی برای سقف پذیرایی باید به موارد مختلفی توجه کرد تا نورپردازی آن طور که باید و شاید بتواند وظایف کاربردی و اهداف زیبایی شناسی را در دکوراسیون داخلی منزل به انجام برساند.

روشنایی کافی را برای سالن پذیرایی تامین کنند.

نورپردازی مخفی سالن پذیرایی باید قابلیت این را داشته باشد که بتواند حداکثر روشنایی مطلوب را برای زمان های مورد نیاز، ارائه بدهد. به عبارت دیگر به خصوص وقتی که افراد تمایل دارند که تمام نورپردازی سالن پذیرایی از طریق نورهای مخفی انجام شود باید این نورپردازی با شدت و قدرت مناسبی انجام شود تا قادر به ایجاد روشنایی کافی در بخش های دلخواه سالن، از جمله بخش مرکزی آن باشد.

در جهت ها و زاویه های مناسب نصب شوند.

انواع نور مخفی سقف پذیرایی
در جهت ها و زاویه های مناسب نصب شوند.

جهت و زاویه نصب نور مخفی موجب می شود تا تاثیر نورپردازی به خوبی مشخص شود. بنابراین بهتر است با بررسی دقیق نوع دکوراسیون داخلی، لامپ های مخفی با شدت های مختلف را نصب کرد. به علاوه باید مراقب بود که منبع نور پنهان مانده و شدت و زاویه نور نیز افراد حاضر در سالن را آزار ندهد.

رنگ مناسبی داشته باشند.

در صورتی که برای تامین نور اصلی سالن پذیرایی از نورهای مخفی استفاده می شود بهتر است نور سفید و زرد را در اولویت قرار داد. استفاده از نورهای رنگی نامتناسب می تواند تاثیر نامطلوبی روی فضای سالن گذاشته و یک محیط شلوغ و آزار دهنده ایجاد کند.

تکنیک های سایه روشن و لایه بندی نور برای بخش های مختلف سالن را نباید فراموش کرد.

انواع نور مخفی سقف پذیرایی
تکنیک-های-سایه-روشن-و-لایه-بندی-نور-برای-بخش-های-مختلف-سالن-را-نباید-فراموش-کرد.

همان طور که در نورپردازی های مختلف عنوان شده است یکی از اساسی ترین اصول نورپردازی داخلی ساختمان لایه بندی کردن نورها و استفاده از تکنیک های سایه روشن است. یک سالن پذیرایی که به طور یکنواخت روشن شده است هیچ گونه جذابیتی نخواهد داشت. به کمک نورهای مخفی این تکنیک ها را بهتر می توان اجرا کرد زیرا در این نوع نورپردازی با پرتوها و انعکاس نور سروکار داریم.

مصرف برق و عمر مفید لامپ های مورد استفاده

با توجه به این که در اجرا و نصب انواع نور مخفی سقف پذیرایی تلاش بر این است که تا حد امکان نصب ها به صورت توکار و دور از دید انجام شود باید توجه کرد که ممکن است تعویض و تعمیر این منابع روشنایی کمی دشوار باشد بنابراین استفاده از لامپ ها و منابع روشنایی با کیفیت و دارای طول عمر طولانی در اولویت خواهد بود تا از این طریق هزینه های بعدی به حداقل برسد. علاوه بر این مصرف برق این منابع نیز مهم است اگرچه عمدتا در حال حاضر منابعی که استفاده می شود از جمله لامپ های کم مصرف هستند. با استفاده از محصولات شرکت مینفری می توانید از کیفیت و طول عمر تجهیزات روشنایی اطمینان داشته باشید.

نورپردازی های هوشمند

نورپردازی های هوشمند
نورپردازی های هوشمند

نورپردازی های هوشمند رفته رفته تبدیل به یک ضرورت برای منازل مسکونی و دفاتر کاری و اداری می شوند. استفاده از این نوع نورپردازی مزایای زیادی دارد که ابتدایی ترین آن راحتی در استفاده از روشنایی سالن است. به ویژه برای سالن های پذیرایی که عمدتا مساحت بزرگتری نسبت به اتاق های دیگر خانه دارند استفاده از این نورپردازی موجب صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های مربوطه خواهد شد. سنسورهای مختلفی وجود دارد که از آن ها می توان در هنگام نصب انواع نور مخفی سقف پذیرایی استفاده کرد. استفاده از نورپردازی مخفی هوشمند، سالن پذیرایی شما را مدرن تر جلوه خواهد داد.

سنسورهای حرکتی

اگر تمایل دارید در هر بخش از سالن پذیرایی که قدم می گذارید لامپ های آن بخش به صورت خودکار برای شما روشن شود می توانید از این نوع سنسور برای نورپردازی پذیرایی خود استفاده کنید. همان طور که از نامشان مشخص است این نوع سنسورها به حرکت حساس هستند.

سنسورهای نوری

انواع نور مخفی سقف پذیرایی
سنسورهای نوری

سنسورهای نوری به شدت نور حساسیت دارند. در واقع هدف از استفاده از این سنسورها این است که همیشه فضایی از سالن پذیرایی که مد نظر ما قرار دارد حداقل روشنایی را داشته باشد. از این سنسور در برخی بخش های پر تردد سالن پذیرایی مثل راهرو ها و راه پله ها استفاده می شود. به ویژه در شب هنگام استفاده از این سنسورها بسیار مطلوب است. وقتی روشنایی کلی سالن کم می شود سنسورها فعال شده و سبب می شود لامپ های بخش مورد نظر روشن شود.

سنسورهای تنظیم نور

سنسورهای تنظیم نور که توسط شرکت مینفری در کیفیت های بالا عرضه می شود با لمس آرام فعال می شوند و علاوه بر خاموش و روشن کردن لامپ ها، با استفاده از آن ها می توان شدت نور را در هر قسمت از سالن پذیرایی به میزان دلخواه تنظیم کرد. سنسور دیمر استیل و سنسور دیمر حرارتی مخفی دو نوع از این سنسورهای پرکاربرد هستند. برای استفاده از سنسور دیمر استیل باید آن را به آرامی لمس کرد در حالی که سنسور دیمر حرارتی معمولا به صورت مخفی برای مثال پشت یک قطعه چوب نصب شده و با لمس آرام آن چوب در محل سنسور، تغییرات لازم در قطع و وصل و تنظیم شدت روشنایی می تواند انجام شود.

انواع تجهیرات و لامپ های مورد استفاده

انواع نور مخفی سقف پذیرایی
انواع تجهیرات و لامپ های مورد استفاده

برای نصب انواع نور مخفی سقف پذیرایی با توجه به نوع طراحی و شدت های نور مورد نظر در بخش های مختلف از منابع متفاوتی می توان استفاده کرد.

چراغ های توکار مربعی و گرد

چراغ های توکار به شکل های هندسی مختلفی می تواند وجود داشته باشد و در طراحی و اجرای انواع نور مخفی سقف پذیرایی مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال چراغ های توکار دایره ای، مربعی و مستطیلی از انواع آن هستند. در صورتی که برای اجرای نور مخفی پذیرایی از این لامپ ها استفاده شود می توانند بسته به نوع، نور نقطه ای متمرکز و یا نور یکنواخت ایجاد کنند که به آن ها پنل نیز گفته می شود. لامپ های نقطه ای معمولا دارای تمرکز نور هستند گاهی لنز این لامپ ها امکان ایجاد تغییرات و تنظیم شدت تمرکز نور را نیز مهیا می کند. هنگام استفاده از این لامپ ها در نورپردازی مخفی، تلاش می شود تا در مکان مناسبی به صورت پنهان نصب شوند.

ریسه ها

ریسه ها
ریسه ها

ریسه های نور مخفی از نوع LED یا SMD هستند و یکی از انواع نور مخفی سقف پذیرایی به شمار می روند. این ریسه ها نور یکنواخت در طول زیاد ایجاد می کنند. اگر طول مورد نظر محدود باشد بسته به نوع کاربردها از پروفیل هایی که SMD ها در آن ها جایگذاری شده اند می توان استفاده کرد که البته اغلب در سقف استفاده نمی شوند. ریسه ها به ویژه ریسه های رنگی بیشتر نورپردازی دکوراتیو محسوب می شوند چرا که برای زیبایی و تزیین به سقف پذیرایی افزوده می شوند. البته در صورتی که شدت نور کافی داشته و رنگ آن ها سفید یا زرد باشد می توانند جز نورپردازی اصلی سقف قرار بگیرند.

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری دسته جدیدتری از منابع نوری هستند. این فیبرها روشنایی های کوچک نقطه ای اما با تعداد زیاد فراهم می کنند و می توانند در طراحی های مدرن و مناسب زیبایی و جذابیت خیره کننده ای به وجود آورند. از فیبرهای نوری بیشتر در سقف های کشسان استفاده می شود اما به تنهایی و در بسترهای دیگر نیز قابلیت کاربرد دارند.

شست و شوی سقف با نور

شست و شوی سقف یا دیوار با نور یک تکنیک فوق العاده در اجرای انواع نور مخفی سقف پذیرایی به شمار می رود. با استفاده از این روش تمام آن چه که از نور مخفی انتظار دارید را می توانید داشته باشید. طراحی های متنوعی می توان در نظر گرفت اما به طور کلی در این روش سطح سقف یا سطح دیوار توسط پرتوهای نوری که منبع آن ها پنهان شده است روشن می شوند این روشنایی، نور عمومی مورد نیاز را در شدت های متفاوت تامین می کند و جذابیت زیادی به وجود می آورد. پرتوهای نور حتی ممکن است تا طول زیادی کشیده شده و روشنایی ایجاد کند. یکی از ویژگی های بسیار مهم آن این است که در زوایای مختلفی می توان تنظیمات را انجام داد.

زیرسازی و نصب نورهای مخفی در سقف پذیرایی

زیرسازی و نصب نورهای مخفی در سقف پذیرایی
زیرسازی و نصب نورهای مخفی در سقف پذیرایی

نصب انواع نور مخفی سقف پذیرایی به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد تا بتواند همه موارد لازم را از دید پنهان کرده و با تنظیم دقیق زوایا و جهات نور کافی را فراهم کند. معمولا نصب نورهای مخفی نسبت به لامپ های آشکار ممکن است به کار و زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. چرا که در قدم اول زیر سازی، سیم کشی ها و تامین منابع تغذیه باید انجام شود و پس از آن نیاز به یک بستر دکوراتیو برای مخفی کردن منابع نور وجود خواهد داشت. این بستر دکوراتیو از متریال مختلفی می تواند تهیه شود از جمله کناف، گچ، ام دی اف، چوب و فیلم ها و ورق های پلاستیکی.

استفاده از پروفیل های مختلف برای نصب نور مخفی

از پروفیل ها به دلیل سبک بودن تنوع شکلی و امکان استفاده از آن ها در فضاهای مختلف و قسمت های مختلف سقف پذیرایی و هم چنین به دلیل نصب راحت و محکم لامپ ها در آن ها بسیار استفاده می شود. این پروفیل ها قابلیت هم رنگ شدن با کل سقف را دارند و در حالت کلی ممکن است تفکیک آن ها از سقف دشوار باشد. پروفیل ها از جنس و متریال مختلفی مثل پلیمرها یا فلزات تولید می شوند. پروفیل ها معمولا در کنج دیوار و سقف نصب می شوند اما حالت های نصب آن ها تنوع زیادی دارد.

نور مخفی در کناف

شاید امروزه کناف در نورپردازی سقف های پذیرایی بیشترین استفاده را داشته باشد و معمولا در اکثر خانه ها به کار رفته است. کناف به نوعی جایگزین گچکاری و رابیتس محسوب می شود و نصب آن سریع تر بوده و هزینه کمتری نیز خواهد داشت. کناف ها پانل هایی با روکش گچی هستند که به صورت پیش ساخته موجودند اما امکان پیاده سازی و اجرای شکل های هندسی متنوع با آن ها وجود دارد و با سهولت بیشتری نسبت به متریال دیگر انجام می شود. علاوه بر این عایق بوده و بسیار سبک هستند. همین ویژگی ها سبب می شود که هنگام نورپردازی داخلی به عنوان اولین گزینه ها برای بسترسازی اجرای نور مخفی مورد توجه قرار داشته باشد. به طور معمول از کناف برای ایجاد باکس های نور و نصب نورهای نواری مخفی در آن ها استفاده می شود.

نور مخفی در سقف های کاذب شفاف پلیمری

نور مخفی در سقف های کاذب شفاف پلیمری
نور مخفی در سقف های کاذب شفاف پلیمری

سقف های کاذب پلیمری در قالب های تایل و یا پانل در بازار موجود هستند برخی از انواع این سقف ها نیمه شفاف یا شفاف بوده و می توان لامپ ها را در آن ها قرار داد و نورپردازی را به صورت مخفی پیاده سازی کرد. در سالن های پذیرایی معمولا در صورت تمایل از این پانل ها به صورت ترکیبی با کناف و یا ام دی اف استفاده می شود تا جذابیت بصری بیشتری ایجاد کند. این پانل ها می توانند تنوع طرح و رنگ زیادی داشته باشند.

نور مخفی در سقف کشسان

سقف های کشسان وقتی تمام زیبایی خود را آشکار می کنند که در آن ها نورپردازی انجام می شود. این سقف ها نوعی سقف کاذب به شمار می روند و به ارتفاع مشخصی جهت پیاده سازی احتیاج دارند. در این سقف ها نور پردازی توسط لامپ های مختلفی می تواند انجام شود و تصویر روی سقف کشسان را روشن کند اما استفاده از فیبرهای نوری به صورت ترکیبی با این سقف ها جلوه فوق العاده جذابی به وجود خواهد آورد.

منابع: thespruce ،richtersystem

2 thoughts on “انواع نور مخفی های مناسب برای سقف پذیرایی

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم