تاثیر نورمخفی پذیرایی در دکوراسیون داخلی

تاثیر نورمخفی پذیرایی در دکوراسیون داخلی

نور مخفی پذیرایی و به طور کلی نورپردازی پذیرایی شاید یکی از با اهمیت ترین پارامترها در دکوراسیون داخلی باشد. نورپردازی در نگاه اول ممکن است کار ساده ای به نظر برسد اما می تواند تغییر اساسی در فضای خانه و دکوراسیون داخلی ایجاد کند. نورهای مخفی فراتر از جواهرات در خانه هستند و امروزه بخشی از نیازهای اساسی خانه و خصوصا سالن پذیرایی به شمار می رود. طراحی نورپردازی پذیرایی و انتخاب روشنایی های مناسب برای آن به بهبود دکوراسیون داخلی و افزودن فضای دنج در فضای پذیرایی کمک می کند. بهتر است لامپ ها قابل تنظیم باشند زیرا آن ها به شما امکان می دهند نور را در شب، یا در روز برای برخی از وقایع و مهمانی ها و هم چنین با توجه به روحیه خود کنترل کنید.

ضرورت استفاده از نورهای مخفی

اگر می خواهید فضای دراماتیک در سالن پذیرایی خانه ی خود ایجاد کنید، نور مخفی پذیرایی یکی از بهترین گزینه ها است. منابع روشنایی پنهان شده و تنها چیزی که دیده می شود نوری است که ساطع می شود. این نوع نورپردازی را می توانید در هر قسمت از پذیرایی اجرا کنید. حتی استفاده ی کمی از نور مخفی و پنهان می تواند برای فضا و دکوراسیون داخلی پذیرایی شما معجزه کند. استفاده از لامپ ها و نورهای مخفی برای تأکید بر ویژگی های معماری، برجسته سازی مناطق کاربردی پذیرایی و ایجاد یک درخشش گرم و صمیمی بسیار عالی است و به طور کلی یک روش شیک برای افزودن درام و جلوه به هر طرح منحصر به فردی است.

استفاده از مواد و متریال مختلف در کنار نور مخفی

استفاده از مواد و متریال مختلف در کنار نور مخفی
استفاده از مواد و متریال مختلف در کنار نور مخفی

در بسیاری از ساختمان های امروزی در کنار نور های مخفی از طراحی های زیبا با استفاده از موادی مثل چوب، ام دی اف، سنگ، یا موارد دیگر استفاده می کنند. نوع این مواد و طراحی ها وابسته به سبک پذیرایی است اما زیبایی کاربرد نور مخفی پذیرایی را چند برابر می کند. استفاده از تیرک های چوبی یا ام دی افی یک راه خوب و جذاب برای پنهان کردن منابع نور و لامپ ها است.

نور مخفی را در چه بخش هایی از پذیرایی می توان اجرا کرد؟

یکی از انواع نورپردازی که در نورپردازی داخلی بسیار متداول است و در اکثر خانه ها اجرا می شود استاده از لامپ ها و ریسه های مخفی در دورتادور سقف سالن پذیرایی و پنهان کردن لامپ ها توسط کناف، گچبری و یا چوب است. انعکاس و تابش نور بسته به سلیقه ی شخصی و نظر طراح می تواند رو به دیوار و یا روی سقف به سمت مرکز باشد که هرکدام جلوه ی خاص خود را دارد. از این نورها می توان در کنار لوستر ها و چراغ های آویزان برای تنظیم روشنایی دلخواه به کار برد. دور شومینه نیز فضای مناسبی برای کارگذاشتن نورهای مخفی به ویژه نورهای مخفی نواری و یکنواخت است که یک تابش گرم و دلچسب ایجاد می کند.

استفاده از نورپردازی مخفی در اطراف میز غذاخوری در پذیرایی

استفاده از نورپردازی مخفی در اطراف میز غذاخوری در پذیرایی
استفاده از نورپردازی مخفی در اطراف میز غذاخوری در پذیرایی

به طور معمول در اکثر سالن های پذیرایی به ویژه وقتی فضا به اندازه کافی بزرگ باشد نورپردازی اطراف میز غذاخوری بسیار مطلوب و زیبا است. شاید استفاده از آویز های بلند و لوستر های مدرن در بالای میز بسیار متداول تر از استفاده از نورهای مخفی باشد اما بهتر است بدانیم نور های مخفی بدون ایجاد خیرگی و با نور ملایم خود می توانند راحتی بیشتری برای شما و مهمانانتان در هنگام غذا خوردن به همراه داشته باشند.

استفاده از ترکیب انواع منابع روشنایی

نورمخفی در پذیرایی فضای خنثی را به ناحیه ای زنده تبدیل می کند و طراحی خلاقانه آن می تواند یک اتاق کسل کننده را فقط با یک ضربه کلید به یک اتاق دیدنی تبدیل کند. اما در کنار نورهای مخفی استفاده از منابع روشنایی متنوع می تواند فضا را دلپذیر تر نشان بدهد. در سالن پذیرایی در گوشه ها و کنج های خانه و همین طور در کنار مبلمان معمولا از انواع آباژورها استاده می شود که به طور موثری دکوراسیون داخلی خانه و پذیرایی را بهبود می دهند. از طرف دیگر بهتر است در هنگام استفاده از نور مخفی پذیرایی تنوع را فراموش نکرده و از انواع طراحی های مختلف نور مخفی با رنگ های متفاوت و همین طور انعکاس در جهت های مختلف بهره برد.

نورپردازی با در نظر گرفتن مرکز سالن پذیرایی

نورپردازی با در نظر گرفتن مرکز سالن پذیرایی
نورپردازی با در نظر گرفتن مرکز سالن پذیرایی

در اغلب نورپردازی های مربوط به سالن پذیرایی به طور معمول بخش نشیمن سالن و درواقع میز وسط مبلمان به عنوان مرکز نورپردازی در نظر گرفته می شود اگرچه در سالن های بزرگتر می توان فضا را به چند بخش تقسیم کرده و چند مرکز برای نورپردازی در نظر گرفت برای مثال میز غذاخوری هم می تواند به عنوان یکی از این بخش ها در نظر گرفته شود. اما معمولا نورپردازی اصلی در پیرامون مبل ها و میز وسط آن انجام می شود. در برخی از طراحی ها از منابع آشکار مثل آویزها و لوسترها استفاده می شود و در سبک های مدرن و خلوتتر نورهای مخفی با استقبال بیشتری روبه رو هستند. لایه بندی یا سطح بندی را در پیاده سازی نور مخفی پذیرایی نباید فراموش کرد. علاوه براین بسته به نقشه فضا، چیدمان وسایل و دکوراسیون داخلی رعایت تقارن می تواند در برخی موارد بر زیبایی نورپردازی بیافزاید.

رنگ نورهای مخفی مورد استفاده در سالن پذیرایی

رنگ لامپ هایی که برای نورپردازی مخفی سالن پذیرایی انتخاب می کنید بسیار مهم است. برای مثال اگر می خواهید با استفاده از نور مخفی نور محیطی را فراهم کنید بهتر است از رنگ های سفید و زرد به صورت ترکیبی استفاده کنید و در صورتی که در برخی بخش ها و لایه ها صرفا زیبایی و بهبود دکوراسیون مد نظر شما است از نورهای رنگی متناسب با فضا و وسایل نیز می توان استفاده کرد.

استفاده از لامپ های توکار در سقف سالن پذیرایی

استفاده از لامپ های توکار در سقف سالن پذیرایی
استفاده از لامپ های توکار در سقف سالن پذیرایی

این لامپ ها قیمت نسبتا مناسبی دارند و بسیار پرکاربرد هستند. علاوه بر این برای نصب نیاز به جاسازی دشواری ندارند اگرچه لامپ های توکار در نورپردازی سقف به طور کامل از دید پنهان نیستند اما می توانند جزء نورهای مخفی به شمار بیایند. این لامپ ها به ویژه در سقف های کوتاه پذیرایی بسیار مورد استفاده هستند. یکی از نکات منفی در مورد این لامپ ها این است که هدایت نور به صورت مستقیم بوده و قابل تغییر و تنظیم نیست. شاید لامپ های توکار را در طراحی نور مخفی نمای بیرون ساختمان نیز مشاهده کرده باشید که معمولا در قاب پنجره ها نصب می گردد.

استفاده از لامپ های دفنی در کف سالن پذیرایی

لامپ های دفنی کف، درست مانند لامپ های توکار سقفی حدود 90 درصد پنهان هستند بدنه ثابت آن ها قابل مشاهده نیست، اما از بالای لامپ، لنز آن قابل مشاهده است. این لنز ضخیم و در برابر ضربه مقاوم است. کاربرد این لامپ ها در پذیرایی می تواند بسیار جلب توجه کند البته باید در طراحی ملاحظاتی را در نظر گرفت که نور آن مستقیم به چشم نتابد و سبب ایجاد حس آزردگی در چشم ها نشود.  یکی از بهترین مکان ها برای نصب آن ها به خصوص در خانه های مدرن در قسمت های کنج پذیرایی برای مثال در کنار پنجره ها و کنار درختچه ها یا گلدان ها است.

استفاده از تکنیک wall washing برای نورپردازی پذیرایی

استفاده از تکنیک wall washing برای نورپردازی پذیرایی
استفاده از تکنیک wall washing برای نورپردازی پذیرایی

این تکنیک، یک روش طراحی روشنایی است که با استفاده از چراغ های مخفی، یک اتاق را با انداختن نور به دیوارها یا سقف اتاق روشن می کند. برای این کار می توان شکاف هایی در دیوار یا سقف ایجاد کرد و با پنهان کردن منبع نور، با انعکاس آن دیوار یا سقف را روشن کرد.

شلف ها و نورپردازی مخفی در آن ها

شلف ها در ساختمان های مدرن همراه با نورپردازی مخفی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. شما می توانید یادگاری های خود از یک سفر جالب، هدایایی که از دوستانتان گرفته اید، کتاب ها و یا ظرف های عتیقه ای که محبوب شما هستند را در این شلف ها نگه داری کرده و به کمک نورهای مخفی آن ها را به زیبایی به نمایش بگذارید. در شلف ها از نورهای مخفی دفنی یا نورهای مخفی نواری استفاده می شود. بنابراین نور مخفی پذیرایی می تواند در شلف ها نیز به صورت موثر و جالب توجه به کار گرفته شود. می توان یک دیوار خالی، یک کنج پذیرایی، کناره های تلویزیون و یا حتی کناره های شومینه را برای نصب این شلف ها در نظر گرفت.

استفاده از دیوارکوب ها برای نورپردازی سالن پذیرایی

استفاده از دیوارکوب ها برای نورپردازی سالن پذیرایی
استفاده از دیوارکوب ها برای نورپردازی سالن پذیرایی

یکی دیگر از منابعی که می تواند تا حدودی جزء نورهای مخفی محسوب شود برخی دیوار کوب ها هستند که تنها تابش نور آن ها در معرض دید است و برای افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی در مکان های مناسب نصب می شوند.

نورپردازی مخفی در سقف های کاذب برای پذیرایی

سقف های کاذب یکی از بهترین ابزار برای اجرای نورهای مخفی به خصوص در پذیرایی هستند این سقف ها از مواد مختلفی می توانند ساخته شوند که یکی از معروف ترین آن ها کناف ها هستند. نور پردازی مخفی در سقف های کاذب در فضاهایی قابل استفاده است که ارتفاع کافی برای نصب سقف کاذب و کارگذاری لامپ های مخفی در آن وجود داشته باشند. یکی از مزایای سقف کاذب این است که سقف واقعی را کوتاه تر کرده و موجب می شود نورهای مخفی بتوانند روشنایی بیشتری در فضا ایجاد کنند بنابراین در صورت کافی بودن این لامپ های مخفی شاید دیگر ضرورتی به استفاده از منابع آشکار که شدت بیشتری دارند وجود نداشته باشد. کناف ها این قابلیت را می دهند که طرح های هندسی مختلفی را به عنوان سقف کاذب اجرا کرد و با نور مخفی نقطه ای یا نورهای نواری و یکنواخت آنها را نورپردازی کرد.

استفاده از نورهای مخفی در سقف های کشسان

استفاده از نورهای مخفی در سقف های کشسان
استفاده از نورهای مخفی در سقف های کشسان

هنگام طراحی نورپردازی سالن پذیرایی بهتر است از نور مخفی در سقف های کشسان غافل نشوید. این سقف ها با طراحی های متنوع زیبایی خیره کننده به فضای پذیرایی می بخشند. گاهی می توان تنها در بخشی از پذیرایی از این سقف ها استفاده کرد و هر نوع طرح یا تصویر دلخواهی را با روشنایی مطلوب روی سقف پیاده سازی کرد.

استفاده از چراغ های سقفی در نورپردازی پذیرایی

معمولا چراغ های سقفی نور مستقیم و آشکاری ندارند و از همین رو شاید به نوعی بتوان آن ها را در رده نورهای مخفی دسته بندی کرد اما از طرف دیگر می توانند به عنوان نورپردازی دکوراتیو  در سقف پذیرایی نصب گردند. این چراغ ها نور ملایم و یکنواخت با شدت متوسطی دارند و به تنوع نورپردازی در سالن پذیرایی کمک می کنند.

قابلیت تنظیم نورپردازی پذیرایی و شدت آن در شرایط مختلف

باید توجه کرد که نورپردازی سالن پذیرایی باید قابل تنظیم باشد. به ویژه وقتی سالن بزرگ است و نورپردازی آن در چند بخش انجام شده قابلیت تنظیم و تغییر شدت نور ها اهمیت فوق العاده ای دارد. ممکن است زمانی که مهمانی یا دورهمی دارید بخواهید از روشنایی بیشتری استفاده کنید و بالعکس زمانی که مهمان ندارید فقط نیاز باشد تا بخشی از سالن روشن باشد. بنابراین در اجرای نورپردازی سقف پذیرایی باید این موارد لحاظ گردند. شرکت مین فری با تامین تجهیزات مورد نیاز و همین طور طراحی نور مخفی پذیرایی می تواند تمام خواسته هایی که از یک نورپردازی مدرن و با کیفیت دارید را به بهترین شکل برای شما اجرا کند.

منابع: architectureartdesigns،.houzz

One thought on “تاثیر نورمخفی پذیرایی در دکوراسیون داخلی

  1. Pingback: تزئین دیوار با نور مخفی پشت تلویزیون - شرکت نورپردازی دکوراتیو مینفری

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم